Tik Tok Shop dotarł do USA. Dlaczego media społecznościowe coraz więcej „sprzedają”?


14.09.2023
Julia Walczak
1
ostatnia aktualizacja: 14.09.2023

Spis treści

  1. Czym jest Tik Tok Shop?
  2. Social commerce jako nowy sposób sprzedaży
  3. Tik Tok Shop: Czy to nowy duży gracz social commerce?

Tik Tok Shop, czyli platforma marketplace popularnej aplikacji, zawitał w Stanach Zjednoczonych. Do tej pory e-sklep był dostępny w Wielkiej Brytanii, gdzie działał od 2021 roku. Dlaczego media społecznościowe coraz więcej „sprzedają”?

Wszyscy wiemy, że portale społecznościowe napędzają konsumpcję. Dzieje się tak przede wszystkim za pomocą świetnie spersonalizowanych reklam. Teraz wchodzimy jednak w nową erę e-commerce. Kolejne platformy społecznościowe skracają proces zakupowy, tworząc połączone z nimi e-sklepy.

Czym jest Tik Tok Shop?

12 września Tik Tok poinformował o uruchomieniu nowej usługi dla użytkowników mieszkających w Stanach Zjednoczonych. Mogą teraz robić zakupy w trakcie przewijania krótkich filmików.

Zobacz ranking najlepszych aplikacji q-commerce

Tik Tok Shop to platforma zakupowa, która jest połączona bezpośrednio z aplikacją. Dzięki temu można zamawiać produkty bez przechodzenia na inną stroną internetową. Użytkownik może błyskawicznie dokonać zakupu artykułu, który zobaczył na filmie.

Tik Tok Shop

Tik Tok Shop hitem rynku azjatyckiego

Format sklepu wbudowanego w aplikację Tik Tok robi prawdziwą furorę w Azji, szczególnie w Chinach. W tamtych rejonach konsumenci pokochali taki rodzaj e-commerce. Tik Toka gonią tam tak ogromni gracze z tej kategorii jak Shein i Temu.

Stany Zjednoczone nie są pierwszym państwem spoza Azji, w którym wprowadzono Tik Tok Shop. W 2021 roku platforma rozpoczęła testy w Wielkiej Brytanii. Koncept jednak nie wywołał dużego entuzjazmu wśród użytkowników aplikacji.

Ile czasu poświęcamy na zakupy przez internet? Według Allegro 7,5 godziny miesięcznie

Marketplace na Tik Toku

Tik Tok Shop działa na zasadzie platformy marketplace. To rodzaj serwisu, który umożliwia różnym sprzedawcom oferowanie swoich produktów lub usług bezpośrednio klientom końcowym (najpopularniejszą platformą tego typu w Polsce jest Allegro).

Tik Tok nie jest sprzedawcą produktów. Udostępnia jedynie przestrzeń dla różnych biznesów, które chcą prowadzić tego typu działalność.

Sposoby sprzedaży produktów na Tik Tok Shop

Sprzedający mają trzy możliwości prowadzenia sprzedaży: w trakcie transmisji na żywo, przez filmy dodawane na platformie i specjalną zakładkę, w której prezentowane są artykuły.

Jak znaleźć najlepszy supermarket internetowy? Zobacz ranking!

Social commerce jako nowy sposób sprzedaży

Handel przez media społecznościowe rośnie w siłę. Spędzamy na tych platformach coraz więcej czasu. Nic dziwnego, że firmy starają się to monetyzować.

Coraz więcej platform zaczęło wykorzystywać specyfikę mediów społecznościowych. Dlaczego tak łatwo jest nam kupować np. na Facebook Marketplace, zakupach na Instagramie lub właśnie w Tik Tok Shop?

„Tik Tok made me buy it”: Dlaczego kupujemy przez media społecznościowe?

Według danych Sproutsocial aż 65% ankietowanych przyznało, że dokonało kiedyś zakupu bezpośrednio przez portal społecznościowy. Kupowanie nigdy jeszcze nie było tak proste. Platformy starają się jak najbardziej skrócić ten proces, żeby zwiększyć prawdopodobieństwo impulsywnego zakupu.

Social commerce osiągnął w 2022 roku ponad 53 miliardy dolarów przychodu. Dlaczego tak wiele? Po pierwsze kupowanie przez smartfony wydaje nam się bardzo proste. To tylko jedno kliknięcie. Nie mamy nawet czasu pomyśleć o tym czy naprawdę czegoś potrzebujemy. Przyciąga nas wizja szybkiej nagrody w postaci nowego zakupu.

Kto jest liderem e-grocery w Polsce? To platforma marketplace!

Psychologia social commerce

Dlaczego kupujemy coraz więcej rzeczy, których nie potrzebujemy? Między innymi przez takie platformy jak Shein i Temu, ale też sklepy mediów społecznościowych.

Niektóre czynniki, które prowadzą do impulsywnych zakupów na takich platformach to: FOMO (lęk przed ominięciem czegoś przyjemnego/pozytywnego), społeczny dowód słuszności czy zasada autorytetu. Ufamy temu jak postępują inni ludzie i co mówią influencerzy i uznajemy ich działania za wzrór, który pragniemy naśladować.

Tik Tok Shop: Czy to nowy duży gracz social commerce?

Tik Tok Shop dopiero kiełkuje w Europie i Stanach Zjednoczonych. Czy stanie się tu dużym graczem social commerce? Kiedy dotrze do Polski? Na razie ciężko to przewidzieć.

Warto poczekać na reakcję użytkowników z USA. Tik Tok na pewno ma duże plany. Niedługo zobaczymy czy da radę je zrealizować i rozpowszechnić Tik Tok Shop też w innych częściach świata.

Julia Walczak
Redaktorka i copywriterka. Pasjonatka kuchni wegetariańskiej i ekologii. Dla TopSpozywcze.pl goni za najświeższymi newsami z branży. Uwielbia pisać o zdrowym żywieniu, nowych technologiach i zrównoważonym rozwoju.

Komentarze użytkowników

(1)

Marta

Całkiem interesująca taka sprzedaż na tik toku. Ciekawa jestem jak to zadziała w Polsce