Frisco baner

E-paragony coraz bardziej dostępne. Jakie zmiany w ustawie?


18.09.2023
Julia Walczak
2
ostatnia aktualizacja: 18.09.2023

Spis treści

  1. Nowelizacja ustawy o VAT: Jakie zmiany?
  2. Anonimowość użytkownika e-paragonów
  3. Aplikacja e-Paragony: Jak z niej korzystać?
  4. Dlaczego warto korzystać z cyfrowych paragonów?

15 września weszły w życie nowe przepisy dotyczące paragonów elektronicznych. Teraz sprzedawca może wystawiać je przy pomocy aplikacji Ministerstwa Finansów. Bezpieczne przypisywanie paragonów do osoby jest możliwe dzięki, specjalnie nadanemu, identyfikatorowi.

Ministerstwo finansów uruchomiło HUB paragonowy. To bardzo duży krok w stronę cyfryzacji dowodów zakupu. Zmiany w ustawie pozwalają na wydanie paragonu w elektronicznej postaci. Rozwiązanie będzie dobrowolne dla sprzedawców.

Aplikacja e-Paragony 2.0, podatki.gov.pl

Czy w aplikacji Żappka można przechowywać paragony? Dowiedz się tego!

Nowelizacja ustawy o VAT: Jakie zmiany?

Nowelizacja z 26 maja br. ustawy o VAT oraz niektórych innych ustaw wprowadza możliwość wydawania paragonów w formie cyfrowej za zgodą kupującego.

Chociaż nowe rozwiązanie oferuje wiele korzyści zarówno dla klientów, jak i sprzedawców, nie wiadomo w jakim stopniu zostanie rozpowszechnione. E-paragony nie będą dostępne we wszystkich sklepach, ponieważ ich wydawanie jest dobrowolne. To może utrudniać i zniechęcać do korzystania z systemu.

Anonimowość użytkownika e-paragonów

Nowe rozwiązanie ma być w pełni bezpieczne dla kupujących. Przypisanie paragonów do odpowiedniej osoby nie będzie wymagało podawania wielu danych. Dzięki indywidualnemu identyfikatorowi klient pozostanie anonimowy.

„Usługa umożliwiająca pobranie paragonu w postaci elektronicznej na smartfona będzie całkowicie anonimowa. Klient otrzyma unikalny identyfikator, który umożliwi mu pobieranie e-paragonów. Do otrzymania identyfikatora nie są wymagane żadne dane identyfikujące Klienta, niepotrzebny jest nawet numer telefonu” – wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

Czy w aplikacji Lidl Plus są e-paragony?

Aplikacja e-Paragony: Jak z niej korzystać?

Platforma e-Paragony 2.0 jest już dostępna! Aplikacja pozwala na przechowywanie wszystkich dowodów zakupu w jednym miejscu. Możesz poprosić o wystawienie elektronicznego paragonu w sklepie, ale jeśli o tym zapomnisz, masz też możliwość dodania do aplikacji tego papierowego. Jak korzystać z platformy?

Jakie funkcje ma aplikacja e-Paragony?

E-Paragony to bezpłatna aplikacja Ministerstwa Finansów. Z jej pomocą możesz gromadzić elektroniczne paragony w jednym miejscu, dodawać do niej papierowe dowody zakupu, śledzić swoje wydatki, a także zgłaszać nieprawidłowości.

Przyjrzyjmy się bliżej najistotniejszym funkcjom platformy. W jaki sposób możesz z niej korzystać?

  • pobieraj lub dodawaj paragony – możesz wprowadzać i pobierać paragony oraz gromadzić je w swoim wirtualnym portfelu
  • kategoryzuj – do wyboru masz 18 kategorii według, których możesz segregować swoje wydatki
  • zarządzaj paragonami i wydatkami – do paragonów możesz dodawać opisy, tagi, a nawet zdjęcia i gwarancje
  • śledź statystyki – do Twojej dyspozycji jest śledzenie wydatków w podziale na kategorie z uwzględnieniem czasu
  • weryfikuj paragony kodem QR – skanuj kody paragonów fiskalnych, żeby sprawdzić czy są prawidłowe i legalne
  • zgłaszaj nieprawidłowości – przez aplikację możesz również zgłaszać nieprawidłowości (np. brak wydania paragonu przez jakąś instytucję)

Dowiedz się wszystkiego o aplikacjach q-commerce! W której najlepiej zrobić zakupy?

E-paragony: Jak je zbierać?

Zainteresowała Cię idea wirtualnych paragonów? Zobacz jak możesz je z łatwością gromadzić. To naprawdę bardzo proste. Najpierw pobierz aplikację ze sklepu Google Play lub Apple Store.

Jak korzystać z aplikacji e-Paragony?

Teraz wystarczy, że klikniesz w niebieski guzik widoczny na środku paska menu i otworzysz swoją wirtualną kartę. Zeskanuj ją przed zakupami, żeby kasjer mógł wystawić Ci elektroniczny paragon.

W pasku narzędzi znajdziesz też opcje: dodaj papierowy paragon, zweryfikuj kod i zgłoś nieprawidłowość. Jeżeli chcesz zrobić jedną z tych rzeczy, przejdź do odpowiedniej zakładki.

Logowanie do e-Paragonów

Żeby zarejestrować się w serwisie nie musisz podawać właściwie żadnych danych. To całkowicie bezpieczne. Możesz zalogować się biometrią (odciskiem palca) lub nadanym przez Ciebie PINem. Zawsze masz też dodatkowe zabezpieczenie w postaci hasła.

Zostanie Ci nadany indywidualny identyfikator. Nie będzie umożliwiał poznania Twoich danych, ale pozwoli na przypisanie do Ciebie Twoich dowodów zakupu.

Zarządzaj paragonami w aplikacji Moja Biedronka. Co jeszcze możesz zyskać?

Bezpieczeństwo i anonimowość w aplikacji e-Paragony, podatki.gov.pl

Dlaczego warto korzystać z cyfrowych paragonów?

Wirtualne paragony są bardziej bezpieczne, ekologiczne i po prostu wygodne. Eliminują konieczność przechowywania fizycznych paragonów, które łatwo mogą się zgubić lub uszkodzić. Teraz możesz przechowywać wszystkie informacje o transakcjach w jednym miejscu, co ułatwia zarządzanie finansami.

E-paragony są też bardziej przyjazne dla środowiska. Pomagają ograniczyć ilość odpadów i emisję dwutlenku węgla związaną z produkcją papieru i drukiem. Dodatkowo są bardziej bezpieczne niż tradycyjne paragony, ponieważ są przechowywane w chmurze. Jest mniej prawdopodobne, że dostęp do nich uzyska nieuprawniona osoba.

Julia Walczak
Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Pasjonatka kuchni wegetariańskiej i ekologii. Dla TopSpozywcze.pl goni za najświeższymi newsami z branży. Uwielbia pisać o zdrowym żywieniu, nowych technologiach i zrównoważonym rozwoju.

Komentarze użytkowników

(2)

Karolina

Zawsze gubię paragony, trzymanie ich online byłoby dla mnie idealne.

wojtek

e-paragony to świetna opcja! wreszcie bez zbędnego marnowania papieru