Mięso z laboratorium coraz bliżej. Zapytaliśmy co o tym sądzą polscy producenci zamienników roślinnych [OPINIE]


25.09.2023
Julia Walczak
2
ostatnia aktualizacja: 25.09.2023

Spis treści

  1. Mięso z probówki: Sojusznik czy konkurent roślinnych zamienników?
  2. Mięso z hodowli komórkowej w Polsce: Jakie są perspektywy?
  3. BezMięsny
  4. Planeat

Niemiecka firma The Cultivated B jako pierwsza w Europie złożyła wniosek o uzyskanie pozwolenia na sprzedaż mięsa hodowanego komórkowo. Jak przyszłość takich produktów widzą polscy producenci zamienników roślinnych? Kiedy mięso z probówki trafi do Polski? O to zapytaliśmy założycieli firm Planeat i BezMięsny.

Mięso hodowane komórkowo jest już dostępne w sprzedaży w Stanach Zjednoczonych i Singapurze. Wniosek o dopuszczenie na rynek niemieckiego odpowiednika jest już w Europejskim Urzędzie ds. Bezpieczeństwa Żywności. Na zatwierdzenie może czekać bardzo długo – co najmniej 18 miesięcy.

Mięso z probówki: Sojusznik czy konkurent roślinnych zamienników?

Zapytaliśmy założycieli dwóch polskich firm zajmujących się produkcją roślinnych zamienników mięsa, jakie są ich opinie w tej kwestii. Andy Staniek (jeden założycieli firmy Planeat) oraz Igor Sadurski (jeden z założycieli firmy BezMięsny) są pełni entuzjazmu.

„Ta zmiana ma potencjał znaczącego wpływu na rynek zamienników mięsa. O ile produkty roślinne są obecnie popularne i dostępne, mięso hodowane komórkowo otwiera zupełnie nowe możliwości. Jest produkowane w sposób bardziej zrównoważony i może dostarczyć konsumentom autentyczne doświadczenie mięsne bez konieczności hodowli zwierząt” – skomentował Andy Staniek.

Krok w stronę ograniczenia negatywnych skutków dla klimatu

Firmy zwracają również uwagę na wyjątkowy potencjał mięsa hodowanego komórkowo w dążeniu do bardziej zrównoważonego rozwoju w branży spożywczej. „Uważamy, że wprowadzenie mięsa hodowanego komórkowo do sklepów przyspieszy transformację rynku spożywczego.Wzmocni to również świadomość konsumentów na temat alternatywnych źródeł białka i wyborów żywieniowych.” – mówi przedstawiciel firmy BezMięsny.

Rafał Czech i Igor Sadurski, założyciele firmy BezMięsny, mat.prasowe

„Wartość takich produktów polega na tym, że mogą pomóc zmniejszyć wpływ hodowli zwierząt na środowisko i zaspokoić rosnący popyt na białko przy jednoczesnym ograniczeniu negatywnych skutków dla klimatu.” – mówi Andy Staniek.

Sprawdź co powiedział nam Andy Staniek o przyszłości branży zamienników i rozwoju firmy Planeat

Mięso z probówki i zamienniki roślinne to nie ten sam produkt

Jak wyjaśnia Igor Sadurski mięso z probówki i zamienniki roślinne mogą współistnieć na rynku. Różne technologie oferują w końcu konsumentom większą różnorodność i wolność wyboru.

Mięso hodowane komórkowo i roślinne alternatywy dla mięsa nie są tym samym produktem – każdy z nich ma swoje unikatowe właściwości, korzyści i wartość dla konsumenta” – komentuje.

Mięso z hodowli komórkowej w Polsce: Jakie są perspektywy?

Mięso z laboratorium zdaje się być coraz bliżej polskiej granicy. Kiedy ma szansę ją przekroczyć? Nad taką innowacją pracuje już jeden polski start up LabFarm. W planach ma uruchomienie linii pilotażowej w 2025 roku. Ciężko jednak przewidzieć kiedy dokładnie takie mięso może pojawić się na naszych półkach sklepowych.

„Biorąc pod uwagę rosnące zainteresowanie substytutami mięsa w naszym kraju, sądzę, że gdy tylko staną się one popularne w innych krajach Europy, w krótkim czasie znajdziemy je również w Polsce.”- komentuje Sadurski.

Długi proces decyzyjny i unijne regulacje

Polska, podobnie jak Niemcy podlega rozporządzeniu Unii Europejskiej w sprawie nowej żywności. Produkty tego typu są sprawdzane bardzo rygorystycznie, dlatego wprowadzenie ich na rynek może trwać nawet latami.

„Wprowadzenie tych produktów na rynek może być procesem czasochłonnym z powodu wielu regulacji i aspektów technologicznych. Jednak w miarę jak technologia będzie się rozwijać i stawać bardziej dostępna, można oczekiwać, że takie produkty trafią także na polski rynek.”- mówi Andy Staniek.

Andy Staniek i Martyna Polak, założyciele firmy Planeat, mat.prasowe

Jakie produkty znajdziemy w Vege Strefie Lidla?

BezMięsny

Bezmięsny to polska firma oferująca alternatywy dla tradycyjnego mięsa. Jej produkty smakują, wyglądają i zachowują się w kuchni jak mięso, ale nie zawierają składników odzwierzęcych.

Bezmięsny kieruje się nie tylko dążeniem do zaspokojenia podniebień wegan, wegetarian oraz osób na diecie tradycyjnej, które coraz częściej wybierają alternatywy mięsne, ale również dążeniem do zmiany świata na lepsze.

Planeat

Planeat to poznańska firma oferująca roślinne zamienniki mięsa. Jej głównym założeniem jest zadowalanie nawet najbardziej zagorzałych miłośników mięsa.

Produkty Planeat są sprzedawane w różnych sklepach w tym w sklepach sieci Carrefour. Firma współpracuje też z lokalami handlowo-usługowymi, znajdziecie je w wielu restauracjach czy hotelach.

Julia Walczak
Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Pasjonatka kuchni wegetariańskiej i ekologii. Dla TopSpozywcze.pl goni za najświeższymi newsami z branży. Uwielbia pisać o zdrowym żywieniu, nowych technologiach i zrównoważonym rozwoju.

Komentarze użytkowników

(2)

Rysiek

Aż strach pomyśleć co jeszcze wymyślą

Olaf

Jak ktoś nie chce jeść miesa to niech nie je, ale po co im te zamienniki?