Uber Eats kod rabatowy baner

Niedziele niehandlowe – jakie zmiany czekają nas od 1 sierpnia?


24.07.2023
Julia Walczak
3
ostatnia aktualizacja: 24.07.2023

Spis treści

 1. Specustawa Covidowa. Sposób na ułatwienie niedzielnego handlu
 2. Zakaz handlu w niedzielę. Co zmieni się 1 sierpnia?
 3. Jaką karę zapłaci pracodawca, który złamie przepisy?
 4. Niedziele niehandlowe a zakupy spożywcze online
 5. Niedziele handlowe. Kiedy zrobimy zakupy?

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje w Polsce od 2018 roku. Właściciele sklepów wykorzystywali jednak do tej pory różnego rodzaju luki w prawie, żeby umożliwić konsumentom zakupy w niedziele niehandlowe i tym samym zwiększyć swój zysk. Od 1 sierpnia może być im znacznie trudniej. Wejdą nowe przepisy, które mają uszczelnić zakaz handlu.

Specustawa Covidowa. Sposób na ułatwienie niedzielnego handlu

Zakaz handlu w niedzielę obejmuje wiele wyjątków. Do tej pory detaliści wykorzystywali przepisy tak zwanej specustawy covidowej do omijania tego prawa.

Podczas obowiązywania stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego i 30 dni po ich zakończeniu zakaz handlu w niedzielę nie obejmował takich czynności jak przyjmowanie, rozładowywanie i rozkładanie towarów pierwszej potrzeby (w tym produktów spożywczych).

Znacznie ułatwiło to obejście przepisów. Kasę wciąż mógł obsługiwać jedynie właściciel sklepu i jego rodzina, ale w lokalu mogli przebywać również pracownicy, którzy wykonywali inne czynności (np. rozkładanie towaru na półkach). Znacznie ułatwiło to detalistom otwieranie sklepów siódmego dnia tygodnia.

Zobacz też:

Ranking sklepów internetowych

Zakaz handlu w niedzielę. Co zmieni się 1 sierpnia?

Jak podał Business Insider od 1 sierpnia wrócą bardziej restrykcyjne przepisy związane z zakazem handlu w niedzielę. Stan zagrożenia epidemicznego został odwołany 1 lipca, dlatego 30 dni później detaliści nie będą już mogli wykorzystywać przepisów covidowych jako furtki do otwarcia sklepów w niedzielę.

Co zmieni się 1 sierpnia? Odbieranie czy rozładowywanie towarów przez pracowników w niedziele niehandlowe nie będzie już możliwe, a złamanie tego przepisu będzie groziło karą pieniężną. Właściciel i jego rodzina wciąż będą mogli obsługiwać kasę, ale bez żadnej pomocy pracowników. Oznacza to, że teoretycznie niektóre sklepy wciąż mogą być otwarte w niedzielę, ale będzie to o wiele trudniejsze logistycznie dla właścicieli.

Jaką karę zapłaci pracodawca, który złamie przepisy?

Za złamanie zakazu handlu w niedzielę grozi kara grzywny od 1000 do 100 000 złotych oraz kara ograniczenia wolności w przypadku uporczywego łamania przepisów.

Oczywiście kary nie zapłacą osoby działające na zasadzie wciąż obowiązujących wyjątków. Zakaz nie obowiązuje między innymi:

 • stacji paliw
 • aptek i punktów aptecznych
 • placówek handlowych, których przeważająca działalność polega na
  handlu pamiątkami lub dewocjonaliami
 • placówek pocztowych
 • placówek handlowych na dworcach
 • w sklepach internetowych i na platformach internetowych

Niedziele niehandlowe a zakupy spożywcze online

Czy robienie zakupów przez w niedzielę przez internet będzie możliwe? Mamy dobrą wiadomość. Zakaz handlu w niedzielę nie obowiązuje sklepów internetowych!

Niektóre z nich dostarczają zakupy w każdy dzień tygodnia, również w niedziele niehandlowe! Możliwość takiej dostawy oferują między innymi:

Chcesz oszczędzić na zakupach? Sprawdź kody rabatowe do Frisco.pl

Niedziele handlowe. Kiedy zrobimy zakupy?

Nie wiadomo jak wiele sklepów pozostanie otwartych w niedziele niehandlowe. A kiedy na pewno zrobimy zakupy? W tym roku kalendarzowym czekają nas jeszcze trzy niedziele handlowe:

 • 27 sierpnia
 • 17 grudnia
 • 24 grudnia

Możliwe, że termin ostatniej niedzieli handlowej ulegnie zmianie, ponieważ wypada w Wigilię Bożego Narodzenia.

Julia Walczak
Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Pasjonatka kuchni wegetariańskiej i ekologii. Dla TopSpozywcze.pl goni za najświeższymi newsami z branży. Uwielbia pisać o zdrowym żywieniu, nowych technologiach i zrównoważonym rozwoju.

Komentarze użytkowników

(3)

Marta

Do końca roku jeszcze tylko trzy??? Przesadzają…

Waldek

Czasem zapomnę czegoś kupić i sklep otwarty w niedzielę jest bardzo pomocny. Jest spora cześć pracowników która potrzebuje dodatkowych pieniędzy i chętnie dorobiła by sobie w niedziele. Może warto byłoby zapytać społeczeństwo o opinię…

hulianek

Szkoda, że tych niedziel handlowych jest tak mało.