Jak uniknąć opłat za jednorazowe opakowania? Weź własny pojemnik


01.02.2024
Julia Walczak
0
ostatnia aktualizacja: 01.02.2024

Spis treści

  1. Nowe opłaty za jednorazowe opakowania: Ile trzeba zapłacić?
  2. Zakupy do własnych opakowań: Czy warto?
  3. Jakie pojemniki na żywność wybrać?

Od początku stycznia wszystkie sklepy i restauracje w Polsce doliczają do rachunku opłaty za jednorazowe opakowania zawierające plastik takie jak: pudełka, kubki czy woreczki. Co zrobić, żeby nie musieć za nie płacić? Wziąć swoje pojemniki na zakupy!

1 stycznia w życie weszła nowa opłata od jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych. Klienci znaleźli jednak sposób na ominięcie tej niewygody, a to wszystko z korzyścią dla własnych portfeli i dla planety. Dowiedz się jakie pojemniki na żywność możesz wziąć ze sobą do supermarketu i jak zrobić to bezpiecznie.

Nowe opłaty za jednorazowe opakowania: Ile trzeba zapłacić?

Styczniowe paragony mogą zaskoczyć niektórych klientów. Ile trzeba będzie dopłacić do plastikowych opakowań jednorazowego użytku? Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało rozporządzenie, z którego dowiadujemy się ile od teraz będą kosztować nas różne rodzaje pojemników.

Od 1 stycznia br. dopłacimy 0,20 zł za jednorazowe kubki na napoje wykonane z tworzyw sztucznych i 0,25 zł za takiego rodzaju pojemniki na żywność. Opłatą są objęte nie tylko te pojemniki, które są w całości zrobione z plastiku. Taką samą kwotę trzeba zapłacić np. w przypadku kartonowego pojemnika z plastikowym wieczkiem (np. do napoju wydawanego na wynos).

Zakupy do własnych opakowań: Czy warto?

Przychodzenie do sklepu z własnymi opakowaniami było do tej pory przede wszystkim kolebką osób starających się żyć według zasady „less waste”. Teraz coraz więcej konsumentów decyduje się na ten krok, jako że wiąże się to z dodatkowymi oszczędnościami finansowymi.

Do korzystania z wielorazowych pojemników zachęcają już nie tylko sprofilowane sklepy ekologiczne, ale także duże supermarkety. Robi to między innymi Carrefour, który jako pierwsza duża sieć handlowa w Polsce, umożliwił klientom pakowanie warzyw, owoców, wyrobów cukierniczych, a nawet produktów z lad tradycyjnych, do własnych pojemników.

Jakie sklepy ekologiczne wybrać? Zobacz gdzie zamawiać przez internet


Jakie pojemniki na żywność wybrać?

Niektórzy mogą obawiać się, że ich własne opakowania mogą okazać się niedostatecznie sterylne do przechowywania żywności. Klienci muszą mieć świadomość tego, że kiedy przynoszą do sklepu własne opakowanie to oni stają się odpowiedzialni za ewentualny negatywny wpływ pojemnika na żywność.

Nie ma jednak powodów do obaw. Wystarczy zadbać o spełnienie paru warunków i można być pewnym, że zakupiona żywność w żaden sposób nie ucierpi.

  • Pamiętaj, żeby opakowania były wyprodukowane z materiałów, które są przeznaczone do kontaktu z żywnością. Opakowania plastikowe, w których można przechowywać żywność są oznaczone specjalnym symbolem.
  • Dbaj o czystość pojemników, które przynosisz ze sobą na zakupy. Powinny być suche i nie zanieczyszczone.

Aplikacje do sprawdzania produktów spożywczych: Które wybrać?

Co na owoce, warzywa i pieczywo?

Jakie opakowania zabierać ze sobą na zakupy Najprostszą i najbardziej oczywistą opcją jest zrezygnowanie ze „zrywek” (czyli jednorazowych plastikowych woreczków). Wystarczy zamiast tego skorzystać np. z wielorazowych bawełnianych toreb. Bez problemu zapakujesz do nich np. owoce i warzywa, ale też pieczywo.

Jakie opakowanie na ser lub wędlinę?

Czy można poprosić o zapakowania produktów garmażeryjnych do własnego pojemnika. Jak najbardziej! Nie powinno być z tym problemu w większości sklepów. Rób tego rodzaju zakupy przy ladzie tradycyjnej i poinformuj pracownika o zamiarze skorzystania z własnego pojemnika.

W przypadku tego rodzaju produktów bawełniana torba oczywiście nie będzie dobrym rozwiązaniem. Najlepiej skorzystaj z metalowego lub szklanego pojemnika. Nada się również wielorazowe pudełko z bezpiecznego plastiku.

Produkty sypkie na wagę: W co zapakować?

Niektóre sklepy (zwykle te ekologiczne/less waste) oferują możliwość kupienia na wagę produktów takich jak kasze, makarony czy ryże. W takim wypadku można przynieść ze sobą własny pojemnik, do którego nasypiemy odpowiednią dla nas ilość danego produktu. W takim wypadku najlepiej jest wybierać pojemniki szklane lub ewentualnie takie z grubego plastiku i ze szczelnym zamknięciem.

Julia Walczak
Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Pasjonatka kuchni wegetariańskiej i ekologii. Dla TopSpozywcze.pl goni za najświeższymi newsami z branży. Uwielbia pisać o zdrowym żywieniu, nowych technologiach i zrównoważonym rozwoju.

Komentarze użytkowników

(0)