Jak będą wyglądały zakupy spożywcze online po ustąpieniu pandemii?


15.05.2020
Anna Piotrowska
0
ostatnia aktualizacja: 26.03.2023

Spis treści

  1. Jak rozwijała się branża zakupów spożywczych online?
  2. Zakupy spożywcze w dobie pandemii
  3. Jak będą wyglądały e-zakupy spożywcze po ustaniu pandemii?

Jeszcze kilka miesięcy temu najpopularniejsze i największe sklepy spożywcze online prześcigały się w pomysłach, jak przyciągnąć do siebie nowych klientów. Dziś, zastanawiają się, jak usprawnić własną pracę, aby konsumenci, jak najszybciej otrzymali zamówione artykuły spożywcze. A to wszystko przez koronawirusa, który sprawił, że w trosce o swoje bezpieczeństwo ludzie tłumnie rzucili się na zakupy spożywcze przez internet. Czy oznacza to zakupową rewolucję, która zostanie
z nami nawet po zakończeniu pandemii?

Jak rozwijała się branża zakupów spożywczych online?

Choć Polacy pokochali zakupy przez internet, początkowo niewielu chciało w taki sposób zamawiać artykuły spożywcze. Takie sklepy jak Frisco.pl cierpliwie starały się pokazywać, dlaczego warto robić zakupy spożywcze przez internet, jednocześnie udoskonalając swoje usługi. Dzięki temu zakupy spożywcze online były udostępniane w kolejnych regionach Polski, a czas oczekiwania na dostawę zamówionych produktów stawał się coraz krótszy. Niektóre sklepy spożywcze online oferowały nawet dostawę tego samego dnia, o ile zamówienie złożyliśmy rano.

Poza tym poszczególne sklepy systematycznie rozbudowywały swoją internetową ofertę. Dzięki temu coraz częściej mogliśmy zrobić przez internet takie same zakupy, jak w tradycyjnym sklepie stacjonarnym.

Dodatkowo z czasem zaczęły powstawać specjalistyczne sklepy spożywcze online, w których dominowała zdrowa żywność ekologiczna.

Jednak pomimo szerokiego asortymentu, atrakcyjnych cen, czy dogodnych terminów dostaw, popularność branży e-grocery w Polsce rosła systematycznie, ale dosyć powoli. Wszystko zmienił koronawirus.

Szukasz najlepszego sklepu ekologicznego ze zdrową żywnością? Koniecznie zajrzyj do naszego Rankingu Sklepów Eko.

Zakupy spożywcze w dobie pandemii

Wybuch pandemii koronawirusa w Europie postawił na głowie nasze zwyczaje zakupowe. Polacy szturmem rzucili się do swoich komputerów, aby zrobić niezbędne zapasy, zanim w sklepach zabraknie towarów.

Taka panika okazała się przedwczesna i raczej niepotrzebna, ale wymusiła na wszystkich sklepach zmiany. Do sytuacji musieli dostosować się dostawcy, ponieważ poszczególne produkty błyskawicznie znikały z wirtualnych półek.

Oczywiście sklepów stacjonarnych nikt nie zamknął. Jednak ograniczenia w liczbie osób przebywających jednocześnie w danej placówce sprawiły, że tradycyjne zakupy stały się bardzo uciążliwe. Z tego sklepu wiele sieci spożywczych postanowiło umożliwić swoim klientom składanie zamówień na poszczególne artykuły spożywcze przez internet (więcej przeczytasz na ten temat w artykule o zakupach spożywczych w Biedronce z dostawą do domu).

Nie da się jednak w ciągu kilku dni uruchomić pełnoprawnego sklepu spożywczego online. Z tego powodu oferta nowopowstałych sklepów często była ograniczona. Na przykład niektóre sklepy oferowała klientom wcześniej przygotowane paczki z najpopularniejszymi produktami spożywczymi, które można było błyskawicznie odebrać w sklepie.

Lubisz wygodę zakupów spożywczych online? Sprawdź naszą recenzję supermarketu online Auchan Zakupy Online.

Jak będą wyglądały e-zakupy spożywcze po ustaniu pandemii?

Specjaliści branży e-grocery zastanawiają się, czy wzrost popularności zakupów spożywczych online utrzyma się po ustaniu pandemii. O ile wcześniej sklepy spożywcze online walczyły, aby przyciągnąć do siebie klientów, o tyle dziś starają się, aby konsumenci zostali z nimi na dłużej. W końcu najprawdopodobniej koronawirus jeszcze długo z nami pozostanie, więc zakupy w sklepach stacjonarnych nie dla wszystkich będą w pełni bezpieczne.

Czy oznacza to jednak, że supermarkety online stanowią poważne zagrożenie dla sklepów stacjonarnych? Wszystko zależy od tego, czy sklepy internetowe wywiążą się z obietnic dawanych klientom. Jeśli będziemy mogli liczyć na produkty najwyżej jakości, atrakcyjne ceny i szybką dostawę, z pewnością wrócimy do sklepów spożywczych online nawet po opanowaniu pandemii.

Chcesz, aby Twoje zakupy spożywcze przez internet były jeszcze tańsze? Skorzystaj z kodów rabatowych do internetowych supermarketów.

Anna Piotrowska

Komentarze użytkowników

(0)