Walmart rozwija ekspresowe dostawy za pomocą dronów. Czy to przyszłość q-commerce?


18.03.2024
Julia Walczak
0
ostatnia aktualizacja: 18.03.2024

Spis treści

  1. Walmart liderem dostaw za pomocą dronów
  2. Dostawy dronem w Polsce: Czy to możliwe?

Walmart, jeden z największych detalistów na świecie, coraz częściej korzysta z dronów w celu realizacji ekspresowych dostaw takich produktów jak jedzenie czy leki bez recepty. W ciągu dwóch ostatnich lat firma zrealizowała ponad 20 000 takich dostaw. 

Drony są uważane za przyszłość w wielu sektorach gospodarki. W logistyce świetnie sprawdzają się jako innowacyjne i szybkie formy dostaw. W USA dronami dostarcza między innymi UPS i Walmart. Swoich sił próbuje też Amazon. Czy Polska również doczeka się swojej rewolucji dronowej?

Walmart liderem dostaw za pomocą dronów

Walmart testował dostawy za pomocą dronów już od kilku lat. Na początku stycznia detalista posiadał 31 tego rodzaju centrów dystrybucji, zlokalizowanych w 6 stanach. W lutym ogłosił rozszerzenie dostępności dostaw za pośrednictwem dronów do dodatkowych 1,8 miliona gospodarstw domowych.

Jakie są najlepsze aplikacje q-commerce? Sprawdź to!

Zipline, Walmart, mat. prasowe

Dostawa dronem jest dostępna w przypadku 200 000 produktów ze sklepu Walmart. Amerykański detalista twierdzi, że maszyny są w stanie dostarczyć zakupy do klientów w ciągu 10-30 minut.

2024 rokiem dostaw dronami?

„Nasze pierwsze miesiące dostaw do klientów Walmart pokazały jasno: popyt na dostawy dronami jest realny” – powiedział dyrektor generalny Wing (jednej z firm logistycznych organizujących dostawy dronami dla Walmart), Adam Woodworth.

Firmy twierdzą, że dostawy dronami zostały bardzo pozytywnie przyjęte przez klientów. „Wierzymy, że rok 2024 będzie rokiem dostaw dronów” – dodał Woodworth.

Zobacz jak działają Wolt Credits i oszczędzaj na zakupach z dostawą

Dostawy dronem w Polsce: Czy to możliwe?

W Polsce dostawy dronami nie stały się jeszcze popularne, chociaż podejmowano już pierwsze próby. Dosyć dużym problemem może być specyfika budowy naszych aglomeracji miejskich. Stosunkowa większość mieszkańców jest usytuowana w blokach lub kamienicach mieszkalnych. Dostawa dronem prosto pod drzwi jest więc niemożliwa do zrealizowania. Osoba zamawiająca musiałaby w takim wypadku wyjść z klatki, żeby odebrać zamówienie.

W kraju nad Wisłą swoich sił z dronem próbowała już Żabka Jush. Eksperyment polegał na dostarczeniu zamówienia na plażę w Warszawie za pomocą drona. Akcja była związana przede wszystkim z działaniami promocyjnymi i nie miała na celu wprowadzanie dronów do codziennego życia klientów Jush.

Julia Walczak
Redaktorka i copywriterka. Pasjonatka kuchni wegetariańskiej i ekologii. Dla TopSpozywcze.pl goni za najświeższymi newsami z branży. Uwielbia pisać o zdrowym żywieniu, nowych technologiach i zrównoważonym rozwoju.

Komentarze użytkowników

(0)