„Solidarność” chce uregulować zasady pracy w e-handlu


15.11.2023
Julia Walczak
0
ostatnia aktualizacja: 14.11.2023

Spis treści

  1. Rozwój handlu online
  2. „Solidarność”: pracownicy e-handlu poza prawem pracy

Według handlowej „Solidarności” sklepy internetowe nieustannie łamią zasady Kodeksu Pracy, a zatrudnieni w e-handlu pracują nawet 7 dni w tygodniu. Związki zawodowe żądają konkretnych regulacji w tym obszarze.

Problemy pracowników e-handlu były jednym z najważniejszych tematów konferencji, która odbyła się 31 października w Warszawie w ramach projektu Team Hub. Ma on na celu zbadanie warunków pracowniczych w e-handlu i określenie wyzwań jakie stoją przed organizacjami związkowymi w tym obszarze.

Rozwój handlu online

Handel internetowy to dziedzina, która rozwija się bardzo prężnie. Według Krajowego Rejestru Sądowego w Polsce w 2023 roku działa 54,3 tys. sklepów internetowych. To aż 2 tysiące więcej niż jeszcze rok temu. Coraz chętniej robimy też zakupy przez internet. Z polskich e-sklepów korzysta aż 80% internautów.

„Solidarność” zwraca uwagę na to, że rosnąca popularność zakupów internetowych nie ma niestety przełożenia na komfort pracy w tej branży. Często pracownicy e-handlu zatrudnieni są na tzw. śmieciówkach, pracują nawet 7 dni w tygodniu, a ich prawa nie są respektowane. „Robiąc zakupy on-line, nie widzimy, w jakich warunkach pracują osoby zatrudnione w tych firmach” – mówi Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”.

Zobacz jak wygląda rynek szybkich dostaw w Polsce

„Solidarność”: pracownicy e-handlu poza prawem pracy

„Solidarność” wskazuje, że w związku z dynamicznym rozwojem branży, potrzebne są natychmiastowe regulacje, które zapewnią pracownikom e-handlu odpowiednią ochronę. Aktualnie najczęściej pracują oni na umowach cywilnoprawnych (takie jak umowy zlecenia), które nie podlegają Kodeksowi Pracy, a ich wynagrodzenie oscyluje najczęściej w granicach płacy minimalnej.

„Żeby zarobić trochę więcej godzą się na nadgodziny, co oznacza, że nierzadko pracują przez siedem dni w tygodni. Poważnym problemem są też kiepskie warunki socjalne, zbyt małe hale i presja czasu, bo jest to praca na akord. W małych firmach zatrudniających kilka lub kilkanaście osób przepisy prawa pracy i przepisy bhp są po prostu łamane” – dodaje szef handlowej „Solidarności”.

Zakaz handlu w niedzielę również dla sklepów internetowych?

Aktualnie zakaz handlu w niedzielę nie obejmuje sklepów internetowych. W większości z nich możemy zrobić zakupy przez wszystkie 7 dni w tygodniu. Takie rozwiązanie od samego początku nie satysfakcjonowało „Solidarności”.

W jakich sklepach zrobisz zakupy w niedzielę? Sprawdź ranking najlepszych internetowych supermarketów

Związek bez wątpienia będzie postulował o to, żeby pracownicy magazynów nie mogli pracować w niedzielę lub byli wynagradzani w odpowiednio wyższy sposób za pracę w weekendy. Na razie jednak nic nie wskazuje na to, żeby zakupy przez internet w niedziele niehandlowe miały się skończyć.

Julia Walczak
Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Pasjonatka kuchni wegetariańskiej i ekologii. Dla TopSpozywcze.pl goni za najświeższymi newsami z branży. Uwielbia pisać o zdrowym żywieniu, nowych technologiach i zrównoważonym rozwoju.

Komentarze użytkowników

(0)