Paczkomaty InPost – przestań marnować pieniądze na kuriera


05.08.2020
Anna Piotrowska
0
ostatnia aktualizacja: 05.08.2020

Spis treści

  1. Czym są Paczkomaty od InPostu?
  2. Jak korzystać z Paczkomatów?
  3. Dlaczego warto korzystać z Paczkomatów?

Lubisz robić zakupy przez internet? W większości sklepów online możesz dopasować rodzaj dostawy zamówienia do swoich potrzeb. Możesz zdecydować się na kuriera, który dostarczy przesyłkę pod wskazany przez Ciebie adres lub na placówkę pocztową, w której będzie czekała na Ciebie paczka. Poza tym możesz wybrać jeden z wielu sklepów lub punktów usługowych, które również wydają zamówienia. Jeszcze innym rozwiązaniem jest odbiór przesyłki z paczkomatu. Jakie korzyści daje ten rodzaj dostawy?

Czym są Paczkomaty od InPostu?

Paczkomat to maszyna, składająca się z kilkudziesięciu skrytek, do których każdego dnia dostarczane są przesyłki. Paczkomaty są samoobsługowe, co oznacza, że paczkę odbierasz samodzielnie w dogodnym dla siebie momencie. Obecnie większość sklepów internetowych współpracuje z firmą InPost, która jest właścicielem paczkomatów.

Nie dotyczy to jednak supermarketów online. Zwykłe paczkomaty nie są przystosowane do przechowywania świeżej żywności czy mrożonek. Do takiego celu służą Lodówkomaty, czyli maszyny
ze skrytkami o różnych strefach temperaturowych, które InPost testuje (więcej na temat Lodówkomatów od InPostu przeczytasz w tym artykule).

Nie oznacza to jednak, że robiąc zakupy spożywcze online, nie możesz korzystać z dostaw do paczkomatu. Wprost przeciwnie. Większość internetowych sklepów ze zdrową żywnością czy suplementami diety dostarcza zamówienia między innymi w taki właśnie sposób.

Odżywiasz się zdrowo oraz stosujesz naturalne kosmetyki i chemię domową? Koniecznie porównaj najlepsze sklepy ekologiczne ze zdrową żywnością.

Jak korzystać z Paczkomatów?

Skoro wiesz już, że większość sklepów online dostarcza zamówienia do paczkomatów, czas sprawdzić,
w jaki sposób możesz odebrać przesyłkę. Po pierwsze, gdy składasz zamówienie w sklepie internetowym, wybierz opcję dostawy do paczkomatu i wskaż maszynę, z której chcesz odebrać paczkę.

Po drugie, gdy tylko Twoja paczka zostanie dostarczona do skrytki wybranego paczkomatu, zostaniesz
o tym poinformowana e-mailowo lub poprzez wiadomość SMS. Natomiast jeśli zainstalujesz aplikację InPost Mobile, dostaniesz dodatkowo powiadomienie na telefon. Co ważne, w wiadomości od InPost otrzymasz 6-cyfrowy kod oraz kod QR, który należy podać lub zeskanować na panelu paczkomatu, aby otworzyć skrytkę z paczką.

Po otrzymaniu tych informacji możesz udać się do wybranego paczkomatu. Następnie wpisz swój numer telefonu oraz 6-cyfrowy kod na panelu urządzenia lub zeskanuj kod QR. Natomiast jeśli posiadasz aplikację InPost, skrytkę możesz otworzyć zdanie, za pośrednictwem swojego telefonu. To szczególnie bezpieczne rozwiązanie w dobie panującej pandemii koronawirusa.

Jak tylko skrytka się otworzy, możesz wyjąć paczkę i zakończyć cały proces odbioru. Pamiętaj jednak, że od niedawna w paczkomatach funkcjonują tzw. multiskrytki. Oznacza to, że jeśli zamawiałaś kilka rzeczy, mogą zostać one umieszczone w jednej skrytce. Dlatego zawsze dokładnie sprawdź, czy wyjęłaś z paczkomatu wszystkie paczki.

Sprawdź naszą recenzję internetowego supermarketu Auchan Zakupy Online.

Dlaczego warto korzystać z Paczkomatów?

Ogromną zaletą paczkomatów jest ich dostępność. Maszyny stoją w łatwo dostępnych miejscach
w mieście, np. pod popularnymi sklepami spożywczymi, przy stacji benzynowej czy dworcu. Do tego paczkomaty czynne są przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Dzięki temu, jeśli nie masz czasu na odbiór przesyłki w ciągu dnia, możesz podjechać po nią nawet w nocy. Musisz jedynie uważać, aby opróżnić skrytkę w ciągu 48 godzin od umieszczenia w niej paczki.

Co równie ważne, opcja dostawy przesyłki do paczkomatu jest tańsza niż kurier. A przy tym jest równie szybka, czym często bije na głowę tradycyjną pocztę. Nierzadko zdarza się, że zamówione produkty dotrą do Ciebie w mniej niż 24 godziny, szczególnie jeśli dokonałaś zakupu dzień wcześniej w godzinach porannych.

Przeczytaj także o nowej aplikacji od Inpost Fresh, która pozwala na zamawianie zakupów spożywczych z szybką dostawą prosto do Twojego domu. U nas znajdziesz także kody rabatowe do Inpost Fresh, dzięki którym otrzymasz specjalne zniżki na swoje zamówienia.

Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest także intuicyjna aplikacja InPostu. Pozwala ona na śledzenie przesyłki od momentu zarejestrowania jej w systemie przez nadawcę. Dzięki temu możesz przewidzieć, kiedy paczka trafi do paczkomatu, i do kiedy będziesz mogła ją odebrać.

Choć paczkomaty nie obsługują dostaw świeżych artykułów spożywczych, możesz wykorzystać je do odbioru innych zakupów internetowych. Poza tym składając zamówienie online, zawsze możesz wybrać paczkomat, które znajduje się w pobliżu Twojego ulubionego sklepu spożywczego. A jeśli robisz zakupy spożywcze przez internet w opcji Click&Collect, możesz odebrać oba zamówienia za jednym razem.

Anna Piotrowska

Komentarze użytkowników

(0)