Właściciel Biedronki. Czym jest Jerónimo Martins?


16.10.2023
Julia Walczak
1
ostatnia aktualizacja: 14.10.2023

Spis treści

  1. Założyciel Biedronki: Z jakiego kraju pochodzi?
  2. Kto jest właścicielem Biedronki?
  3. Właściciel Biedronki: Podsumowanie

Biedronka jest częścią polskiego krajobrazu dyskontów już od 25 lat! Wśród Polaków ma opinię jednego z najtańszych i najprzyjaźniejszych sklepów. Z jakiego kraju pochodzi Biedronka i kto jest jej właścicielem?

Założyciel Biedronki: Z jakiego kraju pochodzi?

Czy Biedronka jest polskim sklepem? W tym momencie właścicielem sieci jest firma portugalska, jednak założycielem Biedronki był polski. Sklep otworzył w 1995 roku Mariusz Świtalski, jeden z najbogatszych Polaków. Założyciel Biedronki miał w swojej karierze niejeden sukces biznesowy. To właśnie spod jego ręki wyszły takie marki jak Żabka, Eurocash czy Małpka Express.

Zobacz gazetkę promocyjną Biedronki

Biedronka, youtube, Jerónimo Martins

Zaledwie trzy lata po otwarciu Biedronki, Mariusz Świtalski sprzedał 243 sklepy sieci portugalskiej firmie Jerónimo Martins. Chociaż sklep nie jest znany poza terytorium Polski, to właśnie ta zagraniczna firma wciąż pozostaje jego właścicielem.

Kto jest właścicielem Biedronki?

Od 1998 roku Biedronka pozostaje własnością portugalskiej spółki akcyjnej Jerónimo Martins, która należy do grupy o tej samej nazwie. Aktualnie polska sieć sklepów jest jednym z najbardziej dochodowych projektów firmy. W 2022 roku odpowiadała za około 70% jej przychodów.

Żeby odpowiedzieć na pytanie kto dokładnie jest właścicielem sieci Biedronka, trzeba nieco wgryźć się w strukturę firmy Jerónimo Martins. Dowiedz się kto stoi na jej czele i posiada w niej udziały.

Sprawdź jak skorzystać z ukrytej funkcji aplikacji Moja Biedronka i dziel konto ze znajomymi

Jerónimo Martins: Co to za firma?

Właściciel Biedronki działa na rynku spożywczym od 230 lat – to prawdziwy zabytek! Działa w trzech państwach: Portugalii, Kolumbii i Polsce. W Portugalii jest właścicielem dwóch supermarketów: Pingo Doce oraz sieci typu cash & carry Recheio. W Kolumbii posiada sieć sklepów Ara, a w Polsce dyskontów Biedronka oraz drogerii Hebe.

Firma zaczęła się rodzić już w 1792 roku, kiedy Jerónimo Martins (młody Galicyjczyk) otworzył w Lizbonie swój pierwszy sklep. Firma szybko urosła na znaczeniu i zaopatrywała nawet dom królewski. W 1920 roku Martins sprzedał firmę dwóm innym przedsiębiorcom w tym członkowi rodziny dos Santos.

Pierwszy sklep Jerónimo Martins, youtube, Jerónimo Martins 

Dowiedz się jak zarejestrować kartę Biedronki

Udziały w Jerónimo Martins: Kto jest właścicielem Biedronki?

Kto tak naprawdę jest właścicielem Biedronki? Większościowym udziałowcem grupy Jerónimo Martins jest portugalska rodzina Soares dos Santos (56%), a dyrektorem generalnym spółki od 2013 roku jest Pedro Soares dos Santos.

Resztę (43%) stanowią tzw. akcje w wolnym obrocie, czyli należące do mniejszych inwestorów. Kapitał zakładowy spółki wynosi 629 293 220 euro i dzieli się na sześćset dwadzieścia dziewięć milionów dwieście dziewięćdziesiąt trzy tysiące dwieście dwadzieścia akcji o wartości nominalnej jednego euro każda.

Właściciel Biedronki: Podsumowanie

Biedronka stała się nieodłączną częścią krajobrazu naszych miast i miasteczek. Większość z nas nie wie jednak, kto jest właścicielem tej sieci. W rzeczywistości chociaż założycielem Biedronki był Polak, teraz zarządza nią portugalska grupa kapitałowa.

Wiesz już kto jest właścicielem Biedronki. A kto zarządza Żabką?

Za sukcesem Biedronki i grupy Jerónimo Martins stało wielu przedsiębiorców. Niektórzy z nich działali na rynku spożywczym już 230 lat temu. Historie sklepów, w których robimy zakupy bywają naprawdę fascynujące – dlatego warto je poznawać!

Julia Walczak
Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Pasjonatka kuchni wegetariańskiej i ekologii. Dla TopSpozywcze.pl goni za najświeższymi newsami z branży. Uwielbia pisać o zdrowym żywieniu, nowych technologiach i zrównoważonym rozwoju.

Komentarze użytkowników

(1)

Oliwia

Biedronka jest portugalska? Byłam pewna ze Polska