Aplikacje do sprawdzania produktów spożywczych. Jak szybko poznać skład jedzenia?


16.10.2020
Julia Walczak
0
ostatnia aktualizacja: 26.10.2023

Spis treści

  1. Sprawdzanie składu produktów w aplikacji. Jaką wybrać?
  2. Aplikacja Open Food Facts
  3. W jaki sposób działają aplikacje do sprawdzania produktów spożywczych?
  4. Dlaczego warto korzystać z aplikacji do sprawdzania jedzenia?

Chcesz wiedzieć, co kupujesz? Zależy Ci na tym, aby tylko zdrowe produkty trafiały do Twojego koszyka? Sprawdź skład jedzenia dzięki specjalnej aplikacji. Zrobisz to w kilka sekund. Jakie aplikacje do sprawdzania składu produktów spożywczych warto pobrać?

Sprawdzanie składu produktów w aplikacji. Jaką wybrać?

Wiele produktów w sklepie sprawia wrażenie zdrowych. Często jest to jednak tylko efekt marketingowy. Jak mieć pewność, że to co kupujesz nie ma na Ciebie negatywnego wpływu? Nie musisz znać znać na pamięć wszystkich substancji i ich oznaczeń. Wystarczy aplikacja do sprawdzania żywności!

Do dyspozycji masz kilka różnych aplikacji, dostępnych na telefon z system Android czy iOS. Pomogą Ci wybrać odpowiednie produkty dla Ciebie. Świetnie sprawdzą się nie tylko w przypadku troski o zdrowe nawyki, ale także jeżeli masz specyficzną dietę lub alergie. Przyjrzyjmy się bliżej kilku z tych aplikacji.

Chcesz świadomie podejmować decyzje zakupowe? Sprawdź, jak czytać etykiety i wybierać produkty najlepszej jakości.

Aplikacja Zdrowe Zakupy

Dzięki aplikacji Zdrowe Zakupy możesz zeskanować kod kreskowy ponad 300 000 produktów. Sprawdzisz ich skład i błyskawicznie uzyskasz dostęp do informacji o zawartości ewentualnych alergenów, glutenie, cukrach prostych czy tłuszczach utwardzonych w wybranych przez Ciebie produktach.

Aplikacja Zdrowa Żywność, strona internetowa

Nie musisz oczywiście znać szczegółowo chemii czy biologii, aby ocenić, czy dany produkt jest zdrowy, czy też nie. Aplikacja do sprawdzania jedzenia pokaże Ci wpływ poszczególnych składników na Twój organizm. A to wszystko w bardzo intuicyjny sposób, wykorzystujący w tym celu kod kolorystyczny. Zdrowe składniki zaznaczone są na zielono, a szkodliwe na czerwono.

Co więcej, jeśli skład danego artykułu nie będzie Ci odpowiadał, aplikacja Zdrowe Zakupy poinformuje Cię produktach alternatywnych, jakie możesz kupić w ich miejsce. Poza tym każdy może dodać nowe produkty do aplikacji, dzięki czemu Zdrowa Żywność prężnie się rozwija.

Aplikacja Skanerka

Skanerka to szybka i intuicyjna aplikacja do skanowania produktów. Do jej niewątpliwych zalet należy ogromna baza produktów, które możesz sprawdzić oraz świetna społeczność, która tę bazę współtworzy. Co ważne, Skanerka nie ogranicza się tylko do artykułów spożywczych. Za jej pomocą sprawdzisz także produkty z takich kategorii jak odzież, kosmetyki czy sport.

Aplikacja Skanerka, strona internetowa

Poza tym w aplikacji Skanerka możesz dodawać rzeczy do zakładek, aby w przyszłości bez trudu sprawdzić, gdzie możesz je kupić.

Aplikacja Veggie

Jesteś weganinem? Na pewno przyda Ci się aplikacja Veggie. Za jej pomocą sprawdzisz czy dany produkt zawiera produkty odzwierzęce. Aplikacja pokazuje również skład produktów (spożywczych i nie tylko) i oznacza artykuły jako zdrowe, umiarkowane i negatywne. Na podstawie tych informacji możesz sam dokonać wyboru produktu.

Aplikacje Veggie, strona internetowa

Poza tym możesz przekonać się, że artykuły wegańskie wcale nie są tak drogie, jak się czasami wydaje. Szczególnie że oprócz składu produktów znajdziesz na Veggie również informacje o promocjach w wybranych sklepach.

Aplikacja Wiesz Co Jesz

Skład produktów sprawdzisz też w aplikacji Wiesz Co Jesz. Znajdziesz tam aż 44 różne diety, ponad 3000 produktów i oczywiście skaner etykiet. Możesz wyszukiwać konkretne produkty i składniki i sprawdzać ich właściwości.

Co wyróżnia tę aplikację do sprawdzania produktów spożywczych? Wiesz Co Jesz posiada naprawdę świetną funkcję. Pozwala na wybór diety (np. bezglutenowej czy na zbicie cholesterolu). Po jej aktywacji dostaniesz szczegółowe informacje na jej temat, w tym przeciwskazania i zalecenia. Przy sprawdzaniu produktów aplikacja będzie zwracała uwagę na wybraną dietę i wskazywała negatywny oraz pozytywny wpływ składników na Twoje zdrowie.

Aplikacja Wiesz Co Jesz, strona internetowa

Aplikacja Open Food Facts

Open Food Facts to międzynarodowa, ogólnodostępna baza produktów żywnościowych. Ta aplikacja do sprawdzania produktów spożywczych świetnie nada się dla osób, które chcą dbać nie tylko o swoje zdrowie, ale także o środowisko! Oprócz wartości odżywczych, aplikacja wskaże również to, jaki wpływ na system naturalny miały wyprodukowanie artykułu.

Aplikacja wskazuje poziom śladu węglowego, który powstał przy produkcji. Analizuje też skład opakowania i wpływ materiałów, z których został stworzony, na środowisko.

Aplikacja Open Food Facts, strona internetowa

Chcesz kupować zdrowo i tanio? Sprawdź Ranking Sklepów Ekologicznych ze Zdrową Żywnością.

W jaki sposób działają aplikacje do sprawdzania produktów spożywczych?

Zasada działania aplikacji do sprawdzania żywności jest bardzo prosta. Najpierw musisz zainstalować taką aplikację na swoim telefonie komórkowym.

Następnie, po uruchomieniu aplikacji uzyskujesz dostęp do skanera kodów kreskowych. Gdy tylko zeskanujesz taki kod z opakowania danego produktu, poznasz jego skład. Do tego większość aplikacji pokaże Ci, czy dane składniki mają dobry, neutralny czy też negatywny wpływ na Twoje zdrowie.

Dlaczego warto korzystać z aplikacji do sprawdzania jedzenia?

Aplikacja do sprawdzania składów produktów to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą robić świadome zakupy spożywcze. To również niezastąpione rozwiązanie dla wegan i wegetarian.

Poza tym z takich aplikacji warto korzystać, jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich cierpi na alergie pokarmowe. Dzięki szczegółowym informacjom o składzie masz pewność, że wybierasz produkty, które nikomu nie zaszkodzą.

Aplikacje do skanowania składu zdecydowanie ułatwiają zakupy. Dzięki nim szybko i wygodnie sprawdzisz, czy wybrane przez Ciebie produkty są warte Twoich pieniędzy i zdrowia.

Jeśli jesteś fanem korzystania z aplikacji podczas robienia zakupów, zapoznaj się także z naszą recenzją aplikacji LIDL Plus.

Julia Walczak
Redaktorka i copywriterka. Pasjonatka kuchni wegetariańskiej i ekologii. Dla TopSpozywcze.pl goni za najświeższymi newsami z branży. Uwielbia pisać o zdrowym żywieniu, nowych technologiach i zrównoważonym rozwoju.

Komentarze użytkowników

(0)