Zaparcia w czasie fali upałów. Skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?


30.07.2024
Julia Walczak
0
ostatnia aktualizacja: 30.07.2024

Spis treści

  1. Dlaczego w czasie fali upałów trudniej się wypróżniać?
  2. Jak zapobiegać letnim zatwardzeniom?

Upały potrafią dawać w kość całemu naszemu organizmowi. Oprócz oczywistych problemów takich jak przegrzanie czy oparzenia słoneczne, można w tym czasie zauważyć też obecność innych nawracających dolegliwości. Wzrost temperatur dla wielu osób wiąże się m.in. z uciążliwymi zaparciami. Dlaczego pojawiają się latem? Jak im zaradzić?

Zaparcia są związane ze zbyt małą liczbą wypróżnień (mniej niż 2/3 w tygodniu) i trudnościami w czasie defekacji takimi jak ból czy dyskomfort albo zbyt długi czas wypróżniania się. Mogą być spowodowane stresem, brakiem aktywności fizycznej, dietą ubogą w błonnik, stosowaniem niektórych leków czy konkretnymi problemami zdrowotnymi. Jedną z częstszych przyczyn zaparć jest też odwodnienie, które może być wzmagane przez wysokie temperatury.

Dlaczego w czasie fali upałów trudniej się wypróżniać?

W czasie upałów można zauważyć zmniejszoną częstotliwość wypróżnień. Jak wyjaśnia, cytowana przez portal eatingwell.com, gastroenterolog Rabia de Latour, M.D., główną przyczyną zaparć w takich warunkach jest zwiększone zapotrzebowanie organizmu na wodę. Odwodnienie jest dla Twojego ciała stanem „awaryjnym”, dlatego próbuje ono ratować sytuację, koncentrując mocz i stolec. To właśnie ten mechanizm może prowadzić do twardszych stolców i trudności z ich wydaleniem.

Utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia jest kluczowe dla zdrowia jelit i może znacznie poprawić częstotliwość oraz komfort wypróżnień. Badania naukowe konsekwentnie wskazują, że zarówno nawodnienie, jak i spożycie błonnika są kluczowe w zarządzaniu i zapobieganiu zaparciom. Osoby z niskim spożyciem płynów są znacznie bardziej narażone na tą nieprzyjemną dolegliwość. Nawet jeżeli uważasz, że pijesz dużo wody, w trakcie upału powinieneś zwiększyć jej spożycie – nawet o jeden litr.

Jakie są najzdrowsze produkty na jelita? Zobacz co na to dietetyk

Jak zapobiegać letnim zatwardzeniom?

Ciebie też dotyczą problemy z wypróżnianiem w trakcie fali upałów? Nie pozwól, żeby zepsuły Ci wakacje. Najważniejsze jest w tym przypadku odpowiednie nawodnienie organizmu, bo to właśnie jego brak jest najczęstszą przyczyną problemów gastrycznych w wysokich temperaturach. Co jeszcze może pomóc? Podpowiadamy jakie sposoby na zaparcia możesz wypróbować.

Pij, pij i jeszcze raz pij

Jeżeli doświadczasz zaparć w bardziej upalnych okresach, koniecznie przyjrzyj się temu, ile wody pijesz w ciągu dnia. To prawdopodobnie ona jest w tym przypadku winowajcą. To, że niedobór wody zwiększa ryzyko zatwardzenia potwierdziło już wiele badań. Jedno z nich wyraźnie pokazało, że ograniczenie płynów z 2500 ml do 500 ml dziennie było skorelowane z występowaniem zaparć.

W upalne dni zapotrzebowanie na wodę wzrasta, ponieważ organizm traci więcej płynów przez pocenie się. Ogólnie zaleca się spożywanie około 2,5–3 litrów wody dziennie (w przypadku dorosłych). W gorące dni, szczególnie przy dużym wysiłku fizycznym lub jeśli jesteś na słońcu przez dłuższy czas, zaleca się picie dodatkowych 500 ml do 1 litra wody dziennie. W sumie może to oznaczać spożycie od 3 do 4 litrów wody. Poziom swojego nawodnienia warto też kontrolować przyglądając się kolorowi moczu – jasny, słomkowy kolor oznacza dobre nawodnienie, ciemniejszy kolor może wskazywać na odwodnienie.

Czy woda gazowana nawadnia tak samo jak mineralna?

Zwiększ spożycie błonnika i zdrowych tłuszczy

Jeśli jesteś pewien, że to nie zbyt mała ilość wody jest Twoim problem, pora przyjrzeć się Twojej diecie. Czy dostarcza Ci wszystkich ważnych składników odżywczych? Podstawową zdrowego i bezproblemowego wypróżniania jest odpowiednia ilość błonnika w diecie. Można go znaleźć w wielu owocach i warzywach, a także w pełnoziarnistych produktach zbożowych czy nasionach.

Błonnik od dawna jest znany jako podstawowy środek wspierający zdrowie jelit i zapobiegający zatwardzeniom. Badania wykazały, że błonnik skutecznie zwiększa częstotliwość wypróżniań u osób zmagających się z tą dolegliwością. Niektórzy naukowcy stwierdzili nawet, że błonnik pokarmowy jest tak samo skuteczny jak leczenie laktulozą (jednym ze środków przeczyszczających) i wydaje się mieć mniej skutków ubocznych.

Skuteczne w poprawie zdrowia jelit mogą być też zdrowe tłuszcze, pochodzące np. z awokado, oliwy z oliwek czy orzechów. Stymulują wydzielanie żółci, co poprawia trawienie tłuszczów i przyswajanie witamin, oraz wspierają prawidłową perystaltykę jelit, co może pomóc w zapobieganiu zaparciom.

Jaki jest najzdrowszy chleb tostowy? Zobacz co musisz wiedzieć

Wybierz się na spacer

Częstą przyczyną zaparć jest zbyt mała aktywność fizyczna. Takie proste działania jak wyjście na spacer czy przejażdżka rowerowa, mogą pozytywnie wpłynąć na Twoje jelita i pomóc Ci w pozbyciu się nieprzyjemnych dolegliwości.

Oprócz tego warto też pamiętać, że odpowiedni poziom aktywności fizycznej zapewnia zdrowe i długie życie. Jedno z nowszych badań wykazało, że codzienne spacery mogą wydłużyć je nawet o 28%.

Rozważ sięgnięcie po probiotyki

W niektórych przypadkach warto sięgnąć po preparaty, które będą wspierały zdrowie naszych jelit. Najlepiej sięgnąć po probiotyki z prebiotykiem. To substancje, które wspierają zdrowie jelit, wspomagając wzrost i aktywność korzystnych bakterii probiotycznych. Mogą pomóc w utrzymaniu zdrowego mikrobiomu jelitowego, co przyczynia się do poprawy regularności wypróżnień.

Pamiętaj jednak, że jeżeli Twoje zaparcia są długotrwałe i uciążliwie, powinieneś wybrać się do lekarza specjalisty.

Julia Walczak
Redaktorka i copywriterka. Pasjonatka kuchni wegetariańskiej i ekologii. Dla TopSpozywcze.pl goni za najświeższymi newsami z branży. Uwielbia pisać o zdrowym żywieniu, nowych technologiach i zrównoważonym rozwoju.

Komentarze użytkowników

(0)