Barbora wycofała się z dwóch dużych miast


27.01.2024
Julia Walczak
0
ostatnia aktualizacja: 27.01.2024

Spis treści

  1. Zakupy z Barbora niedostępne we Wrocławiu i Krakowie
  2. Q-commerce w odwrocie? Barbora Express

Internetowy supermarket Barbora wycofał się z dwóch obszarów dostaw. Zakupów nie można już zamówić we Wrocławiu i Krakowie, chociaż kilka miesięcy temu taka opcja była jeszcze dostępna. 

Niedawno sklep Barbora dostarczał zakupy spożywcze na terenie aglomeracji warszawskiej, Trójmiasta, Katowic, Krakowa, Łodzi oraz Wrocławia. Dwie z lokalizacji zniknęły w ostatnim czasie z mapy dostaw.

Sprawdź jakie są najlepsze supermarkety internetowe i gdzie dowożą

Dawne obszary dostaw Barbora, LinkedIn, 9 mies. temu

Zakupy z Barbora niedostępne we Wrocławiu i Krakowie

O wycofaniu się z Wrocławia i jego okolic firma poinformowała 24 listopada 2023 roku. Dużo większym zaskoczeniem dla klientów była jednak informacja o zakończeniu dostaw w Krakowie. Do tej pory Barbora nie podała tego do oficjalnej wiadomości. Zaktualizowano jedynie mapkę obsługiwanych obszarów.

Jak ustalił portal Wiadomości Handlowe klienci zaczęli skarżyć się na brak możliwości złożenia zamówienia na terenie Krakowa na początku tego roku. W odpowiedzi na komentarze w mediach społecznościowych, Barbora potwierdziła, że od 2 stycznia br. nie obsługują już tej lokalizacji.

Konkurencja w Krakowie i we Wrocławiu

Rynek e-grocery w Krakowie i we Wrocławiu jest dobrze zagospodarowany. Czy to właśnie zbyt duża ilość konkurencji była dla Barbory problemem? W obu miastach jedzenie i zakupy dostarczają globalne organizacje Glovo, Wolt i Uber Eats, a także polska firma q-commerce Lisek.App. W Krakowie szybkie dostawy oferuje również Żabka Jush (która wycofała się niedawno aż z 5 obszarów dostaw).

Dostawa w 15 minut? Zobacz gdzie to możliwe!

Oprócz firm q-commerce we Wrocławiu i w Krakowie działają też inne supermarkety internetowe, które oferują dostawę na drugi dzień lub jeszcze tego samego dnia. Znajdziemy tam m.in.: Frisco, Auchan (online) czy Carrefour (online).

Q-commerce w odwrocie? Barbora Express

Toczono ostatnio żywe dyskusje na temat tego czy spożywcze q-commerce (ekspresowe dostawy) w Polsce ma jakąkolwiek rację bytu. Rafał Brzoska, prezes InPostu jest zdania, że tym rynku jest miejsce dla niewielkiej ilości graczy (i to prawdopodobnie tych globalnych).

Z Polski wycofały się już takie firmy jak Jokr czy Swyft, a Żabka Jush zrezygnowała ostatnio z dostaw w 5 lokalizacjach. Barbora również próbowała swoich sił w tym obszarze. W ramach pilotażu uruchomiła usługę Barbora Express i oferowała dostawę zakupów w ciągu 15 minut na terenie Warszawy. Szybko zrezygnowano jednak z tego konceptu. Uruchomiono go w czerwcu 2022 roku, a zakończono jego działalność już na jesień tego samego roku.

Julia Walczak
Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Pasjonatka kuchni wegetariańskiej i ekologii. Dla TopSpozywcze.pl goni za najświeższymi newsami z branży. Uwielbia pisać o zdrowym żywieniu, nowych technologiach i zrównoważonym rozwoju.

Komentarze użytkowników

(0)