Sklepowe gazetki promocyjne – czy zostaną wyparte przez e-wydania?


19.08.2020
Anna Piotrowska
0
ostatnia aktualizacja: 26.03.2023

Spis treści

  1. Czym są gazetki promocyjne?
  2. Elektroniczne wydania papierowych gazetek
  3. Kto korzysta z papierowych gazetek promocyjnych?
  4. E-gazetki – ukłon w stronę środowiska

Masz dość papierowych gazetek promocyjnych, ale nie chcesz rezygnować z okazyjnych zakupów? Mamy dla Ciebie świetną wiadomość. Coraz więcej supermarketów i dyskontów wprowadza elektroniczne wersje popularnych gazetek promocyjnych. Czy już z nich korzystasz?

Czym są gazetki promocyjne?

Papierowe wydania gazetek z supermarketów towarzyszą nam już od lat 90. XX wieku. Pod koniec ubiegłego stulecia był to jedyny, poza reklamą telewizyjną, sposób na poinformowanie klientów
o nadchodzących promocjach i zmianach w asortymencie.

Polujesz na produkty spożywcze w dobrych cenach? Nie przegap aktualnego Rankingu Supermarketów Online.

Nie da się ukryć, że gazetki były bardzo przydatne, ale miały również swoich przeciwników. Szczególnie gdy trafiały do naszych skrzynek w przytłaczających ilościach i regularnie zaśmiecały klatki schodowe czy podjazdy naszych domów. Wydaje się jednak, że nadchodzi kres papierowych gazetek. A to wszystko za sprawą postępującej cyfryzacji.

 

Elektroniczne wydania papierowych gazetek

Coraz częściej tradycyjne gazetki promocyjne wypierane są przez ich wersje elektroniczne. Zresztą, czy jest w tym coś niezwykłego? Przecież dziś za pośrednictwem komputera czy telefonu komórkowego wielkości dłoni możemy zrobić zakupy spożywcze na cały tydzień, czy większe zapasy. Co więcej, na co dzień możemy korzystać z technologii, która pozwala nawet na złożenie zamówienia za pośrednictwem multimedialnej lodówki. Patrząc z tej perspektywy, przeglądanie e-gazetki promocyjnej na ekranie telefonu, nie wydaje się rewolucyjne.

Sprawdź obecną gazetkę promocyjną Biedronki.

 

Kto korzysta z papierowych gazetek promocyjnych?

Można by jednak zadać pytanie, czemu dopiero teraz sklepy spożywcze kładą tak duży nacisk na e-wydania popularnych gazetek, systematycznie rezygnując z wersji papierowych. Przede wszystkim korzystanie
z tradycyjnych gazetek nie wymaga ani dodatkowego sprzętu, ani specjalnych umiejętności. A to jest szczególnie istotne w przypadku starszych konsumentów. Często nie mają oni dostępu do komputera lub korzystają z najprostszych modeli telefonów, które nie pozwalają na przeglądanie e-gazetek. Właśnie przez wzgląd na ten sektor klientów papierowe gazetki są wciąż dostępne.

Sprawdź aktualną gazetkę Netto.

 

E-gazetki – ukłon w stronę środowiska

Czasy się jednak zmieniają. Kolejne grupy konsumentów przyzwyczajają się do tego, że sklep spożywczy mieści się w pobliżu domu czy miejsca pracy, ale równie dobrze może znajdować się w komputerze czy telefonie. A skoro coraz częściej robimy zakupy spożywcze przez internet, to również tam zaczynamy rozglądać się za promocjami czy dodatkowymi kodami rabatowymi. Stąd coraz większa popularność e-wydań i spadek zainteresowania papierową wersją kolorowych gazetek.

Poza tym elektroniczne wydania tradycyjnych gazetek to ukłon w stronę współczesnych trendów, zwracających się ku ekologii i dbaniu o środowisko naturalne. W tym sensie ograniczenie papierowych gazetek promocyjnych ma znaczenie wizerunkowe. Jednak liczy się również aspekt ekonomiczny. Druk gazetek kosztuje, a przerzucenie się na wersje elektroniczne pozwala te koszty obniżyć.

Poza tym sieci sklepów spożywczych mogą lepiej monitorować do kogo takie e-gazetki docierają, kto z nich faktycznie korzysta, i które oferty cieszą się największą popularnością. A to pomoże sklepom układać jeszcze lepsze promocje, na których skorzystamy my wszyscy.

Nie zapominajmy również, o niedawnym boomie na zakupy spożywcze przez internet. Gdy z powodu pandemii zmuszeni byliśmy do pozostania w domach, zaczęliśmy szukać sposobów na zrobienie codziennych zakupów bez narażania zdrowia. Jako że większość sklepów spożywczych stanęła na wysokości zadania i umożliwiła zakup potrzebnych artykułów za pośrednictwem komputera czy komórki, to klienci przekonali się do tej formy codziennych sprawunków. A skoro już kupujemy w sieci, to równie dobrze możemy przejrzeć gazetkę promocyjną w wersji online.

Sprawdź nasz Ranking Sklepów Ekologicznych i wypróbuj najlepsze oferty ze zdrową żywnością.

 

Anna Piotrowska

Komentarze użytkowników

(0)