Ranking sklepów ekologicznych ze zdrową żywnością
- kwiecień 2024

Allegro

Allegro logo
1
 • Szeroka oferta spożywcza z wyłączeniem produktów świeżych (warzywa, owoce), chłodzonych oraz mrożonych
 • W ofercie także kosmetyki, chemia domowa, suplementy, produkty dla zwierząt i inne
 • Dostawa na terenie całej Polski

Bee.pl

Bee logo
2
 • Lider w sprzedaży online produktów BIO w Polsce
 • Największy wybór napoi roślinnych w sieci
 • W ofercie także BIO żywność dla dzieci, kosmetyki naturalne, ekologiczne środki czystości, suplementy, produkty dla mamy i dziecka, zabawki
 • 20 zł zniżki za zapis na newsletter oraz specjalne rabaty dla subskrybentów
 • Darmowa dostawa od 249 zł
 • Wiele dostępnych opcji dostawy

Agnex

Sklep Agnex logo
3
 • Szeroka oferta żywności naturalnej
 • Darmowa dostawa już od 150 zł
 • Wiele dostępnych opcji dostawy
 • Specjalne kody rabatowe dla subskrybentów newslettera

Biogo

Biogo logotyp
4
 • Poza zdrową, ekologiczną żywnością sklep oferuje szeroką ofertę preparatów naturlanych, kosmetyków i suplementów diety
 • Darmowa dostawa od 250 zł
 • 15 zł zniżki za zapisanie się do newslettera
 • 5% rabatu na pierwsze zamówienie
 • Wiele dostępnych opcji dostawy

Wyszukaj produkt i porównaj jego ceny w różnych sklepach

Sklepy ekologiczne ze zdrową żywnością – ranking

Dzięki rankingowi sklepów internetowych z ekologiczną żywnością dowiesz się, gdzie kupić zarówno ekoprodukty spożywcze, jak i ekologiczne środki czystości, naturalne kosmetyki, suplementy diety czy superfoods, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Sklepy z wegańskimi suplementami diety

Jeśli szukasz sklepów internetowych, w których znajdziesz naturalne produkty dla sportowców na diecie roślinnej, koniecznie zapoznaj się z naszym rankingiem sklepów z wegańskimi suplementami diety. W wyróżnionych sklepach z żywnością ekologiczną zamówisz nie tylko wegetariańskie odżywki białkowe i węglowodanowe, ale także produkty bezglutenowe.

Sklepy ekologiczne ze zdrową żywnością, czyli wiem, co jem!

Sklepy ze zdrową żywnością wyrastają jak grzyby po deszczu. Rynek odpowiada na potrzeby konsumentów, którzy coraz bardziej zwracają uwagę na skład i pochodzenie produktów spożywczych. Aktualnie Polacy chętnie sięgają po produkty organiczne czy wegańskie. Dużą popularnością cieszą się również tzw. superfoods. Czy żywność ekologiczna na stałe zagości w naszych lodówkach?

Sklepy ekologiczne odpowiedzią na nowy trend w odżywianiu

Koalicja na rzecz BIO we współpracy z NielsenIQ przygotowała raport „Żywność ekologiczna w Polsce. Edycja 2021”, z którego wynika, że niemal 19 tysięcy gospodarstw ekologicznych ma 3,5% udział w ogólnej powierzchni rolnej. Chociaż wydaje się to niewielkim sukcesem, rośnie zarówno sprzedaż produktów roślinnych, jak i zwiększa się udział produktów świeżych na rynku. Warto też wiedzieć, że 8,1% gruntów rolnych w UE należy do segmentu ekologicznego. Jeśli weźmiemy pod uwagę cały świat, ta wartość spada do 1,5%.

Znana sieć sklepów spożywczych, Carrefour Polska, deklaruje, że sprzedaż produktów ekologicznych wzrosła o 24%. Co prawda statystyczny Polak przeznacza na żywność eko mniej od mieszkańca kraju europejskiego. Wydatki na osobę oscylują na poziomie ok. 8 euro, czyli 36 zł rocznie. Średnia unijna to 76 euro. Podczas zakupów w supermarketach eko kierujemy się m.in. troską o zdrowie, bezpiecznym składem żywności i walorami smakowymi. Znaczenie ma także dobrostan zwierząt gospodarskich, brak modyfikacji genetycznych i pestycydów. Szczególne zainteresowanie produktami z zielonym listkiem wykazują rodzice kupujący jedzenie bio w słoiczkach. Ich sprzedaż wygenerowała aż 117 000 000 zł w 2020 roku.

Jak prezentuje się rynek e-sklepów ekologicznych? Z raportu wynika, że aż 150 sklepów specjalizuje się w sprzedaży zdrowej żywności, przy czym 60 e-marketów działa wyłącznie online.

Popularne produkty ze sklepu ekologicznego

Jakie produkty bio warto kupić, składając pierwsze zamówienie w sklepie z ekologiczną żywnością? Statystyka mówi, że największą popularnością cieszą się owoce, warzywa, jajka i pieczywo, ale nie da się ukryć, że bardziej interesujące produkty znajdują się w innych kategoriach.

Jeżeli niektóre przykłady zabrzmią dla Ciebie obco, np. z kategorii superfoods, poszukaj przepisów na zdrowe posiłki. Okaże się, że wieloma produktami eko możesz wzbogacać chociażby owsianki czy kanapki.

 • Superfoods – jagody goji, błonnik naturalny, nasiona acai, sproszkowany jarmuż, korzeń maca, chlorella, guarana, spirulina.
 • Zdrowe zamienniki białego cukru – ksylitol, erytrol, cukier kokosowy, cukier różany, cukier z agawy, stewia (w formie suszonych liści).
 • Produkty sojowe – pasty warzywne w słoiczkach, napoje roślinne, steki wegetariańskie oraz inne produkty wprowadzające do świata tofu.
 • Produkty pszczelarskie – nie tylko czyste miody, ale także pyłki kwiatowe i miody z dodatkami, np. cytryną, maliną, żurawiną.
 • Syropy do słodzenia deserów – klonowy, daktylowy, z agawy, ze słodu jęczmiennego, melasa z trzciny cukrowej.
 • Suszone warzywa – stanowią doskonałe zastępstwo dla tradycyjnych kostek bulionowych, aczkolwiek można je zamówić w wersji bio.

Przy okazji możesz zamówić kosmetyki naturalne i komplet środków czystości. O czym warto pamiętać?

Co prawda sklepy ekologiczne online podkreślają, że rekomendowane płyny do mycia naczyń, podłóg, okien oraz innych powierzchni są pozbawione szkodliwych substancji, które mogą podrażniać chociażby skórę, ale często zawierają olejki eteryczne. O ile delikatna kompozycja zapachowa jest łagodna dla lokatorów, o tyle może wywołać dyskomfort u czworonożnych przyjaciół. Lepiej sprawdzać, czy preparaty sprzedawane w markecie eko są bezpieczne dla zwierząt domowych.

Czym jest żywność ekologiczna?

Coraz częściej natrafiamy na produkty spożywcze oznaczone jako ekologiczne. Hasło „eko” stosuje się wymiennie z takimi określeniami, jak „żywność organiczna” czy „żywność bio”. Co kryje się pod tymi pojęciami?

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, prowadzone przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH, podaje, że żywność ekologiczna powstaje dzięki rolnictwu ekologicznemu, w którym nie używa się ani pestycydów, ani nawozów sztucznych, co wpływa korzystnie na ochronę zdrowia ludzi i środowiska. Produkty bio nie powinny zawierać konserwantów, sztucznych barwników i substancji wzmacniających smak.

Żywność ekologiczna a greenwashing

Niestety – jeśli nie masz doświadczenia w rozpoznawaniu certyfikowanej żywności, możesz wpaść w pułapkę, kupując produkt, który wcale nie jest ekologiczny. Kierowanie się wyłącznie napisami nawiązującymi do haseł „eko” i „bio” oraz szatą graficzną opakowania może sprawić, że zostaniesz ofiarą tzw. greenwashingu.

Greenwashing to szkodliwe działania marketingowe, których celem jest poprawienie wizerunku marki i zwiększenie sprzedaży poprzez wywołanie w konsumencie przekonania, że kupuje produkt ekologiczny. Firmy stosujące greenwashing projektują opakowania i reklamy tak, aby potencjalni klienci, szczególnie Ci mniej świadomi, uwierzyli, że dane produkty wspierają zdrowy styl życia.

Pamiętaj, aby nie mylić greenwashingu z green marketingiem. Rzetelne sklepy ekologiczne online, które działają w social mediach, publikują materiały edukacyjne podparte nauką i sprzedają certyfikowaną żywność.

Jak powinna być oznaczona żywność ekologiczna?

Kiedy robisz ekozakupy przez internet, musisz pamiętać o sprawdzaniu informacji z etykiety produktów bio. Nie ufaj wyłącznie opisom marketingowym – przecież nie są regulowane przepisami prawa żywnościowego jak specjalne oznaczenia na etykietach.

Opakowanie żywności ekologicznej powinno zawierać numer jednostki certyfikującej, unijne logo produkcji ekologicznej i informację o miejscu produkcji nieprzetworzonych produktów rolniczych. Jeżeli zdrowe jedzenie jest certyfikowane przez polską jednostkę, na etykiecie powinien znajdować się napis PL-EKO-numer. Kiedy sklep internetowy nie podaje tych danych w opisach, a zdjęcia produktowe nie są na tyle wyraźne, zerknij na stronę producenta.

Produkty bio i produkty eko wyróżniają się logo produkcji ekologicznej Unii Europejskiej, czyli charakterystycznym listkiem z 12 gwiazdkami na zielonym tle.

Dlaczego warto sięgnąć po produkty ekologiczne ze sklepów ze zdrową żywnością?

Przede wszystkim żywność ekologiczna jest uznawana za bardziej wartościową w porównaniu z tzw. żywnością konwencjonalną czy funkcjonalną. Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej powołuje się na badania mówiące, że produkty bio ze sklepów ze zdrową żywnością cechują się niską zawartością metali ciężkich, głównie kadmu, oraz zminimalizowaną ilością azotynów i azotanów.

Zredukowanie szkodliwych substancji przy jednoczesnym zwiększeniu antyoksydantów i witamin sprawia, że zdrowa żywność organiczna ogranicza ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych. Nie bez powodu nazywa się je chorobami cywilizacyjnymi, mają bowiem związek nie tylko z trybem życia, ale także spożywaniem wysokoprzetworzonej żywności. To jej przeciwieństwem są produkty z ekomarketów, sprzyjające profilaktyce antynowotworowej.

W asortymencie sklepu ekologicznego znajdziesz nie tylko żywność dla wegan i wegetarian, ale również produkty pochodzenia zwierzęcego. Myślisz, że lepiej zrezygnować z mięsa i nabiału, aby wesprzeć układ pokarmowy i nie przykładać ręki do fatalnych warunków zwierząt hodowlanych? Robiąc zakupy w sklepach ze zdrową żywnością online, możesz zamówić mięsa ekologiczne, cechujące się wyższą zawartością wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, oddziałujących pozytywnie na układ krążenia. Ponadto hodowle eko starają się zapewnić zwierzętom bezstresowe warunki i naturalne pasze, prowadząc chów bez antybiotyków.

Jak sklep ekologiczny dba o środowisko?

Warto wspomnieć, że coraz więcej sprzedawców online decyduje się na redukcję plastikowych opakowań i rezygnację z wypełnień z tworzyw sztucznych w paczkach. Folia bąbelkowa jest zastępowana papierem, a kartony są używane co najmniej dwukrotnie.

Zasadność tego podejścia potwierdzają raporty z rynku. Europe E-commerce Report 2021 podaje, że aż 85% konsumentów w Polsce zauważa nieekologiczne aktywności sprzedawców. Czy należysz do konsumentów, którzy są skłonni poczekać nawet do 5 dni dłużej w zamian za ekologiczną przesyłkę z produktami bio? Aż 1/5 zapytanych stwierdziła, że zapłaci więcej za pakowanie w stylu eko.

Wybierając sklep ekologiczny, zwróć uwagę, czy podaje informacje o sposobie pakowania zamówienia. Ekomarkety online deklarują chociażby używanie kartonów z recyklingu i wstęg kartonowych jako wypełnienia, czyli grubej tektury ułożonej w harmonijkę. Niektórzy sprzedawcy dopuszczają użycie folii bąbelkowej, aczkolwiek takiej, która ulega szybkiemu utlenianiu się do formy będącej źródłem pożywienia dla mikroorganizmów. Ponadto paczki z żywnością ekologiczną są zaklejane taśmą pakową papierową.

Jakie są ceny w sklepach ze zdrową żywności?

Trzeba przyznać, że uprawy ekologiczne są o wiele bardziej wymagające od upraw konwencjonalnych, co odzwierciedla się w cenie produktów ekologicznych czy wegańskich. Zdrowa żywność wydaje się znacznie droższa od tej przeciętnej. Jednak żywność ekologiczna to nie tylko produkty wkładane do koszyka, ale i styl życia zgodny z trendem less waste. Rozsądne zakupy sprzyjają ograniczeniu marnowania i wyrzucania jedzenia, co sprawia, że więcej osób może pozwolić sobie na posiłki z naturalnych produktów.

Robiąc zakupy w sklepach ekologicznych, dbasz przy okazji o dobre samopoczucie i zdrowie. Jeśli zaczniesz dostarczać organizmowi zdrowe „paliwo” w formie superfoods, zmniejszysz ryzyko wystąpienia różnych chorób i spotęgujesz odporność. W efekcie zaoszczędzisz na lekarstwach. Z tej perspektywy żywność ekologiczna to nie nadmiarowy wydatek, ale inwestycja w zdrowie.

Gdzie znaleźć produkty ekologiczne i zdrową żywność?

Z pewnością ktoś polecił Ci zaprzyjaźnionego rolnika, który ma ekologiczne uprawy. Pamiętajmy jednak, że nie każdy mieszka w takim sąsiedztwie, a wyjazd do mniejszej miejscowości generuje chociażby zużycie kosztownego paliwa. Na szczęście w każdym mieście w Polsce, które ma więcej niż 20 000 mieszkańców, znajduje się sklep z tanią żywnością ekologiczną. Poza tym sporo sklepów oferuje dostawę produktów do domu, więc zamówisz naturalną żywność prosto pod drzwi.

Lista sklepów ekologicznych w wybranych miastach

 • Białystok – VEGETARIUS, Zdrowa Spiżarnia, JaglAnka
 • Gdańsk – ekoAleja, Ekospichlerz, Ziarna Natury
 • Katowice – Natu, Smak Natury, Zebrano Rano
 • Kraków –MamyBio, EkoChatka, Stopień Natury
 • Łódź –Eko Familia, Biotanika, Organic Market Manufaktura
 • Poznań –Roślinny Skład, Eko-Kram, BIOrę
 • Szczecin – Organic Garden, Eko-Vitae, Samo Zdrowie
 • Warszawa – Evergreen, Organic Zielone Oko, MyEcolife
 • Wrocław – Omega Zdrowa Żywność, Naturalny Market, Biochatka

Komentarze użytkowników

(0)