Historia Żabki. Jak powstała znana sieć sklepów?


23.10.2023
Julia Walczak
1
ostatnia aktualizacja: 13.12.2023

Spis treści

  1. Założyciel Żabki: Początki sieci
  2. Właściciele Żabki: Przejęcia sieci
  3. Kroki milowe w historii Żabki
  4. Żabka: Lider polskiego convenience

Żabka Polska odniosła wielki sukces. Zielony szyld jest rozpoznawany przez właściwie każdego Polaka, a sklepy sieci na dobre wpisały się w krajobraz naszych miast. Kiedy powstała Żabka i jak zmieniała się przez lata swojej działalności?

Aktualnie Żabka posiada prawie 10 tysięcy sklepów, co czyni ją liderem Europy Środkowo-Wschodniej pod względem wielkości sieci handlowej. Czy Żabka jest polska? Czy sklepy sieci są też w innych krajach? Kto założył Żabkę i jakich miała właścicieli? Odpowiadamy na wszystkie nurtujące pytania!

Założyciel Żabki: Początki sieci

Kiedy powstała Żabka? Pierwszych 7 eksperymentalnych sklepów sieci Żabka powstało w Poznaniu i Swarzędzu w 1998 roku. Na początku lokale handlowe były otwierane tylko w miejscowościach powyżej 5 tysięcy mieszkańców. Jednak „wygodne sklepy” szybko zadomowiły się w polskich miastach i dwa lata później było ich już 400!

Zobacz najnowszą gazetkę Żabki

Pierwsze logo Żabki, zabka.pl 'o Żabce’

Ale kto stoi za założeniem sieci Żabka? Zrobił to Mariusz Świtalski, polski biznesmen, który w swoim portfolio posiadał już Eurocash i Biedronkę. Skąd wiedział, że Żabka odniesie sukces? Sieć minimarketów była wzorowana na popularnych amerykańskich sklepach osiedlowych 7-eleven. Teraz wiemy już, że to był strzał w dziesiątkę!

Właściciele Żabki: Przejęcia sieci

W swojej 25-letniej historii Żabka przechodziła przez wiele rąk. Nie można ukrywać, że sieć zmieniła się i rozwinęła pod wieloma względami, stając się numerem jeden w Polsce, jeżeli chodzi o sklepy convenience.

Kto stoi za dalszym sukcesem sieci sklepów? Jakie spółki udoskonalały ten świetny pomysł na biznes? Przyjrzyjmy się po kolei wszystkim właścicielom Żabka Polska.

Penta Investments i Anura S.A

Założyciel Żabki sprzedał sieć w 2007 roku czeskiemu inwestorowi Penta Investments, działającemu jako fundusz private equity. Wartość transakcji sięgnęła pół miliarda złotych.

Zaledwie rok później, w 2008 roku, doszło do połączenia dwóch spółek – Anura S.A (należącej do Penta Investments) i Żabka Polska. Firma przejmująca (Anura) przyjęła nazwę Żabka Polska.

Mid Europa Partners

Na kolejne przejęcie sieci Żabka trzeba było czekać do 2011 roku. Sieć posiadała już wtedy ponad 2600 sklepów i rozwijającą się markę Freshmarket.

100% udziałów w firmie Żabka Polska przejął wtedy europejski koncern Mid Europa Partners, zajmujący się zarządzaniem aktywami na terenie Europy Środkowo-Wschodniej. Firmę sprzedano po 6 latach.

CVC Capital Partners

Na temat aktualnego właściciela Żabki krąży wiele miejskich legend. Kto jest nim naprawdę? Od 2017 roku właścicielem Żabka Polska jest firma inwestycyjna CVC Capital Partners.Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego funduszu, zajrzyj do artykułu „Kto jest właścicielem Żabki?”.

W tym okresie Żabka otwierała ok. 500 sklepów rocznie i stale inwestowała w nowe technologie. W 2019 roku powstała aplikacja Żappka, która szybko stała się jedną z najchętniej pobieranych aplikacji.

Sprawdź co daje aplikacja Żappka

Kroki milowe w historii Żabki

Żabka zmieniła się diametralnie. Aktualnie jest jednym z najnowocześniejszych polskich sklepów. Znana jest z szerokiego dostępu do różnych usług, umożliwia nawet odbiór paczek.

Teraz znamy sklepy Żabki z rewolucyjnych i kompleksowych rozwiązań. A co doprowadziło sieć w to miejsce? O jakich wydarzeniach w historii sklepów Żabka warto pamiętać?

Freshmarket: Marka Żabki

W 2009 roku Żabka otworzyła sieć sklepów w konwencji deli (oferujące markowe produkty FMCG, ciepłe przekąski, gotowe dania i napoje) pod marką Freshmarket. Inicjatorem tego pomysłu był Jacek Roszyk, ówczesny prezes Żabka Polska.

W sklepie można było skorzystać z pakietu różnych usług (jak doładowanie telefonu, opłata rachunku czy wypłacenie gotówki) i napić się lub zjeść coś ciepłego przy stoisku FreshCafe. Ostatecznie sklepy sieci Freshmarket zostały wciągnięte pod szyld Żabki w 2019 roku.

Żabka Cafe: Remodeling sklepów

Mało kto pamięta, że kiedyś w Żabce nie można było zjeść hot-doga ani napić się ciepłej kawy z kawomatu. A było tak jeszcze przed 2012 rokiem! Dopiero wtedy w sklepach sieci pojawiły się kąciki gastronomiczne Żabka Cafe.

Teraz oferta gastronomiczna Żabki jest dużo bardziej rozbudowana. Znajdziemy tam wiele przekąsek na ciepło, ale hot-dogi wciąż pozostają absolutnym klasykiem Żabki!

Teraz w Żabce nowy kawonament. Kupuj kawę w abonamencie

Żabka Cafe, zabka.pl 'o Żabce’

Żabka Nano: Nowy model sklepu

W 2021 roku Żabka otworzyła pierwszy bezobsługowy sklep Żabka Nano. To placówka handlowa, w której można zrobić w pełni autonomiczne zakupy, bez udziału pracowników sklepu.

Firma planuje dalszy rozwój tego segmentu. Proponuje też inne rozwiązania. W Warszawie powstała już pierwsza Żabka hybrydowa, która ma być otwarta 24 godziny na dobę z 15 minutową przerwą techniczną. W standardowych godzinach otwarcia, klientów obsługiwać będą pracownicy sklepu. W nocy Żabka będzie zmieniać się w sklep autonomiczny.

Chcesz zrobić zakupy w Żabce Nano. Oto prosta instrukcja!

Żabka: Lider polskiego convenience

Żabka to sieć wygodnych sklepów, z których każdego dnia korzystają miliony konsumentów. Polacy naprawdę pokochali kompleksowy charakter tego niewielkiego sklepu, w którym mogą zrobić podstawowe zakupy, przekąsić coś na ciepło, ale też odebrać paczkę czy zapłacić rachunek.

Model biznesowy Żabki ewoluował przez 25 lat jej funkcjonowania, w których firma starała się dopasować do potrzeb klientów. Założymy się, że będzie to robiła dalej, pozostając liderem innowacji!

Julia Walczak
Redaktorka i copywriterka. Pasjonatka kuchni wegetariańskiej i ekologii. Dla TopSpozywcze.pl goni za najświeższymi newsami z branży. Uwielbia pisać o zdrowym żywieniu, nowych technologiach i zrównoważonym rozwoju.

Komentarze użytkowników

(1)

Ola

Moja ulubiona wersja żabki jest nano żabka, uważam ze to świetne rozwiązanie