Jak powstała Biedronka? Czy była kiedyś polska?


28.01.2024
Julia Walczak
0
ostatnia aktualizacja: 28.01.2024

Spis treści

  1. Historia Biedronki: Kiedy powstał pierwszy sklep?
  2. Czy Biedronka była kiedyś polska?
  3. Ile sklepów Biedronki?: Rozwój
  4. Jak powstało logo Biedronki?

Biedronka to lider na polskim rynku dyskontów. Jest częścią naszych miejskich krajobrazów już od prawie 30 lat. Jaką ma historię? Czy Biedronka jest polska? Dowiedz się wszystkiego o początkach popularnej sieci sklepów!

Historia Biedronki: Kiedy powstał pierwszy sklep?

Otwarcie pierwszego sklepu „Biedronka” miało miejsce 4 kwietnia 1995 roku w Poznaniu przy ulicy Newtona. Pomysłodawcą i założycielem supermarketu był Mariusz Świtalski. Biznesmen stoi też za konceptami innych popularnych sieci jak Żabka, Eurocash czy Małpka Express.

Zakładając sklep Biedronka, Świtalski wzorował się niemieckiej sieci Aldi. Wnętrze miało być skromne, tak żeby jego urządzenie miało jak najmniejszy wpływ na ceny. A te od początku miały być jak najniższe!

Czy Biedronka była kiedyś polska?

Aktualnie Biedronka jest własnością portugalskiej spółki akcyjnej Jerónimo Martins. Ale czy zawsze tak było? Nie! Biedronka powstała w Polsce i nadal jest znana tylko na naszym rynku. Została jednak sprzedana w 1997 roku (czyli zaledwie po 2 latach od otwarcia). Od tamtego momentu pozostaje w rękach portugalskiej organizacji.

Chcesz dowiedzieć się więcej o Jeronimo Martins? Czytaj tutaj

Ile sklepów Biedronki?: Rozwój

W 2024 roku Biedronka posiada w Polsce ponad 3 tysiące sklepów i jest największym dyskonterem w kraju. Czy Świtalski przewidział taki rozwój sieci w 1995 roku? Kiedy sprzedał Biedronkę portugalskiej firmie, posiadał jedynie nieco ponad 200 lokali handlowych.

Trzy lata po przejęciu sieci przez Jerónimo Martins, Biedronka przekroczyła granicę 500 sklepów. W 2007 roku było ich już tysiąc, a w 2012 – 2 tysiące. Kolejny tysiąc został przekroczony w 2019 roku. Na tym jednak Biedronka się nie zatrzymuje. Nieustannie słyszymy o nowych otwarciach. W samym grudniu 2023 detalista otworzył aż 30 nowych lokali!

Aplikacja Moja Biedronka: Jak z niej korzystać?

Jak powstało logo Biedronki?

W latach 90-tych symbol biedronki był kojarzony bardzo pozytywnie i bardzo często pojawiał się jako element graficzny np. w kwiaciarniach jako charakterystyczne „klamerki”. To posłużyło Świtalskiemu za inspirację do stworzenia nazwy i logo sklepu.

Projekt graficzny, wyróżniający dyskont, miał być prosty i tani. Co ciekawe bezpośrednim impulsem do stworzenia logo okazały się szczoteczki do rąk dla dzieci firmy Sanel, które odwzorowywały kształt biedronki.

Logo i wygląd sklepów: Ewolucja

Na samym początku w logo Biedronki znajdował się charakterystyczny czerwony owad oraz zielony napis „Market”. Sklepy, które powstawały w pierwszych latach działalności sieci były białe i miały wymalowane czerwone i zielone pasy.

Logotyp i wygląd sklepów zmieniały się z upływem lat. W pewnym momencie lokale handlowe zaczęto malować na żółto, ale później powrócono do raczej stonowanych kolorów, które nadają sklepom bardziej nowoczesny wygląd.

Sprawdź gazetkę Biedronki i kupuj taniej


Samo logo zostało zmienione w 2001 i w 2012 roku. W 2001 roku zostało wzbogacone o charakterystyczny teraz dla marki kolor żółty (zniknął za to zielony). Na logotypie pojawiła się również nazwa sklepu i dopisek „codziennie niskie ceny”. W 2012 roku zmiany nie były aż tak drastyczne. Logo zostało unowocześnione. Zmieniono też czcionkę, ale kolory pozostały cały czas te same.

Julia Walczak
Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Pasjonatka kuchni wegetariańskiej i ekologii. Dla TopSpozywcze.pl goni za najświeższymi newsami z branży. Uwielbia pisać o zdrowym żywieniu, nowych technologiach i zrównoważonym rozwoju.

Komentarze użytkowników

(0)