Który majonez jest najzdrowszy? [OPINIA DIETETYKA]


29.03.2024
Marianna Bachanek
0
ostatnia aktualizacja: 29.03.2024

Spis treści

  1. Z czego jest majonez?
  2. Majonez – kcal i wartości odżywcze
  3. Czy majonez jest zdrowy?
  4. Kielecki vs Winiary – który majonez jest lepszy?
  5. Najzdrowszy majonez – top 5
  6. Majonez lekki – czy warto po niego sięgać?
  7. Majonez wegański
  8. Jak zrobić majonez domowy?

Majonez to nieodłączny dodatek do wielu potraw na całym świecie, który ma zarówno swoich wielkich zwolenników, jak i przeciwników. Ze względu na wysoką zawartość kilokalorii i tłuszczu oraz dodatek cukru i konserwantów, jego stosowanie w zdrowej kuchni budzi wiele kontrowersji.

Od lat wśród Polaków toczy się spór o wybór zwycięzcy pomiędzy majonezem Kieleckim, a majonezem Winiary. W dzisiejszym tekście przyjrzyjmy się okiem dietetyka składom dostępnych na rynku produktów i odpowiemy sobie na pytanie: który majonez jest najzdrowszy? 

Z czego jest majonez?

Skład majonezu może się różnić w zależności od producenta i rodzaju produktu, jednak zazwyczaj zawiera on:

  • olej roślinny, najczęściej słonecznikowy, rzepakowy lub sojowy;
  • żółtko jaja, które odpowiadają za emulgowanie oleju i tworzenie kremowej tekstury;
  • ocet lub sok z cytryny, pomagający w stabilizacji emulsji i dodający majonezowi charakterystycznego kwaśnego smaku;
  • musztarda;
  • sól;
  • cukier.

Producenci majonezu mogą stosować też różne dodatkowe składniki w celu poprawy konsystencji, trwałości i smaku produktu. Mogą to być substancje zagęszczające i stabilizujące, skrobia, konserwanty, przeciwutleniacze, regulatory kwasowości, aromaty i barwniki. Warto zauważyć, że niektóre z tych dodatków mogą być kontrowersyjne ze względu na ich potencjalne negatywne skutki zdrowotne, dlatego ważne jest świadome wybieranie produktów i czytanie etykiet.

Sprawdź, gdzie najtaniej kupisz majonez!

Sól wapniowo-disodowa EDTA (E 385)

Sól wapniowo-disodowa EDTA (E 385) to substancja chemiczna, która zapobiega utlenianiu kwasów tłuszczowych, przez co jest wykorzystywana jako przeciwutleniacz oraz regulator kwasowości w produktach spożywczych, w tym również w niektórych majonezach.  

W wysokich dawkach sól wapniowo-disodowa EDTA może mieć działanie drażniące na układ pokarmowy oraz być przyczyną niepożądanych objawów, takich jak nudności, bóle brzucha, biegunka, zaburzenia oddawania moczu czy niedobory składników mineralnych. Warto jednak podkreślić, że Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków uznała ten dodatek jako bezpieczny do spożywania w umiarkowanych ilościach, a przekroczenie dopuszczalnego dziennego spożycia wraz z normalną dietą jest prawie niemożliwe, więc nie ma powodów do obaw.

Dowiedz się, jak znana marka produkująca majonez pomoże Ci w niemarnowaniu żywności!

Majonez – kcal i wartości odżywcze

Zarówno ilość kilokalorii, jak i wartości odżywcze majonezu różnią się w zależności od rodzaju i producenta. Na rynku znajdziemy zarówno wersje wysokotłuszczowe (powyżej 78,5% tłuszczu), stołowe (50,5-78,5% tłuszczu) oraz niskotłuszczowe (poniżej 50,5% tłuszczu). Jednak uśrednione wartości to:

  • energia: 700 kcal,
  • tłuszcz: 70 g,
  • białko: 2 g,
  • węglowodany: 2 g. 

Czy majonez jest zdrowy?

Mimo że majonez większości z nas kojarzy się z produktem wysokokalorycznym, na który nie ma miejsca w zdrowej diecie, jego sporadyczne i umiarkowane spożycie może wiązać się z pewnymi korzyściami – pod warunkiem, że ma dobry skład i bazuje na oleju rzepakowym, który jest świetnym źródłem korzystnych dla zdrowia kwasów omega-3. Oprócz tego majonez zawiera też witaminy A, E oraz K i cholinę, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie organizmu, a duża ilość tłuszczu dodatkowo ułatwia ich wchłanianie. Produkt ten bogaty jest też w zeaksantynę i luteinę, antyoksydanty, które korzystnie wpływają na zdrowie oczu. 

Mimo tych kilku zalet, trzeba mieć świadomość, że majonez nie powinien pojawiać się w jadłospisie każdego dnia. Jedna łyżka dostarcza aż 166 kilokalorii i prawie 18 gramów tłuszczu, co stanowi dość duży procent dobowego zapotrzebowania. Spożywanie go regularnie w dużych ilościach może prowadzić do generowania nadwyżki energetycznej. Może to skutkować przyrostem masy ciała, nadwagą, otyłością oraz zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób serca, nadciśnienia tętniczego czy cukrzycy typu 2. Dlatego zaleca się spożywanie majonezu z umiarem, a także wybieranie zdrowszych alternatyw o niższej zawartości tłuszczu i kilokalorii, aby utrzymać zdrową masę ciała i zapewnić prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Sprawdź ranking olejów roślinnych przygotowany przez naszego dietetyka.

Kielecki vs Winiary – który majonez jest lepszy?

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, przyjrzyjmy się składom i wartościom odżywczym poszczególnych majonezów.

Majonez Winiary skład: olej rzepakowy, żółtka jaj kurzych (6,0%), ocet, musztarda (woda, gorczyca, ocet, sól, cukier, przyprawy, aromat), cukier, sól, przyprawy, przeciwutleniacz (e385), regulator kwasowości (kwas cytrynowy). W 100 gramach dostarcza:

  • 631 kcal,
  • 68 g tłuszczu, w tym 5,3 g kwasów tłuszczowych nasyconych,
  • 2,3 g węglowodanów, 
  • 1,9 g białka,
  • 1 g soli.

Majonez Kielecki skład: olej rzepakowy rafinowany, musztarda (woda, ocet, gorczyca, cukier, sól, przyprawy), woda, żółtka jaj kurzych (7,0%). W 100 gramach dostarcza:

  • 704 kcal,
  • 76,3 g tłuszczu, w tym 5,3 g kwasów tłuszczowych nasyconych,
  • 2,9 g węglowodanów, 
  • 1,5 g białka,
  • 0,6 g soli.

Wnioski nasuwają się same – w tym zestawieniu zdecydowanym zwycięzcą jest majonez Kielecki, który nie tylko zawiera mniej kilokalorii i tłuszczu, ale także wyróżnia się naprawdę dobrym i czystym składem. 

Przejrzyj aktualne gazetki i oszczędzaj na codziennych zakupach!

Najzdrowszy majonez – top 5

#1 poloniak.pl BIO MAJONEZ 

Skład: olej rzepakowy*, jaja kurze*, musztarda*, ocet jabłkowy *, pieprz*, sól (*certyfikowany składnik ekologiczny)

#2 Majonez Kielecki

Skład: olej rzepakowy rafinowany, musztarda (woda, ocet, gorczyca, cukier, sól, przyprawy), woda, żółtka jaj kurzych (7,0%)

#3 Białuty 100%

Skład: olej rzepakowy, musztarda (ocet spirytusowy, woda, cukier, gorczyca, sól, regulator kwasowości: kwas cytrynowy, przyprawy), woda, żółtka jaj kurzych

#4 Byodo 

Skład: olej słonecznikowy*, żółtko* (8%), woda, ocet spirytusowy*, cukier*, musztarda* (woda, żółte nasiona gorczycy*, ocet spirytusowy*, sól morska, brązowe nasiona gorczycy*, przyprawy*, zioła*)

#5 Vitaquell

Skład: olej słonecznikowy*, woda, żółtko jaja* (7%), musztarda* (nasiona gorczycy*, ocet winny brandy*, sól morska, sok z cytryny*, kurkuma*), ocet winny brandy*, surowy cukier trzcinowy*, sól morska, olejek cytrynowy* (* składniki pochodzące z upraw ekologicznych)

Kup majonez z dobrym składem taniej, wykorzystując nasz kod rabatowy do bee.pl!

Majonez lekki – czy warto po niego sięgać?

Majonez lekki, nazywany również majonezem light, może stanowić atrakcyjną opcję dla tych, którzy pragną ograniczyć spożycie kalorii i tłuszczu, nie rezygnując jednak z przyjemności smaku tego popularnego produktu. Jest to szczególnie istotne dla osób, które zdrowo się odżywiają i dbają o swoją wagę, ale nie chcą zrezygnować z ulubionych smaków.

Ważne jest jednak, aby mieć świadomość, że na rynku brakuje majonezów o obniżonej zawartości tłuszczu, które jednocześnie zachowują korzystny skład. Wiele z tych produktów zawiera nadmierne ilości wzmacniaczy smaku, konserwantów i dodatkowego cukru. Dlatego też, nawet jeśli sięgamy po majonez light, powinien on stanowić okazjonalny dodatek do naszej diety, a nie być stosowany codziennie. Ważne jest, abyśmy zachowali umiar i zrównoważyli nasze wybory żywieniowe, aby utrzymać zdrowy styl życia.

Zamów catering dietetyczny Light Menu z naszym kodem rabatowym!

Majonez wegański

Majonez wegański to alternatywna opcja dla osób, które unikają produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak jajka czy nabiał. Jego głównym składnikiem jest olej roślinny, a żółtko jaja zastępowane jest przeważnie skrobią modyfikowaną lub mąką z ciecierzycy. Majonez wegański często zawiera też ocet jabłkowy, napój roślinny oraz dodatek cukru. 

Jedną z niewątpliwych zalet majonezu wegańskiego jest to, że może być on bardziej korzystny dla zdrowia, gdyż jest zazwyczaj wolny od cholesterolu i zawiera mniej nasyconych kwasów tłuszczowych niż tradycyjny majonez. Ponadto, może być także odpowiednią opcją dla osób z alergią na jaja lub nietolerancją laktozy. Co więcej, zazwyczaj jest też znacznie mniej kaloryczny niż jego wersja tradycyjna, dlatego świetnie sprawdzi się u osób, które dbają o tak zwaną “linię”. 

Jednakże, podobnie jak w przypadku innych produktów, warto sprawdzić etykietę, ponieważ nie wszystkie majonezy wegańskie mają dobry skład. Niektóre mogą zawierać sztuczne dodatki, nadmiar soli czy cukru. Dobrze jest wybierać więc produkty, które są jak najbardziej naturalne i wolne od zbędnych dodatków.

Sprawdź nową, wegańską ofertę Carrefour’a!

Jak zrobić majonez domowy?

Składniki

  • 2 żółtka,
  • 375 ml oleju rzepakowego (1,5 szklanki),
  • 10 g musztardy Dijon (1 łyżeczka),
  • 6 ml soku z cytryny (1 łyżka),
  • 5 g cukru pudru (1 łyżeczka),
  • 1,5 g soli (0,25 łyżeczki).

Sposób przygotowania

  1. W misce umieść żółtka, musztardę oraz sok z cytryny. Całość wymieszaj.
  2. Dodaj cukier puder i sól. Całość wymieszaj łyżką.
  3. Wlej odrobinę oleju i zacznij blendować. Gdy masa zgęstnieje, dodawaj powoli resztę oleju, cały czas blendując.
  4. Po kilku minutach majonez będzie gotowy. 

Przygotuj kanapkę z majonezem z użyciem domowego chleba. Sprawdź nasz przepis!

Marianna Bachanek
Jako dietetyczka i psychodietetyczka łączy pasję do zdrowego odżywiania z głębszym zrozumieniem psychologii żywienia. Prywatnie wegetarianka, miłośniczka psów oraz entuzjastka tańca i treningu siłowego. Dla TopSpozywcze.pl odkrywa najnowsze trendy i badania z dziedziny zdrowego odżywiania, inspirując do podejmowania świadomych wyborów żywieniowych.

Komentarze użytkowników

(0)