Frisco baner

Symbole na opakowaniach żywności: Jak rozszyfrować tajemnice etykiet?


11.07.2023
Julia Walczak
1
ostatnia aktualizacja: 11.07.2023

Spis treści

  1. Symbole na opakowaniach żywności – rodzaje
  2. Znaki ekologiczne na opakowaniach – co nam mówią?
  3. Czy można to użyć ponownie? – oznaczenia recyklingu i inne
  4. Oznaczenia jakości

Symbole na opakowaniach żywności mogą powiedzieć nam wiele o samym produkcie (jego składzie, jakości, bezpieczeństwie), ale także o kwestiach etycznych i ekologicznych związanych z jego wyprodukowaniem. Chociaż powinny odgrywać istotną rolę w informowaniu konsumentów, często są dla nich równie niejasne co hieroglify. Czy wiesz na jakie znaki graficzne na opakowaniach warto zwracać uwagę?

Symbole na opakowaniach żywności – rodzaje

Znaki informacyjne na opakowaniach można podzielić na wiele podgrup. Niektóre z nich zawierają ostrzeżenia, dotyczące sposobu obchodzenia się z paczką i jej zawartością lub możliwości wystąpienia reakcji alergicznych. Dzisiaj skupimy się jednak na najistotniejszych symbolach związanych z jakością i sposobem produkcji żywności oraz społecznymi konsekwencjami jej wytworzenia i utylizacji.

Najważniejsze znaki graficzne na opakowaniach:

  1. Znaki ekologiczne – to symbole, które informują o tym, że dany produkt został wytworzony z poszanowaniem środowiska naturalnego. Mogą obejmować znaki certyfikujące ekologiczne uprawy, takie jak np. liść ekologiczny lub znak certyfikacji organicznej.
  2. Symbole recyklingu – znaki umieszczane na opakowaniach i produktach w celu informowania konsumentów o możliwości i sposobie ich recyklingu.
  3. Znaki jakości – symbole na opakowaniach żywności, które wskazują na ich wysoką jakość. Mogą również obejmować oznaczenia geograficzne, wskazujące na pochodzenie produktu spożywczego z określonego regionu lub kraju np. „Teraz Polska”.
  4. Symbole dotyczące wegetarianizmu i weganizmu – informują o tym, czy dany produkt spożywczy jest odpowiedni dla osób praktykujących dietę wegetariańską lub wegańską. Mogą wskazywać, że produkt nie zawiera składników pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso, ryby, jaja czy mleko.
  5. Symbole informujące o bezpieczeństwie żywności – mogą to być symbole związane z datą przydatności do spożycia, takie jak np. „najlepiej spożyć przed”, które informują konsumenta o terminie, po którym produkt może stracić swoją jakość lub być niebezpieczny do spożycia.

Zobacz także:

Jak czytać etykiety i wybierać produkty najlepszej jakości?

Znaki ekologiczne na opakowaniach – co nam mówią?

Symbole ekologiczne na opakowaniach żywności pomagają konsumentom dokonywać świadomych wyborów, zgodnie z ich światopoglądem dotyczącym zdrowego żywienia, ochroną środowiska i sprawiedliwym traktowaniem pracowników. Warto znać najważniejsze symbole z tej dziedziny, żeby mieć pewność co do wiarygodności oznaczeń! Przedstawiamy najistotniejsze znaki ekologiczne na opakowaniach!

Euroliść

Ten znak przyznawany jest przez Komisję Europejską dla produktów ekologicznych. Nie dotyczy żadnych produktów, które są importowane spoza terenu Unii.

Ecolabel

To oznaczenie stosowane jest na opakowaniach produktów, które spełniają najostrzejsze kryteria ekologiczne i są przyjazne dla środowiska. Informuje konsumentów, że produkt spełnia określone standardy i wymagania związane z ochroną środowiska, efektywnością energetyczną, redukcją emisji i innymi czynnikami zrównoważonego rozwoju.

Znak MSC

To oznaczenie może pojawiać się na dzikich rybach i owocach morza. Produkt z takim symbolem pochodzi ze zrównoważonego połowu, który ma ograniczony wpływ na ekosystem i sprzyja innym zwierzętom morskim.

Znak „Wolne od GMO”

Ten znak informuje konsumentów, że dany produkt spożywczy jest wolny od organizmów modyfikowanych genetycznie (GMO). Oznacza, że produkt nie zawiera składników pochodzących z modyfikowanych genetycznie roślin lub zwierząt.

Chcesz kupować ekologiczne produkty, ale nie wiesz jak zacząć? Koniecznie przeczytaj:

Ekologiczne zakupy spożywcze online: Przewodnik po ekosklepach

Czy można to użyć ponownie? – oznaczenia recyklingu i inne

Etyczna produkcja i minimalizacja odpadów budzi coraz większe zainteresowanie klientów. Opakowania z symbolami recyklingu są ważnym sposobem informowania konsumentów o możliwościach przetworzenia i ponownego wykorzystania materiałów, co przyczynia się do zmniejszenia ilości odpadów i ochrony środowiska. Te znaki informacyjne na opakowaniach musisz znać!

Opakowanie nadaje się do recyklingu

Znak trójkąta złożonego ze strzałek to jedyne oznaczenie recyklingu w jego dosłownym znaczeniu. Informuje, że opakowanie może być przetworzone na surowce wtórne. Oznacza to, że opakowania z symbolami recyklingu mogą być ponownie wykorzystane. Segregując odpady zwróć uwagę na materiał, z którego zostało wytworzone opakowanie.

Opakowanie biodegradowalne

Ten znak występuje na opakowaniach wykonanych z materiałów, które są zdolne do naturalnego rozkładu i przekształcenia w naturalne substancje. Takie opakowania mają na celu zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko i ograniczenie obciążenia składowisk odpadów.

Możliwość ponownego wykorzystania

Symbol składający się z dwóch strzałek oznacza, że opakowanie może być wykorzystane ponownie (jest wielokrotnego użytku). Często znajduje się np. na szklanych butelkach po napojach, których wcale nie trzeba wyrzucać!

Znak Zielony Punkt

To jeden z najczęściej stosowanych symboli ekologicznych. Wskazuje, że producent bierze udział w systemie opłat recyklingowych, które finansują wtórne przetworzenie opakowania. Często mylnie odbierany jest za symbol recyklingu. W rzeczywistości oznacza, że producent sfinansował budowę systemu odzysku odpadów.

Zobacz także:

Ranking sklepów eko

Oznaczenia jakości

Dla nas, jako konsumentów, istotna jest oczywiście przede wszystkim jakość produktu. Chcemy dbać o to co jemy, żeby jak najdłużej pozostawać zdrowymi i pełnymi sił. Dlatego warto zwracać uwagę na oznaczenia jakości na opakowaniach. Te specjalne oznakowania lub certyfikaty potwierdzają, że dany produkt spełnia określone standardy i wymagania dotyczące jakości.

Znak „Poznaj dobrą żywność”

Programem PDŻ objęci są przedsiębiorcy Państw Członków Unii Europejskiej. Przyznawany jest wyrobom, które spełniają kryteria wysokiej jakości, opracowanych przez Kolegium Naukowe ds produktów żywnościowych.

Znak „Produkt Polski”

Znakiem „Produkt Polski” oznaczone są produkty wytworzone z polskich surowców. Program ma na celu zachęcanie do patriotyzmu konsumenckiego i kupowanie lokalnych produktów.

Przy okazji następnej wizyty w sklepie postaraj się zwrócić uwagę na różne oznaczenia dotyczące jakości, ekologii i bezpieczeństwa, które pojawiają się na opakowaniach. Jest ich mnóstwo, dlatego przytoczyliśmy tylko te najważniejsze. Znaczenie jakich symboli na opakowaniach żywności chcielibyście jeszcze poznać? Dajcie znać, a wkrótce o nich napiszemy!

Julia Walczak
Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Pasjonatka kuchni wegetariańskiej i ekologii. Dla TopSpozywcze.pl goni za najświeższymi newsami z branży. Uwielbia pisać o zdrowym żywieniu, nowych technologiach i zrównoważonym rozwoju.

Komentarze użytkowników

(1)

Staszek

Bardzo przydatny artykuł, do tej pory zawsze bardzo się gubiłem w tych oznaczeniach