Energetyki od 18 roku życia. Co się zmieniło i gdzie będzie można je kupić?


28.07.2023
Julia Walczak
3
ostatnia aktualizacja: 28.07.2023

Spis treści

  1. Zakaz sprzedaży energetyków nieletnim
  2. Energetyki – od ilu lat?
  3. Napoje energetyczne od 18 lat – od kiedy?
  4. Gdzie nie będzie można kupić energetyków?
  5. Jak obejść zakaz sprzedaży energetyków niepełnoletnim?

13 lipca Sejm przyjął nowelizację ustawy o zdrowiu publicznym, która zakazuje sprzedaży energetyków dzieciom i młodzieży. Nieletni nie dostaną już tego rodzaju produktów z dodatkiem kofeiny i tauryny. Gdzie będzie można kupić napoje energetyczne i od kiedy obowiązuje zakaz sprzedaży energetyków osobom poniżej 18 roku życia?

Zakaz sprzedaży energetyków nieletnim

Napoje energetyzujące stają się popularne wśród coraz młodszych osób. Grupa najczęściej korzystająca z takich produktów to uczniowie szkół średnich i studenci, ale sięgają po nie nawet dzieci! Najczęściej piją je z powodu zmęczenia i w celu bardziej efektywnej nauki, nie zdając sobie sprawy z tego, że energetyki szkodzą.

Napoje energetyczne – czym są i jak działają na organizm?

Działanie napojów energetyzujących polega na stymulowaniu organizmu i zwalczaniu zmęczenia. Dlatego są tak popularne np. wśród studentów, którzy „zarywają nocki”, żeby przygotować się do egzaminu. Jeżeli gonią cię deadline’y, a na biurku piętrzy się masa niedokończonych projektów wizja magicznego płynu, który pozwoli ci pracować dłużej i pokonać zmęczenie, wydaje się kusząca. Ale wszystko ma swoją cenę!

Energetyki zawierają kofeinę i taurynę, a także witaminy z grupy B i cukry proste, które potrafią zwiększyć naszą wydolność i poprawić koncentrację. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że są to substancje psychoaktywne, które mogą mieć szkodliwy wpływ na zdrowie – szczególnie dzieci i młodzieży.

Napoje energetyczne od 18 lat ustawa

Niedługo kupisz energetyki tylko z dowodem osobistym. Na początku lipca Sejm uchwalił ustawę, która zakazuje sprzedaży napojów zawierających taurynę i kofeinę osobom nieletnim. Początkowo nowelizacja zakładała również zakaz promocji i reklamy napojów energetyzujących. Wycofano jednak tę regulację. Ustawa odnosi się również do ograniczenia sprzedaży energetyków w automatach i placówkach oświatowych.

Zobacz też:

Najlepsze akcesoria do parzenia kawy

Energetyki dla osób nieletnich – szkodliwy wpływ na organizm

Naukowcy ostrzegają, że napoje energetyzujące zagrażają zdrowiu i mogą spowodować zawał serca. Spożywanie energetyków przez osoby poniżej 18 roku życia może również powodować powikłania sercowo – naczyniowe

Kofeina, będąca głównym składnikiem energetyków, jest substancją psychoaktywną, która może powodować zmiany nastroju, rozdrażnienie i niepokój. Duże ilości kofeiny mogą także zwiększać ciśnienie krwi i negatywnie wpływać na gospodarkę wapniową, co może zaburzać rozwój kości u dzieci. Dla dzieci z cukrzycą, chorobami sercowo-naczyniowymi, problemami nerkowymi, wątroby, nadczynnością tarczycy czy niestabilnymi emocjami, spożywanie tych napojów stanowi szczególne ryzyko.

Energetyki – od ilu lat?

Od ilu lat można pić energetyki? Do tej pory obowiązywało ograniczenie sprzedaży energetyków osobom poniżej 16 roku życia. Jednak według nowych przepisów całkowity zakaz sprzedaży będzie obowiązywał w przypadku wszystkich osób niepełnoletnich. Dlatego jeżeli nie skończyłeś jeszcze 18 urodzin, nie będziesz mógł spożywać napojów energetyzujących.

Napoje energetyczne od 18 lat – od kiedy?

Od kiedy będzie obowiązywał zakaz sprzedaży energetyków osobom niepełnoletnim? Początkowo zakładano, że nowe przepisy będą obowiązywać od stycznia 2024 roku. Jedna z wprowadzonych poprawek wydłuża jednak czas wprowadzenia zmian do 1 lipca 2024 roku.

Gdzie nie będzie można kupić energetyków?

Nowe przepisy wprowadzają też inne ograniczenia w sprzedaży tego rodzaju napojów. Nowelizacja przewidywała całkowity zakaz sprzedaży energetyków w placówkach oświaty (np. w szkołach) oraz w automatach. Praca nad ustawą wciąż trwa i nie wiadomo jakie jeszcze poprawki zostaną zaproponowane przez komisje.

Automat z napojami i słodyczami – czy kupimy tam energetyki?

Możliwość zakupienia energetyków w automatach może ułatwiać osobom niepełnoletnim spożywanie tego rodzaju napojów. Dlatego przepisy ustawy o zakazie sprzedaży energetyków przewidywały uniemożliwienie takiego sposobu ich kupna.

26 lipca zgłoszono poprawkę, która miałaby złagodzić restrykcje dotyczące zakazu sprzedaży energetyków w automatach. Senat proponuje, żeby w automatach, do których nie mają dostępu dzieci i młodzież, można było kupić napoje zawierające taurynę i kofeinę.

Czy w sklepie internetowym będzie możliwa sprzedaż napojów energetycznych?

Ustawa nie reguluje sprzedaży energetyków przez internet, można więc założyć, że wciąż będzie ona możliwa. W tym momencie szeroki wybór napojów zawierających kofeinę i taurynę znajdziecie między innymi w sklepie Frisco czy Barbora.

Zobacz jaki spożywczy sklep internetowy jest najlepszy i najtańszy

Jak obejść zakaz sprzedaży energetyków niepełnoletnim?

Złamanie zakazu sprzedaży energetyków dzieciom i młodzieży może kosztować 2000 zł grzywny. Natomiast nieodpowiednie oznakowanie napoju podlega karze grzywny do 200 000 zł lub karze ograniczenia wolności. Mimo to, jak podaje Bankier.pl regulacje mogą wcale nie zmienić tak wiele.

Obecnie, definicja napojów energetycznych opiera się na ilości kofeiny w danym produkcie, która nie może przewyższać 150 mg/l. Producenci często dodają od 32 do 40 mg kofeiny na 100 ml napoju, co przekłada się na 80 mg kofeiny w małych puszkach i 160 mg w większych opakowaniach o pojemności 500 ml. W praktyce oznacza to, że producenci bez problemów będą w stanie obejść obowiązujące przepisy, nawet jeżeli oznaczałoby to zmniejszenie zawartości kofeiny w ich produktach.

W wielu krajach na świecie sprzedaż energetyków nieletnim jest już zabroniona. To szczególnie ważne ze względu na szkodliwość tych napojów. Coraz częściej mówi się też o uzależnieniach od napojów tego rodzaju, które również mogą mieć negatywne konsekwencje zdrowotne.

Julia Walczak
Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Pasjonatka kuchni wegetariańskiej i ekologii. Dla TopSpozywcze.pl goni za najświeższymi newsami z branży. Uwielbia pisać o zdrowym żywieniu, nowych technologiach i zrównoważonym rozwoju.

Komentarze użytkowników

(3)

Specjalista od Tasków bez Kasku

Jeśli ktoś chce dowiedzieć się czegoś więcej o energetykach, tutaj jest to dobrze wytłumaczone: https://www.tiktok.com/@nofluffjobs/video/7248934041431379227?lang=pl-PL

Ewa

Wreszcie dobra zmiana! Nie mogę patrzeć jak młodzież truje się tymi napojami

hulianek

Brawo top spożywcze! Piszecie o tak istotnych sprawach, że z ogromną ciekawością zaglądam codziennie na wasz portal i polecam każdemu. A energetyki już od dawna powinny być niedostępne nieletnim.