UE kończy z mikroplastikiem. Co zniknie z półek?


20.10.2023
Julia Walczak
1
ostatnia aktualizacja: 20.10.2023

Spis treści

  1. Produkty z mikroplastikiem znikają z półek
  2. Lista zakazanych produktów
  3. Zakaz mikroplastiku: Od kiedy obowiązuje?
  4. Mikroplastik w środowisku

W poniedziałek 16 października w życie weszły nowe przepisy Unii Europejskiej dotyczące sprzedaży mikroplastiku. Jakich produktów nie zobaczymy już na półkach? Zmiana dotyczy przede wszystkim kosmetyków. 

Mikroplastik to malutkie cząsteczki tworzyw sztucznych. Najczęściej powstaje w skutek rozpadu plastikowych odpadów. Dodawany jest też do kosmetyków jako substancja zagęszczająca. Nowa regulacja ma ograniczyć takie praktyki i tym samym uniemożliwić wypuszczenie do środowiska około pół miliona ton mikroplastiku.

Produkty z mikroplastikiem znikają z półek

25 września Komisja Europejska przyjęła nową regulację, która zabrania sprzedaży mikroplastiku i produktów, które przy użyciu uwalniają mikroplastik do środowiska. Jako pierwsze mają zniknąć mikrokulki, które często znajdują się w brokacie czy peelingach.

„To ograniczenie przyczynia się do zielonej transformacji przemysłu UE i promuje innowacyjne produkty wolne od mikroplastików – od kosmetyków, przez detergenty, aż po powierzchnie sportowe. Obywatele UE uzyskają dostęp do bezpieczniejszych i bardziej zrównoważonych produktów, a przemysł UE […] będzie bardziej konkurencyjny i odporny – mówi Thierry Breton, komisarz ds. rynku wewnętrznego.

UE planuje rewolucję w branży delivery. O co chodzi?

Lista zakazanych produktów

Część produktów zniknęła ze sklepów 16 października. Inne muszą jeszcze trochę poczekać. Wszystkie proponowane zmiany powinny być wprowadzone do 2035 roku.

Czego dotyczy zakaz? Komisja Europejska wskazała przykłady produktów, które nie będą mogły być sprzedawane. To przede wszystkim:

  • granulowany materiał wypełniający stosowany na sztucznych nawierzchniach sportowych
  • kosmetyki, w których mikroplastik wykorzystuje się do wielu celów, takich jak złuszczanie naskórka (mikrogranulki) czy uzyskanie określonej tekstury, zapachu lub koloru
  • detergenty, płyny zmiękczające, brokaty, nawozy, środki ochrony roślin, zabawki, leki i wyroby medyczne

Zakaz mikroplastiku: Od kiedy obowiązuje?

Kiedy produkty z mikroplastikiem znikną z naszych półek sklepowych? Od 16 października obowiązuje już zakaz sprzedaży mikrokulek z mikroplastiku (są zawarte np. w brokacie i peelingach). Pozostałe grupy produktów będą wycofywane powoli aż do 2035 roku.

Od kiedy obowiązuje zakaz UE na poszczególne produkty? To pełna lista:

  • produkty kosmetyczne do spłukiwania zawierające mikroplastik (szampony, żele pod prysznic) – od 10. 2027 r.
  • detergenty, środki pielęgnacyjne i czyszczące, w tym woski, pasty i odświeżacze powietrza – od 10. 2028 r.
  • kosmetyki pozostające na skórze/włosach (np. żele do włosów) – od 10. 2029 r.
  • syntetyczne mikrocząstki polimerowe do kapsułkowania substancji zapachowych – od 10. 2029 r.
  • granulat wypełniający do nawierzchni sportowych syntetycznych – od 10. 2031 r.
  • pomadki, lakiery do paznokci i produkty do makijażu – od 10. 2035 r.

Dbaj o środowisko! Wybieraj sklepy ekologiczne

Mikroplastik w środowisku

Aktualnie mikroplastik znajduje się praktycznie wszędzie. Zanieczyszcza glebę, oceany i powietrze, dostaje się do naszej wody i jedzenia. Nie wiadomo jeszcze czy mikroplastik jest szkodliwy dla naszego zdrowia. Sprawdzenie tego wymaga dalszych badań. Co jednak wiadomo to to, że jest on niezwykle szkodliwy dla środowiska.

Najgorzej z mikroplastikiem radzą sobie oceany i żyjące w nich organizmy. Sytuację dodatkowo pogarsza fakt, że korzystamy z coraz większej ilości kosmetyków, które często zawierają tę substancję. Dlatego Komisja Europejska postawiła sobie za cel zredukowanie ilości zanieczyszczenia mikroplastikiem o 30% do 2030 roku.

Julia Walczak
Redaktorka i copywriterka. Pasjonatka kuchni wegetariańskiej i ekologii. Dla TopSpozywcze.pl goni za najświeższymi newsami z branży. Uwielbia pisać o zdrowym żywieniu, nowych technologiach i zrównoważonym rozwoju.

Komentarze użytkowników

(1)

Michał

No i bardzo dobrze. Wreszcie! Oby jak najmniej plastiku jakiegokolwiek