Szopi – nowa usługa na rynku zakupów spożywczych online


17.02.2019
Anna Piotrowska
0
ostatnia aktualizacja: 26.03.2023

Spis treści

  1. Coraz szersza oferta zakupów online
  2. Jak to działa?
  3. Sklepy, w których można kupować przez Szopi.pl
  4. Szopi czy oficjalna strona sklepu?

Szopi.pl to usługa, pozwalająca na dokonywanie zakupów spożywczych przez internet. Za jej pomocą można kupować w popularnych sieciach marketów, a także w dyskontach, co na rynku wirtualnym jest nowością. W przypadku małych marketów, jak LIDL dostawa do tej pory nie była możliwa.

Coraz szersza oferta zakupów online

Wirtualne zakupy spożywcze stają się w Polsce coraz bardziej popularne. Z usługi e-zakupów korzysta coraz większa liczba klientów. Duże sieci handlowe, jak brytyjskie Tesco czy francuski Carrefour, od dawna mają już w swojej ofercie zakupy online. W ten sposób kupują różne grupy społeczne. Wśród nich można wymienić studentów, młodych rodziców lub biznesmenów, którzy nie zawsze znajdują czas na wizytę w markecie. Zakupy z dostawą to dobre rozwiązanie także dla osób chorych oraz niepełnosprawnych. Na tym wirtualnym rynku łatwo zauważyć jednak pewną oczywistą niedogodność. Jest nią brak możliwości internetowych zakupów w dyskontach. Tę lukę postanowił zapełnić serwis Szopi.pl. Przy jego pomocy zrobimy zakupy spożywcze przez Internet nie tylko w dużych hipermarketach, lecz także w mniejszych sklepach.

Jak to działa?

Po zalogowaniu się na stronie, użytkownik podaje swoją lokalizację. Na jej podstawie serwis wyświetla okoliczne sklepy, które posiada w swojej bazie. Następnie klient wybiera markety, w których chce dokonać zakupów, i wkłada wybrane produkty do wirtualnego koszyka. W przypadku, gdy kupujemy tylko w jednym sklepie, w czasie jego godzin otwarcia, produkty mogą być dostarczone już po godzinie. Zakupami zajmuje się wyznaczony do tego szoper, czyli fizyczna osoba, która w naszym imieniu składa wizytę w sklepie. Szoper skontaktuje się z nami w trakcie zakupów, jeśli wybrane przez nas produkty będą niedostępne. Możemy z nich wówczas zrezygnować lub zdecydować się na zamienniki. Usługę Szopi można nazwać uberem dla zakupów spożywczych. Dzięki niej, nawet w przypadku takich sklepów, jak Biedronka dostawa do domu staje się możliwa. Płatność odbywa się za pomocą usługi PayU lub kartą płatniczą przy odbiorze.

Sklepy, w których można kupować przez Szopi.pl

Rodzaj oraz ilość sklepów, w których można dokonywać zakupów przy pomocy usługi Szopi, jest związana z lokalizacją. W chwili obecnej serwis działa na terenie trzech dużych polskich miast. W Warszawie obsługuje klientów na terenie całego miasta. W Krakowie działa w większości dzielnic, a dodatkowo także na terenie Bibic, Wieliczki oraz Zielonek. Serwis niedawno poszerzył swoją ofertę również o Wrocław. Swoje usługi oferuje mieszkańcom wschodniej części miasta oraz Bielan Wrocławskich i Smolca. Szopi.pl oferuje zakupy w dwóch dużych sieciach hipermarketów: Tesco i Carrefour. Nowością jest usługa wirtualnych zakupów online w popularnych dyskontach: LIDL oraz Biedronka. O ile bowiem w przypadku dużych sieci, jak Tesco dostawa pod wskazany adres jest możliwa już od jakiegoś czasu, o tyle w przypadku mniejszych sklepów taka możliwość do tej pory nie istniała. Szopi w swojej ofercie ma ponadto inne, mniej znane sklepy, jak na przykład Bacówka.

Szopi czy oficjalna strona sklepu?

Nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy lepsze będzie zrobienie zakupów na oficjalnej stronie sklepu, czy przez Szopi.pl. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Największym plusem Szopi jest niewątpliwie fakt włączenia do oferty dyskontów. Minusem są z kolei ceny, które mogą się różnić w porównaniu z oficjalnymi stronami marketów. Jako że Szopi jest pośrednikiem, dla części produktów stosuje ceny powiększone o dodatkową prowizję. W Szopi otrzymujemy możliwość zrobienia zakupów w kilku sklepach na raz. W takim przypadku wydłuża się jednak czas dostawy. W ofercie Szopi brakuje też niektórych dużych sieci, jak Auchan. Francuski gigant prowadzi jednak własny internetowy serwis, Auchan Direct. Decyzję o tym, czy wolimy robić zakupy w oficjalnych sklepach internetowych czy poprzez Szopi.pl, musimy zatem podjąć sami.

Jeśli jednak preferujecie robienie zakupów spożywczych online bezpośrednio na stronach sklepów koniecznie zapoznajcie się z naszym rankingiem supermarketów online.

 

Anna Piotrowska