Popularne zamienniki bezglutenowe, które pokochasz!  


14.01.2021
Anna Piotrowska
0
ostatnia aktualizacja: 14.01.2021

Spis treści

  1. Czym jest gluten?
  2. Jak bezpiecznie wyeliminować gluten z diety?
  3. Najpopularniejsze zamienniki bezglutenowe
  4. Jakie są bezglutenowe zamienniki chleba?
  5. Jakie są bezglutenowe zamienniki mąki?

Dowiedziałaś się, że nie możesz jeść glutenu? A może sama postanowiłaś ograniczyć jego spożycie? Tylko co teraz będziesz mogła jeść? Nie wpadaj w panikę! Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka bezglutenowych zamienników, które pokochasz! Sprawdź, co możesz jeść, gdy pożegnasz się z glutenem.

Czym jest gluten?

Gluten to mieszanina białek roślinnych, która występują w takich zbożach jak pszenica, jęczmień czy żyto. A to oznacza tym samym, że gluten obecny jest w mąkach, pieczywie, makaronach czy ciastach, wykonanych z tych właśnie zbóż. Na większość osób gluten działa neutralnie, jednak nawet 10% populacji może cierpieć z powodu nietolerancji glutenu lub nadwrażliwości na to białko roślinne. W takim przypadku należy je z diety wyeliminować. Tylko co można w taki razie jeść, aby przy okazji nie pozbawić się wielu substancji odżywczych, niezbędnych naszemu organizmowi.

Nie wiesz, gdzie znaleźć najlepsze produkty ekologiczne w dobrej cenie? Sprawdź Ranking Sklepów Ekologicznych ze Zdrową Żywnością.

 

Jak bezpiecznie wyeliminować gluten z diety?

Na szczęście kwestia wyeliminowania glutenu z diety jest w rzeczywistości prostsza, niż mogłoby się wydawać. Szczególnie że obecnie sklepowe półki pełne są bezglutenowych zamienników. To bardzo dobra informacja, ponieważ sama redukcja glutenu mogłaby doprowadzić do wielu niedoborów w organizmie. Dlatego pamiętaj, że eliminując dany produkt z diety, należy zastąpić go trzema innymi, które możesz bezpiecznie spożywać. I temu właśnie służą bezglutenowe zamienniki.

 

Najpopularniejsze zamienniki bezglutenowe

Choć gluten może wydawać się wszechobecny, to wcale tak nie jest. Unikniesz go, stosując takie wartościowe ziarna jak: amarantus, quinoa, gryka czy proso. Pamiętaj także, że ryż i kukurydza także nie zawierają glutenu.

Chcesz mieć pewność, że zdrowo się odżywiasz? Sprawdź, jak szybko możesz sprawdzić skład produktów spożywczych.

 

Jakie są bezglutenowe zamienniki chleba?

Dla wielu osób, które chcą lub muszą zrezygnować z glutenu, problemem jest odstawienie chleba. Wszak w Polsce kanapki to popularny pomysł na śniadania, drugie śniadania, kolacje… Jak zatem obejść się bez nich?

Przede wszystkim możesz zamienić tradycyjny chleb z piekarni na paczkowany chleb bezglutenowy, który znajdziesz w sklepach ze zdrową żywnością. Poza tym chleb bezglutenowy coraz częściej można spotkać także w zwykłych supermarketach i dyskontach.

Pamiętaj także, że tradycyjne pieczywo możesz zastąpić bezglutenowym pieczywem chrupkim. Poza tym jako podstawę kanapek możesz także wykorzystać wafle ryżowe bądź kukurydziane.   

Oczywiście bezglutenowe pieczywo możesz wypiec samodzielnie. Wystarczy, że sięgniesz po specjalną maszynę do chleba oraz bezglutenową mąkę.

Uzupełniasz minerały i witaminy poprzez suplementy diety? Sprawdź nasz kod rabatowy na Sundose, czyli personalizowany suplement diety dopasowany do Twoich potrzeb.

 

Jakie są bezglutenowe zamienniki mąki?

Obecnie wybór mąk bezglutenowych jest naprawdę spory. W sklepach ze zdrową żywnością bez trudu kupisz m.in. mąkę:

  • gryczaną,
  • kukurydzianą,
  • ryżową,
  • ziemniaczaną,
  • migdałową,
  • jaglaną.

Mąka gryczana sprawdzi się przede wszystkim do przygotowania naleśników oraz chleba. Mąka kukurydziana jest bardzo popularna w Meksyku, gdzie stanowi podstawę pysznych tortilli i taco. W polskiej kuchni możesz wykorzystać ją do przyrządzenia naleśników, ciast ucieranych oraz jako dodatek do ciast kruchych. Do tego za pomocą mąki kukurydzianej możesz zagęszczać zupy i sosy.

Z kolei mąka ryżowa służy do wyrobu makaronu ryżowego. Poza tym dzięki niej przygotujesz ciasta, ciastka, placki i naleśniki. Do tego zagęścisz nią sosy, zupy, a także kisiel.

Popularna mąka ziemniaczana to bardzo dobry zamiennik mąki pszennej. Możesz wykorzystać ją do przygotowania klusek oraz ciast, a także do zagęszczania sosów.

Mąka migdałowa sprawdzi się w przypadku przygotowywania naleśników oraz wypiekania ciast i pieczywa. Możesz za jej pomocą zagęścić sosy i zupy. Natomiast mąka jaglana pozwoli Ci przygotować ciasta, naleśniki, pierogi, chleb oraz makarony.

To oczywiście jeszcze nie wszystko. W sklepach ze zdrową żywnością dostępne są także bezglutenowe mąki, takie jak mąka pur pur, z amarantusa, orzechowa oraz kasztanowa. Poza tym, zamiast tradycyjnej mąki możesz użyć także specjalnych bezglutenowych mieszanek do wypieku chleba, bułek lub ciast.  

 

 

 

Anna Piotrowska

Komentarze użytkowników

(0)