Wszystko o Coli Zero: Czy jest zdrowsza od zwykłej? Ile ma kalorii?


03.06.2024
Julia Walczak
0
ostatnia aktualizacja: 03.06.2024

Spis treści

  1. Czy Cola Zero jest zdrowa?
  2. Czy od Coli Zero się tyje?
  3. Czy Cola Zero podnosi cukier?
  4. Cola Zero czy zwykła Cola?: Co lepiej wybrać?

Coca Cola jest jednym z najpopularniejszych słodkich gazowanych napojów. Wiele osób zamienia ją jednak na wersję bez cukru i kalorii, którą firma reklamuje jako zdrowszą alternatywę. Czy Cola Zero rzeczywiście jest zdrowa? A może jest jeszcze gorsza niż jej bliźniacza siostra?

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że częste picie Coca Coli nie jest wyborem, za który nasze ciało nam podziękuje. Standardowa wersja ma w sobie bardzo dużo kalorii i cukru, a opcja zero – sztucznych słodzików. Zebraliśmy dla Was wszystkie informacje o tych napojach i sprawdziliśmy, które krążące po sieci informacje znajdują potwierdzenie w badaniach.

Czy Cola Zero jest zdrowa?

Najprostsza odpowiedź na to pytanie brzmi: oczywiście, że nie. Cola Zero nie zawiera cukru ani kalorii, ale nie dostarcza też żadnych składników odżywczych. Dodatkowo tego rodzaju dietetyczne napoje są słodzone z użyciem sztucznych słodzików. Ich szkodliwość nie została jeszcze jednoznacznie udowodniona naukowo, ale istnieją co do niej pewne podejrzenia.

W składzie Coli Zero znajdziemy wodę gazowaną, barwnik, kwas fosforowy, cyklaminiany, acesulfam K, aspartam, naturalne aromaty, aromat kofeina, cytryniany sodu. Długoterminowe efekty niektórych z tych składników nie są jeszcze w pełni znane. Istnieją jednak badania naukowe, które wskazują ich potencjalną szkodliwość i chorobotwórczość. 

Chcesz ograniczyć spożywanie słodkich napojów? Zastąp je wodą gazowaną

Czy aspartam jest rakotwórczy?

W pewnym momencie w internecie zawrzało od dyskusji o rakotwórczości Coli Zero. Jakie są fakty? Nie ma wystarczających dowodów na to, żeby jednoznacznie stwierdzić, że istnieje zależność pomiędzy niektórymi rodzajami raka, a aspartamem. Nie ma jednak również dowodów na to, żeby to wykluczyć. Niektóre międzynarodowe agencje (np. WHO) uznały ten składnik za potencjalnie rakotwórczy. Uważa się jednak, że aspartam jest bezpieczny, jeżeli jest spożywany z umiarem i zgodnie z zaleceniami (nie więcej niż 40 mg na kilogram masy ciała dziennie).

A co jeśli chodzi o inne sztuczne słodziki? W przeszłości badania sugerowały, że cyklaminian i sacharyna mogą być związane z rozwojem raka (na przykładzie zwierząt laboratoryjnych). Dalsze analizy wykazały, że nie ma wystarczających dowodów na to, że inne sztuczne słodziki powodują raka.

Sztuczne słodziki a mikrobiota jelitowa

Okazuje się, że sztuczne słodziki, które są stosowane w napojach dietetycznych, mogą zmieniać skład mikrobioty jelitowej, która ma duży wpływ na ogólne zdrowie człowieka. Badania na myszach wykazały, że spożywanie sacharyny może nawet być związane z rozwojem insulinooporności. Podobne efekty zaobserwowano też u ludzi. Spożywanie słodzików wiązało się z określonym składem mikrobioty i gorszymi wynikami metabolicznymi.

Cola Zero a zdrowie zębów

Coca Cola jest kojarzona z możliwym negatywnym wpływem na szkliwo, ponieważ zawiera kwas fosforowy i kwas cytrynowy. Tego rodzaju składniki mogą powodować uszkodzenia zębów. Cola Zero zawiera tylko kwas fosforowy (który jest trochę mniej szkodliwy niż cytrynowy), wciąż może jednak mieć negatywny wpływ na szkliwo.

Co ciekawe okazało się jednak, że Coca Cola i Coca Cola-light miały mniejszy wpływ na erozję szkliwa niż inne badane badane napoje, takie jak: Sprite, sok pomarańczowy, a nawet woda z kranu. Najbardziej szkodliwy pod tym względem okazał się sok z cytryny.

Jaka jest najzdrowsza zupka chińska?

Czy od Coli Zero się tyje?

Cola Zero nie powinna bezpośrednio wpływać na przybieranie na wadze. Nie trzeba jej wliczać do bilansu kalorycznego, bo po prostu tych kalorii nie ma. Jednak niektóre badania sugerują, że picie Coli Zero może zwiększać ryzyko otyłości z jakichś innych, niezależnych powodów (które na razie są dla nas niejasne).

Część analiz wykazała, że picie Coli Zero było związane z większym wzrostem wagi niż u innych badanych, nawet jeśli ilość spożywanych przez pierwszą grupę kalorii była niższa niż ilość kalorii spożywanych przez drugą grupę. Uczestnicy, którzy pili więcej niż 21 napojów dietetycznych tygodniowo, zwiększali swoje ryzyko nadwagi i otyłości niemal dwukrotnie w porównaniu z uczestnikami, którzy nie pili takich napojów. Trzeba jednak przyznać, że na wyniki tych badań mogły wpłynąć też inne czynniki np. zwiększona konsumpcja fast-foodów wśród osób pijących napoje gazowane.

Wybrałem Colę Zero, to teraz mogę zjeść burgera: Czyli o kompensacji

Dlaczego osoby pijące Colę Zero mogą przybierać na wadze? Jednym z wyjaśnień jest mechanizm kompensacji. Konsumenci produktów „lite” mogą przeceniać oszczędności kaloryczne uzyskane dzięki stosowaniu produktów zero i nieumyślnie rekompensować je w innych miejscach swojej diety. Jednym słowem: kalorie, których nie „wypiliśmy” ze zwykłą Colą, zjemy lub wypijemy gdzieś indziej, konsumując dodatkowego shake’a albo większą porcję frytek.

Ta teoria nie wyjaśnia jednak dlaczego niektóre badania wskazywały na wzrost wagi u osób, które piły dietetyczne napoje, mimo że przyjmowały taką samą ilość kalorii jak grupa, która ich nie piła. Dlatego naukowcy cały czas zastanawiają się nad innymi możliwymi rozwiązaniami tej łamigłówki.

Lubisz napój Arizona? Zobacz czy jest zdrowy i ile ma kalorii!

Wpływ Coli zero na metabolizm

Innym rozwiązaniem tej zagwozdki jest teoria o wpływie sztucznych słodzików na metabolizm i inne procesy zachodzące w organizmie człowieka. W warunkach laboratoryjnych wykazano, że słodziki niskokaloryczne zwiększają adipogenezę (czyli powstawanie komórek tłuszczowych) i hamują lipolizę (czyli rozkład tłuszczów).

Oznacza to, że sztuczne słodziki, takie jak erytrytol i aspartam (zawarte m.in. w Coli Zero) mogą wpływać na wahania prawidłowego metabolizmu i prowadzić do szybszego odkładania się tłuszczu.

Czy Cola Zero podnosi cukier?

Czy napoje zero podnoszą cukier we krwi? Nie. Sztuczne słodziki takie jak aspartam nie wpływają na poziom glukozy. Badania pokazały jednak, że mogą mieć wpływ na nieznaczne wahania insuliny – nie były jednak na tyle istotne statycznie, żeby móc z nich wyciągać poważniejsze wnioski.

Cola Zero czy zwykła Cola?: Co lepiej wybrać?

To co w końcu wybrać? Lepsza jest Cola Zero czy zwykła Cola? Jeżeli bardzo chcesz napić się Coca Coli zastanów się nad swoimi celami – jeśli ograniczasz ilość spożywanych kalorii – możesz wybrać wersję zero. Pamiętaj jednak o innych czynnikach, które mogą powodować wzrost masy ciała.

Wszyscy wiemy, że cukier nie jest dobry dla naszego organizmu, natomiast sztuczne słodziki nie zostały jeszcze w pełni zbadane, dlatego trudno z pewnością stwierdzić, która z opcji jest zdrowsza. Jedno jest pewne: żadna z nich nie jest specjalnie zdrowa, dlatego jeżeli możesz lepiej wybrać wodę albo kawę czy herbatę.

Sprawdź ceny produktów w supermarketach online!

Julia Walczak
Redaktorka i copywriterka. Pasjonatka kuchni wegetariańskiej i ekologii. Dla TopSpozywcze.pl goni za najświeższymi newsami z branży. Uwielbia pisać o zdrowym żywieniu, nowych technologiach i zrównoważonym rozwoju.

Komentarze użytkowników

(0)