Żabka sklep nr 9000

Kto jest właścicielem Żabki?


21.05.2023
Anna Piotrowska
8
ostatnia aktualizacja: 02.03.2024

Spis treści

  1. Kto jest właścicielem Żabki?
  2. CVC Capital Partner i Rydzyk: Powiązania
  3. Z jakiego kraju jest Żabka?
  4. Przyszłość sieci Żabka pod skrzydłami CVC Capital Partners

Zielone logo sieci Żabka jest rozpoznawalnym elementem polskiego krajobrazu handlowego. Ale kto jest właścicielem tej ogólnokrajowej sieci sklepów? Udzielamy odpowiedzi na pytanie, które zadaje sobie wielu Polaków!

Żabka działa na polskim rynku już od 1998 roku. Od tamtej pory stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych sieci handlowych w Polsce. O właścicielu Żabki zrobiło się głośno jakiś czas temu, kiedy sieć obiegła plotka o tym, że jest nim o. Tadeusz Rydzyk. Czy kontrowersyjny duchowny rzeczywiście ma z nią jakieś powiązania?

Jak powstała Żabka? Zapoznaj się z historią sieci!

Kto jest właścicielem Żabki?

Do kogo należy Żabka? Aktualnie właścicielem sieci jest jeden z największych globalnych funduszy – CVC Capital Partners. Spółka przejęła 100% udziałów w Żabce w 2017 roku, kiedy wykupiła ją za ponad 1 miliard euro od innego funduszu, Mid Europa Partners.

CVC Capital Partners: Kim są?

CVC Capital Partners to jedna z największych firm inwestycyjnych na świecie, zarządzająca aktywami na poziomie ponad 80 miliardów dolarów. Firma posiada ponad 400 pracowników w 24 państwach Europy, Azjii obu Ameryk.

Żabka nie była jedyną inwestycją CVC Capital Partners w Polsce. Oprócz tego organizacja posiadała też w swoim portfolio spółkę PKP Energetyka, którą przejęła w ramach prywatyzacji. W 2022 roku firma sprzedała swoje udziały Polskiej Grupie Energetycznej.

Sprawdź najnowsze promocje w gazetce sieci Żabka!

Czy ojciec Rydzyk jest właścicielem Żabki?

Jakiś czas temu internautów zafascynowała plotka, według której toruński zakonnik i biznesmen o. Rydzyk miałby być właścicielem Żabki. Czy tak jest naprawdę? Nie. Tak jak wspominaliśmy właścicielem Żabki jest ogromna spółka CVC Capital Partners. Nie ma żadnych dowodów na to, żeby o. Tadeusz Rydzyk miał w niej jakiekolwiek udziały. To nie oznacza jednak, że pomiędzy kontrowersyjnym zakonnikiem a globalnym funduszem nie ma zupełnie żadnych powiązań.

CVC Capital Partner i Rydzyk: Powiązania

Jak wiadomo od wieków, każda plotka ma w sobie ziarenko prawdy. Miejska legenda mówiąca o tym, że o. Tadeusz Rydzyk jest właścicielem Żabki prawdopodobnie miała swoje źródło w wydarzeniach z 2019 roku. Krzysztof Krawczyk, prezes polskiego oddziału funduszu CVC podpisał wtedy list intencyjny o współpracy z Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej o. Tadeusza Rydzyka – podaje OkoPress.

Krawczyk zastrzega jednak, że firma współpracuje z wieloma instytucjami o różnych profilach działalności m.in. z Politechniką Poznańską. Gest nie powinien być interpretowany jako poparcie dla polityki prowadzonej przez toruńskiego zakonnika, a chęć współpracy z różnorodnymi organizacjami. Firma podkreślała też, że współpraca ze szkołą o. Rydzyka otwierała dla niej drogę do lepszego dialogu z władzą.

Z jakiego kraju jest Żabka?

Żabka jest polską siecią. Stworzył ją Mariusz Świtalski, polski biznesmen, który w swoim portfolio posiadał już takie sieci jak Eurocash i Biedronka. Założyciel Żabki sprzedał 100% udziałów w spółce w 2007 roku. Od tamtego momentu Żabka pozostaje w rękach zagranicznych inwestorów.

Ile Żabek jest w Polsce? Zobacz jak rozwinęła się ta sieć!

Przyszłość sieci Żabka pod skrzydłami CVC Capital Partners

Pod władzą CVC Capital Partners, Żabka kontynuowała swój rozwój i ekspansję. Firma stale inwestuje w rozwój sieci, wprowadzając nowe technologie i usługi, aby zapewnić najwyższą jakość obsługi dla swoich klientów. Z pewnością jest to historia, którą warto obserwować.

Anna Piotrowska
Fascynatka dobrej kuchni oraz nowych technologii. Oba te zainteresowania łączy pisząc na łamach serwisu TopSpozywcze.pl artykuły o tematyce zakupów spożywczych, zdrowej żywności oraz e-commerce.

Komentarze użytkowników

(8)

Ormo

Żaba nadmuchana przez Tomasza ale nie pekla

Ormo

Żabka farta ma a Tomek g ja nadmuchl ale nie pekla

Łukasz

Fundusz CVC Capital Partners (należy do niego sieć sklepów Żabka) podpisał umowę o współpracy z o. Tadeuszem Rydzykiem