Gdzie zrobisz zakupy spożywcze w niedziele niehandlowe?


18.06.2021
Anna Piotrowska
0
ostatnia aktualizacja: 26.03.2023

Spis treści

  1. Kogo obowiązuje zakaz handlu w niedziele?
  2. Jakie sklepy są otwarte w niedziele niehandlowe?
  3. Gdzie robić zakupy spożywcze w niedziele?

Wprowadzenie niedziel niehandlowych znacząco wpłynęło na zmianę nawyków zakupowych Polaków. Oczywiście większość konsumentów szybko dostosowała się do nowej sytuacji i zaczęła robić duże zakupy w soboty, a nawet w piątki. Jednak sieci spożywcze coraz częściej szukają sposobów, aby działać także w niedziele. Sprawdź zatem, gdzie zrobisz zakupy spożywcze
w niedziele niehandlowe.
 

Kogo obowiązuje zakaz handlu
w niedziele?

Zacznijmy od tego, że zakazem handlu nigdy nie zostały objęte wszystkie sklepy. Niedziele niehandlowe dotyczyły przede wszystkim butików w centrach handlowych, hipermarketów, supermarketów czy dyskontów. Za to w każdą niedzielę mogły spokojnie działać:

  • wszystkie sklepy, o ile za ladą stał właściciel,
  • sklepy z prasą,
  • cukiernie,
  • piekarnie,
  • sklepy z pamiątkami,
  • placówki pocztowe.

I to właśnie ta ostania zasada jest coraz częściej wykorzystywana, aby sklepy spożywcze danej sieci były otwarte nawet w niedziele niehandlowe.

Zastanawiasz się, gdzie najlepiej zrobić zakupy spożywcze online? Sprawdź Ranking Supermarketów Internetowych.

 

Jakie sklepy są otwarte w niedziele niehandlowe?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w niedziele handlowe miały działać jedynie niewielkie sklepy osiedlowe, w których właściciel sam staje w niedziele za kasą sklepu. Jednak dzięki wyjątkowi dotyczącemu placówek pocztowych w niedziele coraz częściej otwierają się sieci franczyzowe, a nawet małe supermarkety. Gdzie zatem zrobisz zakupy spożywcze w każdą niedzielę?

 

Żabka

Jedną z pierwszych sieci, które od początku działały w niedziele niehandlowe jest Żabka. A to wszystko dlatego, że ponad 7000 sklepów tej sieci powadzona jest przez franczyzobiorców, którzy działają we własnym imieniu i na własny rachunek. Dlatego też, jeśli tylko franczyzobiorca osobiście stawał za ladą, sklep ten mógł bez przeszkód działać w niedziele.

Jednak wiele Żabek już od 2012 roku miała status placówki pocztowej. Dzięki temu klienci mogą
w pobliskiej Żabce odbierać, a nawet nadawać paczki, a franczyzobiorcy legalnie korzystają z pomocy pracowników w niedziele niehandlowe.

Lubisz zakupy w Żabce? Sprawdź prezentowane w naszym serwisie gazetki promocyjne Żabki.

 

ABC, Lewiatan, Euro Sklep, Delikatesy Centrum

Na podobny krok zdecydowały się takie sieci ABC, Lewiatan, Euro Sklep, Delikatesy Centrum. Dzięki temu, że podjęły one współpracę z firmami kurierskimi i działają jako placówki pocztowe, możesz zrobić zakupy spożywcze w niedziele w niektórych ze sklepów tych marek.

 

Carrefour Express

Zakaz handlu w niedzielę nie zamknął również sklepów Carrefour. Nie chodzi jednak o największe hiper- czy supermarkety, ale o sklepy osiedlowe Carrefour Express. Część z nich, która prowadzona jest przez franczyzobiorców, zdecydowała się na dodać do swojej działalności opcję prowadzenia placówki pocztowej. Stąd możliwość zrobienia zakupów spożywczych w Carrefour Express w niedziele niehandlowe.

 

POLOmarket

Do sieci, które również planują działać w niedziele niehandlowe, najpewniej dołączy również POLOmarket. Sieć podpisała niedawno umowę z Ruchem, dzięki czemu klienci będą mogli korzystać w sklepach z usługi „Paczka w Ruchu”. A przy okazji zrobią zakupy spożywcze w dowolną niedzielę. W pierwszej fazie zmiany te będą dotyczyły kilkudziesięciu sklepów POLOmarket. Jednak ostatecznie w niedziele niehandlowe pozostanie otwarte około 280 sklepów w całej Polsce.

Lubisz połącznie nowinek technologicznych z codziennymi zakupami? Sprawdź do czego służy i jak działa aplikacja mobilna od POLOmarketu.

 

Kaufand

Niedawno głośno zrobiło się także o marce Kaufland. A to wszystko dlatego, że około 30 sklepów tej sieci przekształciło się w placówki pocztowe. Wiele jednak wskazuje na to, że zmiana ta nie wpłynie na działalność sieci w niedziele niehandlowe i sklepy Kaufland pozostaną nieczynne.

 

Gdzie robić zakupy spożywcze
w niedziele?

Choć przyzwyczailiśmy się do zakazu handlu w niedziele, to zdarza się, że czasami musimy skorzystać ze sklepu właśnie w ten dzień. Jak widać, z biegiem czasu staje się to nie tylko możliwe, ale i coraz łatwiejsze. Szczególnie gdy mieszkamy w dużych miastach. Wówczas możemy liczyć nie tylko na niewielkie sklepy osiedlowe, ale i sieci takie jak Żabka, Lewiatan, Carrefoue Express czy POLOmarket.     

Korzystasz z cateringu dietetycznego? Sprawdź kody rabatowe na catering Dietific.

 

Anna Piotrowska

Komentarze użytkowników

(0)