Surströmming: Co to jest i gdzie kupić w Polsce?


01.10.2024
Julia Walczak
0
ostatnia aktualizacja: 01.10.2024

Słyszeliście kiedyś o kiszonej rybie? Brzmi interesująco, chociaż trochę ekscentrycznie, prawda? Szwedzki surströmming (czyli fermentowany śledź bałtycki) wzbudza coraz większe zainteresowanie osób z całego świata. Co to jest? Jak powstaje? I najważniejsze: gdzie kupić surströmming?

Skandynawski przysmak w postaci kiszonego śledzia może odstraszać swoim niezwykle intensywnym zapachem. Jego aromat jest opisywany jako mieszanka zepsutych jaj, gnijącej ryby, amoniaku i zjełczałego masła. Mimo to – wiele osób zachwyca się jego smakiem.

Co to jest surströmming?

Surströmming to kiszony śledź bałtycki, który poddawany jest procesowi fermentacji przez kilka miesięcy, a następnie pakowany do puszek. Ryba wytwarza specyficzne związki chemiczne, które nadają jej charakterystyczny zapach, często opisywany jako intensywny i nieprzyjemny (jednym słowem – śmierdzi). Surströmming jest zwykle spożywany w postaci tzw. „surströmmingsklämma” – razem z cienkim chlebem, ziemniakami, cebulą i śmietaną.

Choć jego zapach bywa odstraszający, surströmming jest popularnym przysmakiem w północnej Szwecji, gdzie jest częścią lokalnej tradycji kulinarnej. Wymaga pewnej wprawy przy spożywaniu – otwieranie puszki zazwyczaj odbywa się na zewnątrz ze względu na silny aromat. Mimo nieprzyjemnych doznań zapachowych, wiele osób ceni jego wyjątkowy smak. Czy Ty też chciałbyś się przekonać czy taki kiszony śledź Ci zasmakuje?

Czy kiszonki są zdrowe?

Jak powstaje kiszony śledź?

Surströmming powstaje poprzez proces fermentacji śledzia bałtyckiego. Po złowieniu ryby są oczyszczane i lekko solone, co inicjuje proces fermentacji. Następnie śledzie są umieszczane w beczkach na kilka miesięcy, gdzie dochodzi do właściwej fermentacji. W tym czasie enzymy oraz bakterie rozkładają białka, tworząc charakterystyczny smak i zapach.

Po zakończeniu fermentacji, ryby są przenoszone do puszek, w których fermentacja trwa nadal, co powoduje lekkie wydęcie puszek przez gromadzące się gazy. Puszki te pozostają szczelnie zamknięte i są przechowywane do momentu sprzedaży. Cały proces, od złowienia po pakowanie, wymaga precyzyjnej kontroli, aby zapewnić odpowiednią fermentację i zminimalizować ryzyko zepsucia.

Skąd wziął się surströmming?

Surströmming ma swoje korzenie w XVI wieku, kiedy to w Szwecji stosowano fermentację jako sposób na konserwację ryb. Legenda głosi, że braki soli podczas wojny szwedzko-litewskiej zmusiły mieszkańców do ograniczenia jej użycia, co doprowadziło do przypadkowego odkrycia metody fermentacji.

Fermentowany śledź zaczął być popularny w północnej Szwecji, gdzie stworzono tradycję przygotowywania tej potrawy co roku, na wiosnę. Pomimo swojego intensywnego zapachu, surströmming stał się elementem kultury szwedzkiej, a dziś jest symbolem lokalnych tradycji i kulinarnego dziedzictwa.

Czy wegetarianie jedzą ryby?

Surströmming: Gdzie kupić?

Surströmming nie jest powszechnie dostępny w Polsce i ciężko będzie go znaleźć w tradycyjnych supermarketach. Puszki z taką rybą najłatwiej będzie zamówić przez internet – w specjalnych sklepach skandynawskich lub w delikatesach z zagraniczną żywnością. Takie produkty znajdziecie też np. na Allegro czy Amazonie, gdzie sprzedawcy oferują importowane produkty spożywcze.

Ile kosztuje surströmming? Ceny tego specjału (np. na Allegro) wahają się od 80 do 120 złotych za jedną puszkę. Za przywilej skosztowania kiszonego śledzia trzeba jednak trochę zapłacić. Szwedzki przysmak można zamówić też np. z dedykowanego sklepu surstromming.shop. Sklep oferuje dostawę na całym świecie, również w Polsce. W tym przypadku zapłacimy jednak już w dolarach. Tam za jedną puszkę zapłacimy nawet 70/80$ czyli w przeliczeniu około 200-300 zł.

Julia Walczak
Redaktorka i copywriterka. Pasjonatka kuchni wegetariańskiej i ekologii. Dla TopSpozywcze.pl goni za najświeższymi newsami z branży. Uwielbia pisać o zdrowym żywieniu, nowych technologiach i zrównoważonym rozwoju.

Komentarze użytkowników

(0)