Kiedy mięso hodowane komórkowo w Polsce? Komentarz ekspercki firmy LabFarm [OPINIE]
- Kategoria
- aktualności
Spis treści
Niemiecka firma The Cultivated B jako pierwsza w Europie złożyła wniosek o uzyskanie pozwolenia na sprzedaż mięsa hodowanego komórkowo. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy LabFarm – pierwszą polską firmę pracującą nad stworzeniem „czystego mięsa”.
„Nie ukrywam, że było dla nas zaskoczeniem, że pierwszy wniosek o dopuszczenie mięsa hodowanego komórkowo, który trafił do EFSA złożyła firma znana do tej pory z produkcji bioreaktorów, czyli naczyń hodowlanych wykorzystywanych w hodowli laboratoryjnej. Jednak z informacji udostępnionych przez The Cultivated B jasno wynika, że firma ma daleko idące plany produkcji mięsa komórkowego na skalę przemysłową. Z naszej perspektywy, to jest o tyle dobra wiadomość, że na kontynencie, na którym przecież produkcja mięsa komórkowego miała swój początek rozpoczął się nowy etap w komercjalizacji produktów wykonanych z czystego mięsa.” – komentuje LabFarm
Sprawdź co na ten temat powiedzieli polscy producenci zamienników roślinnych
Wzrost popularności zamienników mięsa
Firma wskazuje, że popularność zamienników konwencjonalnego mięsa rośnie i będzie rosnąć nadal. Konsumenci są coraz bardziej świadomi tego jaki wpływ ich wybory żywieniowe mają na klimat i komfort życia zwierząt.
„Według raportu AT Kearney How Will Cultured Meat and Meat Alternatives Disrupt the Agricultural and Food Industry w roku 2040 udział mięsa konwencjonalnego w rynku spadnie do 40%, mięso hodowane komórkowo będzie stanowić 35%, a pozostałe 25% zostanie zagospodarowane przez roślinne alternatywy mięsa. Taka prognoza potwierdza, że powstanie LabFarm, to dobrze obrany kierunek w stronę produkcji jedzenia przyszłości.”
Kiedy mięso hodowane komórkowo w Polsce?
Kiedy możemy spodziewać się tego, że mięso z laboratorium zawita w Polsce? Trudno to przewidzieć z dużą dokładnością. Jednak prace nad jego produkcją już trwają.
„Czy mięso hodowane komórkowo pojawi się niedługo w Polsce w dużej mierze zależy od regulacji prawnych w obszarze wprowadzanie na rynek kategorii „novel food”, czyli nowej żywności. W mojej opinii potrwa to 3-4 lata i do tego czasu chcemy być gotowi od strony produkcyjnej.” – komentuje firma.
Prace w laboratorium LabFarm
W laboratorium LabFarm od grudnia 2022 trwają prace nad produkcją mięsa hodowanego komórkowo. To pierwsza firma w Polsce, która podjęła się zadania wyprodukowania „czystego mięsa” – bez cierpienia zwierząt i z jak najmniejszymi skutkami dla klimatu.
Sprawdź też ofertę sklepów ekologicznych
Praca w laboratorium LabFarm, fot. LinkedIn
„Zespół naukowców aktualnie opracowuje standardy hodowli w bioreaktorach, które potem posłużą w produkcji na skalę przemysłową. To bardzo ekscytujący etap, ale też czasochłonny. Zakładamy, że faza rozwojowa-badawcza potrwa 2 lata. W planach mamy uruchomienie linii pilotażowej w 2025 roku” – mówi LabFarm.
Vege Strefa Lidla. Co w niej znajdziesz?
O LabFarm
LabFarm Sp z o.o. to pierwsza w Polsce spółka, która podjęła się produkcji mięsa komórkowego. Prezesem Zarządu i założycielem jest Jarosław Krzyżanowski, twórca KPS Food. W warszawskim laboratorium od 2022 roku trwają prace nad wyhodowaniem komórek do produkcji mięsa drobiowego. Docelowo spółka produkować będzie także inne rodzaje mięsa.
Komentarze użytkowników
(1)Martyna
Oby jak najpóźniej ten wynalazek. Nie wierzę że to będzie zdrowe
Dodaj komentarz