Automaty z piwem teraz w Żabce Nano. Czy to legalne?


14.09.2023
Julia Walczak
2
ostatnia aktualizacja: 14.09.2023

Spis treści

  1. Żabka królem automatycznych rozwiązań
  2. Automat z piwem w Żabce Nano
  3. Automaty z piwem. Czy będą w innych Żabkach Nano?

Grupa Żabka sprawdza kolejny rewolucyjny koncept. Tym razem z automatu poleje się piwo. W jednym z autonomicznych sklepów sieci trwają testy – informuje portal dlahandlu.pl.

Żabka królem automatycznych rozwiązań

Grupa Żabka posiada około 60 bezobsługowych lokali handlowych, co czyni ją największą siecią sklepów autonomicznych w Europie. W takich placówkach klienci mogą robić zakupy bez udziału pracowników. To możliwe dzięki zaawansowanej technologii (przede wszystkim kamerom i czujnikom wagi).

Innowacje technologiczne są prawdziwym oczkiem w głowie Żabki. Wcześniej testowała już robota serwującego hot-dogi. To rozwiązanie zostało przyjęte bardzo pozytywnie. A jak będzie z automatami do piwa?

Wiesz jak odblokować strefę palacza w Żappce? Mamy odpowiedź!

Robot Robbie serwuje hot-dogi, mat.pras

Automat z piwem w Żabce Nano

Żabka potwierdziła, że prowadzi testy pilotażowe nad konceptem automatów z piwem. Czy staną się nieodłączną częścią jej bezobsługowych sklepów? Jeszcze nie wiadomo, ale pierwszy testowy automat już stoi!

W jednym z autonomicznych sklepów Żabka Nano w Warszawie prowadzimy obecnie test sprzedaży piwa z wykorzystaniem innowacyjnego rozwiązania technologicznego. Odbywa się on zgodnie z przepisami prawa regulującego sprzedaż alkoholu w Polsce, po wcześniejszej weryfikacji klienta zarówno pod kątem trzeźwości, jak i wieku” – komentuje biuro prasowe Żabki.

Czy automaty z piwem mogą być zgodne z prawem?

Żabka zapewnia, że testowane rozwiązanie jest w pełni zgodne z przepisami prawa. Czy można mieć co do tego jakieś wątpliwości?

Jak kupić alkohol przez internet? Czy to możliwe?

Ustawa o wychowaniu w trzeźwości nakazuje weryfikację wieku i stanu trzeźwości osoby kupującej. O ile te podstawowe warunki zostaną spełnione, istnienie takiego automatu będzie najprawdopodobniej legalne. Żabka zapewnia, że prowadzi taką weryfikację. Ciężko jednak stwierdzić w jaki sposób to robi. O ile sprawdzenie wieku w takich warunkach wydaje się możliwe (chociażby poprzez zeskanowanie dowodu), trudniejszy zdaje się test trzeźwości.

Katalog dopuszczalnych form sprzedaży – bez piwa

Czy inne alkohole też mogą być sprzedawane w automacie? Nie. Ustawa przewiduje zamknięty katalog miejsc, w których możliwa jest sprzedaż alkoholu (i nie znajdziemy tam automatów).

Piwo stanowi wyjątek od tego przepisu. Dlatego sprzedawanie go w takiej formie może być potencjalnie legalne. Wszystko zależy jednak od spełnienia pozostałych warunków.

Skorzystaj z kodu rabatowego do Winnicy Lidla

Automaty z piwem. Czy będą w innych Żabkach Nano?

Aktualnie Żabka jest w trakcie testów pilotażowych. Nie wiadomo na razie jak sprawdzi się to rozwiązanie i czy zostanie zaadaptowane też do innych autonomicznych sklepów sieci.

Czekamy na dalsze ruchy grupy Żabka związane z tym przedsięwzięciem. Co myślicie o tym rozwiązaniu? To krok w przód czy jednak już przesada?

Julia Walczak
Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Pasjonatka kuchni wegetariańskiej i ekologii. Dla TopSpozywcze.pl goni za najświeższymi newsami z branży. Uwielbia pisać o zdrowym żywieniu, nowych technologiach i zrównoważonym rozwoju.

Komentarze użytkowników

(2)

Ilona

Tworzą się kampanie przeciwko problemom alkoholowym, a tu taki łatwy dostęp, nie popieram

Tomek

Hmm, jak oni chcą weryfikować tę trzeźwość? Z jednej strony wygodne, z drugiej łatwy dostęp dla niepełnoletnich