Jak zamówić alkohol do domu? Czy można go kupić przez internet?


03.07.2020
Anna Piotrowska
1
ostatnia aktualizacja: 22.08.2023

Spis treści

 1. Gdzie można kupić alkohol przez internet?
 2. Zakaz sprzedaży alkoholu przez internet
 3. Sprzedaż alkoholu przez internet w świetle prawa
 4. Dlaczego handel alkoholem w Polsce jest w dalszym ciągu nielegalny?
 5. Dlaczego warto umożliwić sprzedaż alkoholu online?

Mogłoby się wydawać, że dziś przez internet możemy kupić wszystko. Zwłaszcza w dobie pandemii, gdy sklepy prześcigają się w pomysłach, aby dostarczać klientom zamówienia wprost do ich domów. Nie dotyczy to jednak alkoholu. Tutaj polskie przepisy są bezwzględne. I choć temat legalizacji sprzedaży alkoholu przez internet powraca jak bumerang, to obecny rząd nie zamierza w tej sprawie nic zmieniać. Chociaż, jak wiadomo – „Polak potrafi”, więc i alkohol w Polsce da się kupić bez wychodzenia z domu.

Gdzie można kupić alkohol przez internet?

Alkohol przez internet możesz zamówić np. poprzez:

Aplikacje z szybką dostawą zakupów spożywczych (zwykle do godziny), tzw. q-commerce:

 • Aplikację Wolt – aplikacja Wolt znana jest z możliwości zamawiana do domu jedzenia z restauracji. Niedawno jednak w Wolt wprowadzono również możliwość zamawiania produktów spożywczych z pobliskich sklepów, w tym również alkoholu. Aplikacja Wolt działa w największych miastach Polski i oferuje błyskawiczne dostawy (zwykle poniżej jednej godziny). Z naszym kodem rabatowym do Wolt OCQB otrzymujesz łączną zniżkę o wartości 20 zł na Twoje zamówienia (5 zł zniżki na każde z 4 pierwszych zamówień).
 • Aplikację Glovo – aplikacja umożliwia zamawianie różnych produktów spożywczych z pobliskich sklepów i supermarketów. W wybranych sklepach dostępnych w aplikacji Glovo dostępny jest również alkohol. Dostawa z Glovo odbywa się najczęściej w ok. 30 minut. Z naszym kodem rabatowym do Glovo TPG18HH możesz otrzymać aż 45 zł zniżki na swoje zamówienia w aplikacji.
 • Aplikację Lisek – Lisek to jedna z najpopularniejszych aplikacji do błyskawicznych zakupów spożywczych, która pozwala na zrobienie zakupów w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Gdyni, Poznaniu, Katowicach oraz w Dąbrowie Górniczej. Z naszym kodem rabatowym do Liska otrzymasz 10 zł zniżki na swoje pierwsze zamówienie w aplikacji.
 • Aplikację Jush – Jush to aplikacja q-commerce (quick commerce) należąca do Żabki. Obecnie aplikacja pozwala na zrobienie szybki zakupów w wybranych dzielnicach Warszawy, Gdańska oraz Katowic. Na naszej stronie znajdziesz aktualne kody rabatowe do Jush.
 • Aplikację Everli – podobnie jak poprzednio opisana aplikacja, Everli umożliwia zamawianie zakupów z pobliskich supermarketów, które następnie dostarczane są do domu, najczęściej w ciągu kilkudziesięciu minut. Skorzystaj z naszego kodu rabatowego Everli RDBD093660 aby otrzymać 30 zł zniżki na zamówienie.

Supermarkety internetowe

Specjalistyczne sklepy internetowe z alkoholem

Alkohol zamówić możesz także w specjalistycznych sklepach internetowych z alkoholami, często specjalizujących się w jednym konkretnym typie alkoholu. Są to np.

 • Sklepy z whisky (np. Dom Whisky Online)
 • Sklepy z winami (np. Dobre Wino)
 • Sklepy z piwami rzemieślniczymi (kraftowymi) (np. Piwne Mosty)

Zakaz sprzedaży alkoholu przez internet

Oficjalnie, w Polsce obowiązuje zakaz handlu alkoholem przez internet. I wszystko wskazuje na to, że ta sytuacja szybko się nie zmieni, ponieważ obecny rząd nie chce zmieniać obowiązujących przepisów.

A te bazują na ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (jej treść znajdziesz w Internetowym Systemie Aktów Prawnych), która niebawem skończy 40 lat. Oznacza to, że jej przepisy były tworzone w czasach, gdy zakupy spożywcze online, jak i samo korzystanie z internetu w domowym zaciszu, pozostawały w świecie fantazji. Jednak od tego czasu nasza rzeczywistość się zmieniła. Dostęp do internetu jest powszechny, zakupy spożywcze online zrobimy w większości dyskontów i supermarketów, ale po piwo czy wino do obiadu w dalszym ciągu musimy wybrać się osobiście. I Polska jest pod tym względem ewenementem, ponieważ praktycznie w całej Unii Europejskiej, Stanach Zjednoczonych, Australii, Brazylii, Chinach czy w Japonii e-handel alkoholem jest dozwolony.

Sprzedaż alkoholu przez internet
w świetle prawa

Co ciekawe to nie sama sprzedaż alkoholu przez internet jest problematyczna, ale sposób jego dostawy
do konsumenta. Z obowiązującej ustawy wynika, że sprzedaż alkoholu musi nastąpić w punkcie sprzedaży, który posiada odpowiednie zezwolenia. Oznacza to, że teoretycznie możemy zakupić produkty alkoholowe przez internet, ale musimy samodzielnie odebrać je w sklepie. A to z kolei nieco wypacza ideę zakupu alkoholu przez internet. Z tego względu większość supermarketów online nie posiada w swojej ofercie napojów alkoholowych. Wyjątkiem jest Frisco.pl, które umożliwia zakup produktów alkoholowych za pośrednictwem swojej platformy sprzedażowej (więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule).

Dlaczego handel alkoholem w Polsce jest w dalszym ciągu nielegalny?

Sprzedaż alkoholu online jest kontrowersyjna z dwóch powodów. Po pierwsze, przez internet po alkohol może sięgnąć każdy, w tym osoby nieletnie. Sklepy nie mają niezawodnego sposobu na to, aby sprawdzić, kto faktycznie składa zamówienie przez internet. A i młodzież jest bardzo kreatywna, jeśli chodzi
o obchodzenie przepisów.

Drugą kwestią jest sprzedaż alkoholu osobom nietrzeźwym, co również jest w Polsce niedozwolone.
A ciężko sobie wyobrazić, aby przy potwierdzeniu zamówienia alkoholu w sieci, trzeba było przesłać wynik
z alkomatu.

Jednak obie te kwestie można w prosty sposób rozwiązać. Przede wszystkim wiek zamawiającego można weryfikować zarówno przy składaniu zamówienia, jak i przez dostawców, którzy będą zobowiązani do wylegitymowania klienta, zanim wydadzą mu zamówienie. Dokładnie takie rozwiązanie wykorzystuje się
w przypadku sprzedaży internetowej nowatorskich wyrobów tytoniowych.

Sprawdź, jak możesz zamówić cokolwiek w aplikacji Glovo i skorzystaj z błyskawicznej dostawy prosto do domu.

Natomiast sprawa sprzedaży alkoholu osobom nietrzeźwym jest jeszcze łatwiejsza. Przede wszystkim sklepy i tak nie będą w stanie natychmiastowo dostarczać zamówionych produktów. Nie działają one ani
w godzinach późnowieczornych, nie mówiąc już o środku nocy. Nie będzie więc możliwości, aby zamówić kolejną butelkę wódki w trakcie imprezy. Po prostu zostanie ona dostarczona na drugi dzień, więc jej zakup przez internet mija się z celem.

Dlaczego warto umożliwić sprzedaż alkoholu online?

Zwolennicy zmiany obowiązujących przepisów argumentują, że obecne przepisy są przestarzałe
i niepotrzebnie uderzają w branżę alkoholową. W czasach całodobowych sklepów i stacji benzynowych,
a także pubów dostęp do alkoholu i tak jest bardzo łatwy. Natomiast umożliwienie zakupu produktów alkoholowych przez internet wcale nie uprościłby sprawy. Zwłaszcza że do złożenia zamówienie niezbędne byłoby podanie danych osobowych. Pod tym względem kupując alkohol w sklepie stacjonarnym, jesteśmy o wiele bardziej anonimowi.

Wszystko wskazuje jednak na to, że obowiązujące przepisy nie zmienią się w najbliższym czasie. Nawet pomimo tego, że branża alkoholowa bardzo ucierpiała na zamrożeniu gospodarki z powodu pandemii
i taki ruch pomógłby jej odrobić część start. Dotyczy to szczególnie najmniejszych producentów wyrobów alkoholowych. Na razie jednak nie pozostaje nam nic innego, jak korzystać z oferty Frisco.pl lub samodzielnie kupować alkohol w sklepach stacjonarnych.

Anna Piotrowska

Komentarze użytkowników

(1)

Zdzisław

Pani Anno, we Wrocławiu alkohol sprzedaje jeszcze aplikacja GetnowX. Sprzedają też artykuły spożywcze, domowe, dla zwierząt. Szybko dowożą, bo w kilka minut. Pozdrawiam.