Uber Eats kod rabatowy baner

Kto jest właścicielem Dino? To najbogatszy Polak!


20.11.2023
Julia Walczak
1
ostatnia aktualizacja: 20.11.2023

Spis treści

  1. Udziały w Dino Polska S.A: Kto jest właścicielem?
  2. Miliarder widmo: Kim jest Tomasz Biernacki?

Kto jest właścicielem Dino? Tajemniczy założyciel sieci pojawił się w rankingu najbogatszych Polaków „Wprost”, a jego majątek szacuje się na około 24 mld złotych. Niewiele o nim wiadomo, bo nie pokazuje się w mediach. Nie ma nawet służbowego maila. Kim jest Tomasz Biernacki?

Pierwszy sklep pod szyldem Supermarket Dino pojawił się w Polsce 1999 roku w Gostyniu, na terenie województwa wielkopolskiego. Założył go Tomasz Biernacki, tajemniczy biznesmen, który nadal pozostaje głównym akcjonariuszem spółki.

Udziały w Dino Polska S.A: Kto jest właścicielem?

W 2007 r. w związku z rozwojem sieci handlowej, Tomasz Biernacki założył spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością Dino Polska. Następnie w toku działalności została ona przekształcona w spółkę akcyjną. W 2010 roku 47% akcji spółki zakupił fundusz private equity Enterprise Investors. Sprzedał je w 2017 roku na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie – polskim i zagranicznym instytucjom finansowym oraz prywatnym inwestorom.

Zobacz też kto jest właścicielem Biedronki

Aktualnie największym udziałowcem spółki wciąż jest jej założyciel – Tomasz Biernacki. Jest w posiadaniu 51,16% akcji Dino Polska. Pozostali akcjonariusze obejmują razem 48,84% udziałów. Znajdują się one w wolnym obrocie na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Miliarder widmo: Kim jest Tomasz Biernacki?

Tomasz Biernacki określany jest przez media mianem miliardera widmo. Jedynego wywiadu udzielił kilkanaście lat temu lokalnej gazecie „Rzecz krotoszyńska”. W internecie nie znajdziemy żadnego zdjęcia właściciela Dino, dlatego nie wiadomo nawet jak wygląda. Niektórzy kojarzą go z wizerunkiem mężczyzny w okularach. Do tego zdjęcia zapozował jednak nie Tomasz Biernacki, a Szymon Piduch, ówczesny prezes spółki.

Szymon Piduch, mat. prasowe Dino

Miliarder bardzo dba o swoją prywatność, a na spotkania z nim ponoć nie wolno wnosić smartfonów. Nie używa telefonu komórkowego i nie posiada służbowej skrzynki mailowej, dlatego skontaktowanie się z nim jest właściwie niemożliwe. Nie rozmawia z dziennikarzami ani z obcymi osobami. Czy to tylko dbałość o biznes i prywatność czy już paranoja prześladowcza? A może Tomasz Biernacki ma coś do ukrycia?

Czy właścicielem Żabki jest Tadeusz Rydzyk? Sprawdzamy!

Co wiadomo o Tomaszu Biernackim?

O Tomaszu Biernackim wiadomo niewiele. Oprócz tego, że jest głównym udziałowce w Dino jest też przewodniczącym Rady Nadzorczej spółki. Sprawuje tę funkcję od 2010 roku. Na stronie Dino przeczytamy również, że Tomasz Biernacki zasiada w organach licznych spółek z różnych sektorów gospodarki.

Biernacki ma 49 lat, urodził się w Czeluścinie, niedaleko Krotoszyna. Prawdopodobnie nadal tam mieszka. Wiadomo, że pochodzi z katolickiej rodziny, a jego rodzice prowadzili gospodarstwo rolne.

Dino debiutuje w e-commerce. Przejmuje drogerię eZebra

Tomasz Biernacki: Najbogatszy Polak

Tomasz Biernacki bardzo długo znajdował się w czołówce najbogatszych Polaków, cały czas powiększając swój majątek. W 2022 roku został liderem rankingu najbogatszych osób w Polsce, stworzonego przez pismo „Wprost”. Jak informuje portal miliarder w ciągu roku wzbogacił się o prawie 10 mld złotych.

Julia Walczak
Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Pasjonatka kuchni wegetariańskiej i ekologii. Dla TopSpozywcze.pl goni za najświeższymi newsami z branży. Uwielbia pisać o zdrowym żywieniu, nowych technologiach i zrównoważonym rozwoju.

Komentarze użytkowników

(1)

Irena

Aż trudno uwierzyć ze można sie tak skutecznie „ukrywać”