Rodzaje dostaw zakupów spożywczych online. Kurier, click and collect czy aplikacje?


14.11.2023
Julia Walczak
1
ostatnia aktualizacja: 14.11.2023

Spis treści

  1. Zakupy online: Dowóz kurierem
  2. Click and Collect: zamów i odbierz
  3. Zakupy online: Wiele sposobów dostawy

Zakupy spożywcze online są świetną alternatywą dla osób, które chcą zaoszczędzić trochę czasu i wysiłku. W jaki sposób zamówienie znajduje się pod naszymi drzwiami? Wbrew pozorom dostawa zakupów nie musi odbywać się za pośrednictwem firmy kurierskiej. Zobacz jakie opcje oferują polskie e-sklepy i aplikacje! 

Zakupy przez Internet można zrobić na naprawdę wiele różnych sposobów. To, który z nich wybierzesz zależy przede wszystkich od Twoich prywatnych potrzeb i preferencji. Kurier czy cash and carry? Dostawa nocna, a może ekspresowa? Omawiamy wszystkie sposoby i podpowiadamy, które warto wybrać w konkretnych sytuacjach.

Zakupy online: Dowóz kurierem

Zdecydowanie najpopularniejszą formą dowozu zakupów jest kurier. To właśnie ta opcja najczęściej kojarzy nam się z zakupami online. Jest bardzo wygodna i umożliwia zrobienie zakupów bez wychodzenia z domu. Dodatkowo świetnie przyda się w momencie, gdy nie mamy samochodu i wystarczająco siły, żeby donieść ciężkie siatki do domu. Kurierzy zazwyczaj wnoszą zakupy pod same drzwi.

Zobacz ranking polskich internetowych sklepów spożywczych. Które są najlepsze?

Nie każdy dowóz kurierem wygląda jednak tak samo. W ramach takiej usługi możemy znaleźć wiele różnych sposobów dostaw. Niektóre z nich będą miały bardziej ograniczony obszar dostawy, inne będą działać w całej Polsce. Inna może też być cena usługi oraz czas dostarczenia zamówienia. Jaką dostawę kurierem wybrać?

Kurier e-sklepu

Spora część internetowych sklepów spożywczych oferuje dostawy kurierem własnym. Oznacza to, że supermarket nie zleca tego zadania osobnej firmie kurierskiej, ale posiada własny sprzęt i pracowników, którzy rozwożą jedzenie. To bardzo dobra opcja, jeżeli zależy nam na usługach wysokiej jakości. Takie sklepy jak Frisco czy Barbora posiadają własne floty wysoko wyspecjalizowanych aut dostawczych. W takich samochodach zapewnione są specjalne warunki, które zapewniają, że jedzenie zachowa świeżość jak najdłużej. Dzięki temu mogą dowozić nawet mrożonki i produkty takie jak warzywa, owoce czy mięsa.

Dostawa kurierem, Barbora.pl, LinkedIn

Minusem tego rodzaju usługi jest ograniczony zakres terytorialny dostawy.  Supermarkety internetowe oferują zazwyczaj swoje usługi w tym modelu jedynie w kilku do kilkunastu największych miast w Polsce. Dlatego jeżeli nie mieścicie się w tych ramach, po prostu nie zrobicie zakupów w takim modelu.

Zakupy spożywcze online: Firma kurierska

Niektóre internetowe supermarkety oferują też dostawę jedzenia za pomocą zewnętrznej firmy kurierskiej. Sposób dowozu może być w tym przypadku bardzo różny. Jeżeli skorzystamy z tradycyjnego kuriera nie będziemy mieć możliwości zamówienia produktów świeżych ani mrożonek. Pozostaną nam właściwie jedynie produkty sypkie i niełatwo psujące się. Taką dostawę oferuje np. Allegro.

Większość supermarketów internetowych lub hybrydowych korzysta jednak ze specjalistycznych usług kurierskich np. od DPD Fresh. Takie firmy są zaopatrzone w samochody chłodnicze i mogą przewozić zakupy w taki sam sposób jak robią to supermarkety z własnymi kurierami. Z takiej opcji korzysta np. Auchan Direct, który nawiązał współpracę z firmą InPost.

Ekspresowa dostawa zakupów: Co to jest dark store?

Wymienione do tej pory formy dostawy działają najczęściej w modelu dostawy następnego dnia. Najczęściej klient może wybrać sobie godzinę dostawy. A co jeżeli potrzebujemy zakupów na już, ale nie możemy wyrwać się z domu? Spokojnie! Istnieją też opcje ekspresowe.

Czy spożywczy q-commerce ma sens? Zobacz co na to Rafał Brzoska

BIEK, ekspresowa dostawa z Biedronki przez Glovo, Biedronka.pl

Wśród modeli dostaw ekspresowych (realizowanych nawet w ciągu kilkunastu minut) znajdziemy dwa segmenty:

  • dark store – firmy, które posiadają własne magazyny w różnych częściach miasta. Z pomocą własnych kurierów (najczęściej poruszających się na rowerach lub skuterach rozwożą zakupy z magazynów do klientów (Lisek.App, Żabka Jush).
  • firmy logistyczne – to gracze tacy jak Glovo czy Wolt. Współpracują z partnerskimi sklepami spożywczymi i to z ich placówek dowożą zakupy. Na Glovo można zamówić zakupy np. z Biedronki, Auchan czy Carrefoura.

Sprawdź najlepsze aplikacje do zamawiania jedzenia w naszym rankingu

Dostawa nocna: Format delio

Innym sposobem dostawy jest jeszcze dostawa nocna, którą w niektórych obszarach proponuje delio. Kojarzycie sposób w jaki dostarczane są diety pudełkowe? Klient znajduje paczkę rano pod swoimi drzwiami. Właśnie tak działa dostawa nocna w delio. Kurier dowozi zakupy w nocy, ale zawsze przed 8 rano. W ten sposób po wstaniu z łóżka, znajdziesz swoje zakupy przed drzwiami. Dostawa będzie zrealizowana jeszcze tej samej nocy, jeżeli złożysz zamówienie do 12 poprzedniego dnia.

Dowiedz się więcej o dostawie w Delio

Co ciekawe delio proponuje klientom również dostawę kurierem, ale tylko na ograniczonym obszarze. W Warszawie, Piasecznie, Konstancinie-Jeziornej i Krakowie delio dowozi kurierem nawet w ciągu godziny. W całej reszcie Polski oferuje dostawy nocne. To super rozwiązanie, dzięki któremu zakupy online mogą być o wiele bardziej dostępne.

Click and Collect: zamów i odbierz

Alternatywą dla dostaw kurierem są modele zakupów click and collect. W ten sposób można zamówić zakupy za pomocą platformy internetowej i odebrać je w sklepie lub punkcie odbioru. To świetny sposób dla osób, które wolą samodzielnie odebrać towar, ale nie chcą tracić czasu w sklepie i stać w kolejkach.

Zakupy najczęściej można odebrać w sklepie stacjonarnym (tak jest np. w Carrefourze lub Auchan). Popularne stają się również Lodówkomaty – automaty paczkowe wyposażone w skrzynki chłodnicze, w których można przechowywać jedzenie. W takim wypadku klient może odebrać swoje zamówienie w wybranym przez siebie czasie i mieć pewność, że zachowa ono swoją świeżość.

Zakupy online: Wiele sposobów dostawy

Zakupy spożywcze przez internet mogą przybierać naprawdę różne formy. Dzięki temu każdy może wybrać to, co odpowiada mu najbardziej! Chcesz sam odebrać swoje zamówienie? A może wolisz, żeby kurier przyniósł je pod Twoje drzwi? Chcesz zrobić małe zakupy, a może zapasy na zimę? Potrzebujesz jakiegoś produkty na teraz, a może wolisz zaplanować zakupy dzień wcześniej? Dla każdego znajdzie się odpowiednia forma zakupów spożywczych online i ich dostawy.

Julia Walczak
Redaktorka i copywriterka. Pasjonatka kuchni wegetariańskiej i ekologii. Dla TopSpozywcze.pl goni za najświeższymi newsami z branży. Uwielbia pisać o zdrowym żywieniu, nowych technologiach i zrównoważonym rozwoju.

Komentarze użytkowników

(1)

Aneta

Korzystałam z zakupów w Barborze, kurier doręczył mi przesyłkę prosto pod drzwi, wygodne bardzo!