Zakaz handlu w niedziele – co z zakupami przez internet?


02.02.2019
Anna Piotrowska
0
ostatnia aktualizacja: 02.02.2019

Spis treści

  1. Nowy kalendarz zakupów
  2. Zakupy w dni wolne
  3. Proste rozwiązanie
  4. Gdzie robić zakupy online

Zakaz prowadzenia handlu w niedzielę to w Polsce gorący temat. Zmiany w prawie następują stopniowo, od roku 2018. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym zakaz ten można ominąć. Najlepszym z nich jest robienie zakupów przez Internet.

Nowy kalendarz zakupów

Niehandlowe niedziele to rozwiązanie od lat stosowane w wielu europejskich krajach, jak Niemcy czy Norwegia. W Polsce zjawisko to przez wielu jest uznawane za kontrowersyjne. Sytuacja ta prawdopodobnie wynika z faktu, iż na naszym rodzimym podwórku zakaz handlu w niedziele jest wciąż świeżą sprawą. Zmiany wprowadzane są stopniowo, od marca 2018 roku. Do końca tego roku sklepy otwarte były w pierwszą oraz ostatnią niedzielę miesiąca. W roku 2019 wolne niedziele stanowią już zdecydowaną większość kalendarza, a handel dozwolony jest jedynie w ostatnią niedzielę miesiąca. Od roku 2020 zakupoholicy napotkają na jeszcze większe komplikacje. Niedziele handlowe przypadać będą już tylko kilka razy do roku. Będą to: ostatnia niedziela stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także dwie niedziele poprzedzające Święta Bożego Narodzenia oraz Niedziela Palmowa.

Polecamy sprawdzanie kalendarza niedziel handlowych aby nie pogubić się obecnych przepisach dotyczących niedzielnego handlu.

Zakupy w dni wolne

Czy wobec nowego, coraz bardziej restrykcyjnego, kalendarza, zakupy w niedziele wolne od handlu są w ogóle możliwe? Istnieje kilka rozwiązań. Pierwszym z nich są małe sklepy osiedlowe, które z zakazu są wyłączone, pod warunkiem, że za kasą stoi właściciel, który pracuje na własny rachunek. Stacje benzynowe również mogą prowadzić sprzedaż towarów. w niedziele, nawet te niehandlowe. Inne wyjątki, których nie obejmuje prawo o zakazie handlu, to strefy wolnocłowe, czyli punkty sprzedażowe na lotniskach lub statkach pasażerskich. Lista jest dłuższa, szybko zauważalny jest jednak fakt, że wszystkie te sklepy oferują jedynie produkty pierwszej potrzeby.

Proste rozwiązanie

Co zatem z osobami, które pracują przez sześć dni w tygodniu i tylko w niedziele mają czas na zakupy? Na szczęście i dla nich istnieje dobre rozwiązanie, a są nim zakupy spożywcze przez Internet. Sklepy, które znaleźć możemy w sieci, również są wyjęte spod zakazu handlu w dni wolne. Warto zatem skorzystać z tej możliwości, jaką dają nam zakupy online. Poza samym faktem, że można ich dokonywać w święta oraz niedziele niehandlowe, rozwiązanie to jest również niezwykle wygodne. Jeżeli nabywamy produkty spożywcze drogą elektroniczną, omija nas własnoręczne dźwiganie ciężkich toreb, gdyż są to zakupy z dostawą. Nie zapominajmy również o tym, że podczas takich zakupów, towary, których nie zamierzamy kupować, nie będą uśmiechały się do nas ze sklepowych półek. Mamy zatem pewność, że w naszym wirtualnym koszyku znajdą się jedynie te produkty, których rzeczywiście potrzebujemy.

Gdzie robić zakupy online

Możliwości zrobienia zakupów internetowych jest co najmniej kilka. Pierwsza z nich to skorzystanie z oferty którejś z sieci dużych marketów. I tak, swój sklep internetowy prowadzi na przykład brytyjska sieć sklepów Tesco. Kolejny gigant, który zdecydował się na rozpoczęcie sprzedaży online, to francuski Auchan. Nazwa jego sklepu w świecie wirtualnym to Auchan Direct. Inna opcja to sklepy, które znaleźć można jedynie w Internecie. Jednym z najpopularniejszych jest Frisco, które nie posiada sieci sklepów stacjonarnych, za to bardzo dobrze radzi sobie online.

Jeśli wygoda zakupów przez internet to coś co brzmi dla Was zachęcająco i chcielibyście zrobić zakupy spożywcze online koniecznie zapoznajcie się z naszym rankingiem supermarketów internetowych.

Anna Piotrowska