Piwo bezalkoholowe a zdrowie. Czy może Ci zaszkodzić?


22.06.2024
Julia Walczak
0
ostatnia aktualizacja: 22.06.2024

Spis treści

  1. Czym jest bezalkoholowe piwo? Jak powstaje?
  2. Czy piwo bezalkoholowe jest zdrowe?

Ograniczasz spożycie alkoholu i zastanawiasz się jaki wpływ na Twój organizm może mieć częste sięganie po piwo bezalkoholowe lub niskoalkoholowe? Często takie wersje napojów wyskokowych są reklamowane jako zdrowsza i bezpieczniejsza opcja. Jak jest naprawdę? Czy piwo bezalkoholowe szkodzi?

W ostatnim czasie wiele osób rezygnuje ze spożycia alkoholu ze względu na jego wyjątkowo szkodliwe działanie. W takiej sytuacji napoje bezalkoholowe wydają się świetną alternatywą, szczególnie, że pachną i smakują właściwie tak samo jak znane nam trunki. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nawet bezalkoholowe piwa często zawierają znikome ilości alkoholu i nie powinny być spożywane przez kobiety w ciąży i przez osoby uzależnione od tej substancji.

Czym jest bezalkoholowe piwo? Jak powstaje?

Bezalkoholowe piwo jest niczym innym jak po prostu piwem, z którego został usunięty alkohol. Zwykle robi się to w końcowych etapach produkcji np. poprzez odparowanie alkoholu albo proces filtracji. Mimo tego co sugeruje nazwa, piwa bezalkoholowe prawie zawsze będą zawierały co najmniej śladowe ilości alkoholu. Przyjmuje się zwykle, że napoje bezalkoholowe mogą zawierać do 0,5% tej substancji.

Żappsy za alkohol i papierosy: Czy je dostaniesz?

Co zawiera piwo bezalkoholowe?

Skład piwa bezalkoholowego jest zbliżony do składu tradycyjnego piwa. Zawiera wodę, słód jęczmienny lub inne zboża, chmiel, drożdże i ewentualnie dodatkowe składniki. Do piwa bezalkoholowego zwykle dodaje się dwutlenek węgla, jako że ten naturalnie powstały w czasie fermentacji ulatnia się w procesie usuwania alkoholu, oraz cukier – dla poprawy smaku.

Pomimo procesów, które mają za zadanie usunąć alkohol z napoju, w piwach bezalkoholowych zwykle zostają niewielki ilości substancji. Przykładowo klasyczne piwo może zawierać około 15 gram alkoholu, podczas gdy to bezalkoholowe będzie zawierać 1 gram. Zawartość alkoholu w takich napojach nie może jednak przekraczać 0,5% (standardowe piwa mają go około 4-6%).

Czy piwo bezalkoholowe jest zdrowe?

Odpowiedź na pytanie 'czy piwo bezalkoholowe jest zdrowe?’ nie jest wcale oczywista. Na pewno będzie lepszym wyborem w porównaniu do klasycznego piwa. Może jednak zawierać cukier i ma zwykle niewiele mniej kalorii niż standardowe piwo. Część badań wskazuje jednak na to, że picie piwa bezalkoholowego może nieść ze sobą też pewne korzyści zdrowotne.

Czy piwo zero ma alkohol? Zwykle tak. Nie wolno też ignorować  faktu, że czasem napoje bezalkoholowe mogą mieć wyższą zawartość tej substancji niż deklaruje producent na opakowaniu. Badanie przeprowadzone na 45 napojach „bezalkoholowych” pokazało, że aż 30% z nich zawierało więcej alkoholu niż powinno. Dlatego też osoby, które nie mogą być alkoholu np. ze względu na ciążę lub problemy zdrowotne, nie powinny pić również takich napojów.

Piwo bezalkoholowe a zdrowie: Korzyści

Zawartość przeciwutleniaczy

Piwo bezalkoholowe zawiera wiele pozytywnie oddziałujących na nas składników jak minerały, aminokwasy i przede wszystkim polifenole. Polifenole pochodzą w tym przypadku głównie z chmielu. Mają silne właściwości przeciwutleniające. Działają przeciwzapalnie, chronią serce i wspierają układ immunologiczny. Mogą też regulować mikrobiotę jelitową oraz chronić błonę śluzową jelit.

Jak zamawiać alkohol przez internet? Czy to możliwe?

Zdrowie sercowo-naczyniowe

Piwo bezalkoholowe może mieć pozytywny wpływ na zdrowie sercowo naczyniowe. Jedno z badań wykazało, że takie napoje mogą:

  • poprawiać funkcje naczyń krwionośnych i zmniejszać ryzyko tworzenia się zakrzepów;
  • zmniejszać stres oksydacyjny i w efekcie zmniejszać ryzyko chorób serca;
  • redukować „zły choresterol” odpowiedzialny za tworzenie się blaszek miażdżycowych w tętnicach;
  • zmniejszać poziom markerów zapalnych, które są związane z wieloma chorobami serca.

Regeneracja po wysiłku fizycznym

Część badań wykazała, że piwo bezalkoholowe może mieć też pozytywny wpływ na regenerację po wysiłku fizycznym, dzięki temu, że wspiera odpowiednie nawodnienie organizmu. Później okazało się również, że picie piwa bezalkoholowego przed wysiłkiem może pomóc w utrzymaniu homeostazy elektrolitów we krwi podczas uprawiania sportu.

Czy piwo bezalkoholowe szkodzi?

Piwo bezalkoholowe jest bezpieczne dla większości populacji. Główne ryzyka wynikające z jego spożycia są związane z zawartością alkoholu (często większą ilością niż ta deklarowana). Zdecydowanie nie powinny takich napojów pić osoby, które walczą z uzależnieniem od alkoholu. Piwo bezalkoholowe może być też niebezpieczne dla kobiet w ciąży. Może zwiększyć ryzyko wystąpienia wad płodu i zespołu chorobowego FASD.

Piwo bezalkoholowe może być dobrą alternatywą dla osób, które chcą ograniczać alkohol. Nie będzie jednak najlepszą opcją dla tych, którzy chcą zmniejszać spożycie kalorii, ponieważ nie zawiera ich wiele mniej od zwykłego piwa.

Julia Walczak
Redaktorka i copywriterka. Pasjonatka kuchni wegetariańskiej i ekologii. Dla TopSpozywcze.pl goni za najświeższymi newsami z branży. Uwielbia pisać o zdrowym żywieniu, nowych technologiach i zrównoważonym rozwoju.

Komentarze użytkowników

(0)