Żabka wdraża zrównoważone rozwiązania dzięki pożyczce EBOiR


05.07.2023
Julia Walczak
0
ostatnia aktualizacja: 05.07.2023

Spis treści

  1. Cele projektu
  2. Jak działa Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju?
  3. Oczekiwany wpływ na transformację gospodarki
  4. Historia współpracy z EBOiR
  5. Zielone działania Żabki

Żabka Polska została beneficjentem programu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju w zakresie Przejścia do Gospodarki Ekologicznej. Sieć sklepów detalicznych otrzymała 75 milionów euro pożyczki na wsparcie wdrożenia zrównoważonych rozwiązań.

Cele projektu

Kredyt ma zapewnić finansowanie średnioterminowego programu inwestycyjnego, który obejmuje m.in. inwestycję w centrum dystrybucyjne i sklepy niskoemisyjne, a także w technologie e-mobilności i minimalizacji odpadów spożywczych.

„Naszym celem jest odpowiedzialne planowanie rozwoju całej Grupy Żabka. (…) Wszystkie podpisane umowy dotyczące instrumentów zrównoważonego finansowania zawierają nasze zobowiązania do realizacji konkretnych, mierzalnych celów w obszarze środowiskowym, społecznym i ładu korporacyjnego, które są zgodne ze strategią odpowiedzialności grupy” – powiedziała, cytowana w komunikacie, Marta Wrochna-Łastowska, CFO i członek zarządu Grupy Żabka.

Zobacz także:

Żabka Jush proponuje klientom miejską grę terenową. Poszukiwać będą nie skarbów, a promocji!

Jak działa Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju?

EBOiR jest międzynarodową instytucją finansową. Jego główne działania są związane z udzielaniem pożyczek i dokonywaniem inwestycji kapitałowych.

Istotnym obszarem działalności banku jest Green Economy Transition: strategia pomocy krajom budującym niskoemisyjne gospodarki. W ramach programu finansowane są projekty dotyczące dążenia do mniejszej emisji gazów cieplarnianych, zrównoważonego transportu, energii odnawialnej.

Oczekiwany wpływ na transformację gospodarki

Jaki wpływ na gospodarkę mogą mieć zielone działania Żabki?

  1. Ekologiczny – kredyt ma wspierać działania dotyczące zrównoważonego rozwoju i zmian klimatycznych. Wprowadzenie odpowiednich technologii powinno zmniejszyć poziom emisji dwutlenku węgla
  2. Konkurencyjny – na projekcie bezpośrednio skorzystają franczyznobiorcy spółki. Projekt będzie wspierał ich przedsiębiorczość i rozwijał wiedzę dotyczącą zielonych technologi.

Historia współpracy z EBOiR

To nie pierwsza współpraca Żabki z EBOiR. W 2017 roku Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju udzielił polskiej firmie pożyczki na wdrożenie „standardów w obszarze zielonych innowacji”.

„Cieszymy się, że możemy nadal wspierać naszego wieloletniego partnera Żabka Group na drodze do bardziej zrównoważonych działań […]. Byli na czele wprowadzania innowacji związanych z ekorozwojem” – powiedziała Dyrektor EOiR ds. Agrobiznesu, Natalia Żukowa.

Zielone działania Żabki

Żabka planuje osiągnąć pełną neutralność klimatyczną do 2025 roku. Jest też pierwszą organizacją w Europie Środkowo-Wschodniej, której cele dotyczące dekarbonizacji zostały zaakceptowane przez SBTi (Science Based Targets initiative).

Sieć sklepów detalicznych zaproponowała już wiele innowacyjnych inicjatyw ekologicznych. Przedstawiamy niektóre z nich:

  • Budowa niskoemisyjnego centrum logistycznego w okolicach Radzymina. Magazyn wchłania, wytworzoną wcześniej, energię odnawialną, jest wyposażony w panele słoneczne.
  • Testy elektrycznych samochodów ciężarowych i modernizacja samochodów spalinowych.
  • Zachęcanie do segregacji śmieci w ramach programu Naturalnie Razem.
Julia Walczak
Redaktorka i copywriterka. Pasjonatka kuchni wegetariańskiej i ekologii. Dla TopSpozywcze.pl goni za najświeższymi newsami z branży. Uwielbia pisać o zdrowym żywieniu, nowych technologiach i zrównoważonym rozwoju.

Komentarze użytkowników

(0)