Jak upiec domowy chleb: przepis


01.08.2022
Karolina
1
ostatnia aktualizacja: 01.08.2022

Spis treści

  1. Dlaczego warto upiec swój własny chleb?
  2. Sprzęt, którego potrzebujesz
  3. Mieszanie ciasta
  4. Zagniatanie ciasta
  5. Formowanie ciasta
  6. Pieczenie chleba
  7. Wnioski

Spójrzmy prawdzie w oczy: nie ma nic lepszego niż zapach świeżo upieczonego chleba unoszący się w domu. Bez względu na to, czy pieczesz chleb cynamonowy, miodowy czy rustykalny na zakwasie, zapachowi świeżego pieczywa nie sposób się oprzeć. Nie ma też nic lepszego niż jego smak, zwłaszcza gdy jest jeszcze ciepły.

Na szczęście, pieczenie własnego chleba nie musi być trudnym i skomplikowanym zadaniem. Wystarczy plan i kilka prostych technik, aby mieć w domu świeżo upieczone bochenki chleba niemal każdego dnia. Ten wpis pokaże Ci, jak łatwo upiec domowy chleb – niezależnie od tego, czy masz mikser stojący czy ręczny, robot kuchenny czy miskę do mieszania i szpatułkę. Podpowiemy Ci, jak zmielić własną mąkę, a także jak przechowywać i zamrażać ciasto, abyś mógł częściej cieszyć się domowymi bochenkami!

Dlaczego warto upiec swój własny chleb?

Istnieje ogromna różnica w wartościach odżywczych między chlebem kupionym w sklepie a domowym, co sprawia, że pieczenie własnego jest koniecznością. Pieczenie własnego chleba jest nie tylko tańsze niż kupowanie go w sklepie, ale jest też bardziej odżywcze i smakuje dużo, dużo lepiej. Jeśli masz alergie, łatwiej jest również upewnić się, że twoje składniki są wolne od alergenów. Wszystko, co musisz zrobić, nabyć najlpeszych składników i wziąć się do pracy czytając nasz wpis.

Sprzęt, którego potrzebujesz

Podstawowy mikser stojący lub ręczny, robot kuchenny lub misa do mieszania i szpatułka to wszystko, czego potrzebujesz, aby zrobić najlepszy domowy chleb w domu. Mikser stojący: Jest to najlepsza opcja dla tych, którzy lubią dużo piec i chcą zacząć eksperymentować z różnymi rodzajami ciasta. Może ułatwić ugniatanie i stworzyć bardziej równomierną teksturę ciasta. Mikser ręczny: Jeśli nie chcesz wydać dużo na mikser stojący, mikser ręczny jest dobrą alternatywą. Możesz wybierać spośród różnych prędkości, więc łatwo jest upewnić się, że ciasto jest dokładnie wymieszane bez nadmiernego zmęczenia ręki. Robot kuchenny: Jest to najlepsza opcja dla każdego, kto ma małą kuchnię i chce zachować prostotę. Przystawka do ciasta jest łatwa w użyciu i możesz pozwolić, aby urządzenie wykonało całą pracę za Ciebie. Miska i szpatułka: Jeśli starasz się iść przyjazny dla budżetu, to jest to najlepsza możliwość.

Mieszanie ciasta

Zacznij od dodania wszystkich suchych składników (mąka, proszek do pieczenia i sól) do miski i wymieszaj je razem. Następnie dodaj mokre składniki (mleko, wodę i wszelkie inne płyny) i mieszaj, aż ciasto stanie się gładkie. Jeśli używasz miksera, użyj haka do ciasta i mieszaj na wolnych obrotach przez około 2 minuty. Jeśli używasz miksera ręcznego, mieszaj ruchem ciągłym przez około 3-4 minuty. Jeśli używasz robota kuchennego lub miski i szpatułki, mieszaj ciasto, aż się połączy. Ciasto jest gotowe, gdy jest gładkie i nie przykleja się do miski.

Zagniatanie ciasta

Nie musisz zagniatać ciasta, jeśli używasz miksera stojącego. Jeśli używasz miksera ręcznego lub robota kuchennego, musisz zagnieść ciasto przez około 5-7 minut. Jeśli używasz miksera stojącego, użyj haka do ciasta i mieszaj na wolnych obrotach przez około 5-7 minut. Jeśli używasz robota kuchennego lub miski i szpatułki, mieszaj ciasto aż do momentu, gdy będziesz mógł rozciągnąć je między palcami bez łamania. Ciasto jest gotowe, gdy jest gładkie, nie przykleja się do miski i czyści jej boki. W większości przypadków widać też tworzące się na cieście małe bąbelki.

Formowanie ciasta

Możesz uformować ciasto na dwa lub trzy bochenki lub przechowywać je w dużej misce i porcjować później. Możesz też zrobić dużą kulę z ciasta i przechowywać ją w dużej plastikowej torbie. Po prostu wyjmij ciasto z miski za pomocą łopatki, uformuj je w kulę i oprósz mąką. Umieść ją w plastikowej torbie i zamknij ją. Powtórz ten proces z resztą ciasta. Jeśli robisz bochenki, uformuj ciasto w dwie lub trzy kulki. Posyp czystą powierzchnię roboczą odrobiną mąki i spłaszcz kulki rękami. Wałkuj ciasto za pomocą wałka, aż będzie miało grubość około 0,5-1 cm. Umieść ciasto w lekko natłuszczonej 8-calowej kwadratowej patelni lub pokrój je na 2 długie kawałki i owiń je wokół długiego kawałka papieru pergaminowego.

Pieczenie chleba

Jeśli robisz bochenki, umieść ciasto w lekko natłuszczonej formie. Rozgrzej piekarnik do 180 stopni Celsjusza. Piecz bochenki przez 20-25 minut (w przypadku bułek, piecz przez 10-15 minut). Bochenki są gotowe, kiedy mają złotobrązową skórkę i wydają pusty dźwięk, kiedy stuknie się w nie od spodu. Aby upewnić się, że chleb jest upieczony do końca, wbij drewniany szpikulec lub wykałaczkę w środek bochenka. Jeśli na szpikulcu nie pojawi się ciasto, chleb jest gotowy. Pozwól chlebowi ostygnąć przez kilka minut przed podaniem.

Wnioski

Robienie własnego chleba jest bardzo satysfakcjonujące, a smaku nie da się pobić! Sprzęt, którego używasz, składniki, które wkładasz do ciasta i techniki, których używasz, mają wpływ na końcowy produkt. Eksperymentuj z różnymi przepisami, technikami i składnikami, aby znaleźć idealny chleb dla siebie.

Karolina

Komentarze użytkowników

(1)

Pysia

Chciałabym zacząć piec chleb, tajny artykuł