Too Good To Go razem z AI w walce z marnowaniem żywności


30.01.2024
Julia Walczak
0
ostatnia aktualizacja: 30.01.2024

Spis treści

  1. Too Good To Go: Nowe rozwiązanie dla supermarketów
  2. Too Good To Go przeciwko marnowaniu żywności od 2015 roku

Too Good To Go, aplikacja do ratowania żywności, wprowadza nowe narzędzie, które ma pomóc supermarketom w przecenianiu produktów o zbliżającej się dacie ważności. Rozwiązanie zostało już przetestowane w sieci sklepów we Francji. 

Pracownicy supermarketów każdego dnia muszą własnoręcznie przeglądać produkty i przeceniać te, których data ważności dobiega końca. Duńska firma Too Good To Go proponuje rozwiązanie oparte na sztucznej inteligencji, które ma znacznie ułatwić ten proces.

Too Good To Go: Nowe rozwiązanie dla supermarketów

Oprogramowanie, które oferuje Too Good To Go, ma pomóc sklepom śledzić upływające daty ważności artykułów. Dodatkowo analizuje też inne czynniki jak zachowanie konsumentów czy sezonowość, żeby przewidzieć z jakim prawdopodobieństwem dany produkt sprzeda się w określonym czasie. Następnie proponuje odpowiednią obniżkę, która ma zwiększyć szansę na jego sprzedaż i tym samym zapobiec marnowaniu żywności.

Przecenione artykuły będą mogły być następnie sprzedane przez aplikację Too Good To Go w formie „paczek niespodzianek”. To bardzo duża oszczędność dla planety, portfeli użytkowników, ale też czasu i efektywności pracowników. Dzięki temu oprogramowaniu pracownicy będą musieli manualnie sprawdzać daty ważności jedynie 1-7% produktów – podaje Bloomberg.

Jak szybko sprawdzić skład produktów? Sprawdź te aplikacje!

Testy narzędzia we Francji

Firma Too Good To Go przeprowadziła testy swojego nowego narzędzia w jednej z sieci supermarketów we Francji (nie ujawniono jego nazwy). Od 2016 roku duże sklepy mają tam zakaz wyrzucania żywności, która jest zdatna do spożycia.

Początkowo, gdy sery zbliżały się do końca terminu przydatności, sklep stosował ogólnokrajowe obniżki cen o 50%. Po wdrożeniu narzędzia zaczęto dostosowywać rabaty w zależności od regionu i pory roku. Okazało się, że np. w Normandii latem większą popularnością cieszył się Camembert, a w Alpach w zimowe dni z łatwością sprzedawał się ser szwajcarski. 

Narzędzie Too Good To Go w sieci SPAR

Too Good To Go planuje globalne wdrożenie swojego narzędzia w jednym z największych międzynarodowych łańcuchów supermarketów SPAR. Współpraca pozwoli sieci na korzystanie z narzędzia opartego na sztucznej inteligencji w sklepach na całym świecie. 

Too Good To Go przeciwko marnowaniu żywności od 2015 roku

Too Good To Go to aplikacja, która walczy z problemem marnowania żywności już od wielu lat. Serwis łączy restauracje, sklepy i ich konsumentów w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i 15 europejskich krajach (w tym w Polsce). Umożliwia kupowanie przecenionej żywności, która w innym wypadku zostałaby wyrzucona.

Too Good To Go czy Foodsi? Którą aplikację wybrać?


Aplikacja Too Good To Go

Julia Walczak
Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Pasjonatka kuchni wegetariańskiej i ekologii. Dla TopSpozywcze.pl goni za najświeższymi newsami z branży. Uwielbia pisać o zdrowym żywieniu, nowych technologiach i zrównoważonym rozwoju.

Komentarze użytkowników

(0)