E-grocery w Polsce. Kto jest liderem na rynku?


14.08.2023
Julia Walczak
1
ostatnia aktualizacja: 15.08.2023

Spis treści

  1. E-grocery w Polsce – jak to się zaczęło?
  2. Kto jest liderem e-grocery w Polsce?
  3. E-markety w Polsce – jaka jest ich przyszłość?

Na Polskim rynku e-grocery przodują platformy marketplace (z Allegro na czele). Jednak robiąc codzienne zakupy spożywcze chętniej wybieramy aplikacje mobilne, takie jak Glovo czy Lisek App. – podaje portal Wiadomości Handlowe.

Jak wynika z raportu NielsenIQ Shopper Trends 2023 Allegro jest niekwestionowanym liderem rynku e-grocery w Polsce. Na platformach marketplace kupujemy jednak specyficzne rodzaje produktów, przede wszystkim produkty suche, domowe i kosmetyki.

E-grocery w Polsce – jak to się zaczęło?

Pierwszy sklep internetowy w Polsce powstał w 1997 roku. Od tego czasu bardzo wiele się zmieniło! Przed wybuchem pandemii zakupy spożywcze przez internet były możliwe tylko w niektórych dużych miastach (przede wszystkim w Warszawie). Jednak wirus przewrócił wszystko do góry nogami.

Ograniczanie wyjść z domu do minimum i strach o własne zdrowie sprawiły, że zaczęliśmy chętniej zamawiać podstawowe zakupy przez internet. I ten trend został z nami na dłużej! Aż 94% Polaków stwierdziło, że zakupy spożywcze online są przyszłością rynku, a odsetek gospodarstw, które korzystają z takie formy e-handlu ciągle rośnie – podaje Instytut Logistyki i Magazynowania i GS1 Polska.

Kto jest liderem e-grocery w Polsce?

Z raportu wynika, że Polacy całym sercem pokochali platformy zakupowe, na których oferowane są produkty od wielu różnych sprzedawców. 55% ankietowanych zaznaczyło, że w ciągu ostatniego miesiąca kupiło na platformach marketplace produkty spożywcze lub chemiczno-kosmetyczne.

Ogromna popularność zakupów tego typu wynika przede wszystkim z bardzo dużej dostępności. Nie wszystkie aplikacje mobilne czy supermarkety internetowe dowożą w całej Polsce. A zakupy z Allegro czy OLX mogą dotrzeć w każdy zakątek kraju za pomocą kuriera.

Co kupujemy na platformach marketplace?

Zwycięstwo platform zakupowych w kategorii zakupów spożywczych wcale nie jest jednak takie oczywiste. Na Allegro nie kupujemy raczej świeżej żywności.

„Na pewno na marketplace‘ach kupujemy głównie produkty suche, kosmetyczne i domowe. Nie jest to więc miejsce na codzienne zakupy spożywcze ani zakupy impulsowe, na które odpowiada Glovo czy Lisek.app” – komentuje Konrad Wacławik, head of retailer services Poland w NielsenIQ

Aplikacje zakupowe – prawdziwy lider zakupów spożywczych online?

Q-commerce czyli quick commerce to ekspresowe zakupy wykonywane najczęściej za pomocą aplikacji mobilnej lub serwisu internetowego. Wszystkie możliwe działania są w tym przypadku zautomatyzowane w taki sposób, który pozwala na jak najszybszą realizację zamówienia.

Bardzo często w przypadku zakupów spożywczych wybieramy właśnie to rozwiązanie! Glovo, Wolt czy Lisek są w stanie dostarczyć nasze zakupy w ekspresowym tempie, nawet w ciągu godziny, dzięki tzw. dark stores (magazynom zlokalizowanym w dogodnych częściach miasta).

Oszczędzaj z nami na zakupach. Sprawdź kod rabatowy na zamówienia z aplikacji Wolt

Szybki rozwój aplikacji q-commerce

Startupy e-grocery mogą cieszyć się w Polsce bardzo szybkim rozwojem. Lisek App w ciągu półtora roku działalności osiągnął przychód rzędu 43 mln zł netto. Podobny wiatr w żagle łapie Glovo, którego usługi są już dostępne aż w 200 miastach w Polsce. A, obchodząca niedawno 2 urodziny, aplikacja InPost Fresh przekroczyła już milion pobrań (przeczytaj więcej na ten temat).

Która aplikacja q-commerce jest najlepsza? Sprawdź ranking!

E-markety w Polsce – jaka jest ich przyszłość?

Istotnym elementem rynku e-grocery w Polsce są również sklepy internetowe. Niektóre z nich prowadzą tylko działalność wirtualną tak jak Frisco i Barbora. Inne to serwisy internetowe znanych sieci sklepów spożywczych. Wśród najpopularniejszych znajdują się: Carrefour i Auchan Direct.

Czy Polacy chętnie robią w nich zakupy? Tak! Sklepy internetowe wciąż są często wybieraną formą robienia zakupów spożywczych online. Przykładowo we Frisco.pl zakupy robi już około 120 tysięcy klientów. Barbora również odnotowuje wzrost dochodów.

Zobacz też:

Ranking internetowych sklepów spożywczych

Jaka forma e-zakupów spożywczych jest najbardziej popularna? Zdecydowanie najczęściej korzystamy z platform marketplace. W tej kategorii króluje oczywiście Allegro. Produkty spożywcze kupujemy jednak częściej przez aplikacje i internetowe sklepy spożywcze. Te ostatnie najlepiej sprawdzają się przy większych planowanych zakupach.

Julia Walczak
Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Pasjonatka kuchni wegetariańskiej i ekologii. Dla TopSpozywcze.pl goni za najświeższymi newsami z branży. Uwielbia pisać o zdrowym żywieniu, nowych technologiach i zrównoważonym rozwoju.

Komentarze użytkowników

(1)

Ola

Uwielbiam te artykuły, za każdym razem jak czytam to dowiaduje się czegoś nowego