
Netto walczy z marnowaniem jedzenia z pomocą AI
- Kategoria
- aktualności
Spis treści
Duńska sieć handlowa Netto podejmuje szereg działań, które mają ograniczyć marnowanie żywności. Jednym z nich jest użytkowanie specjalnego nowoczesnego systemu opartego na sztucznej inteligencji. Jak to działa?
Rocznie w Unii Europejskiej marnuje się aż 59 mln ton żywności. Jak podaje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, statystyczny Polak wyrzuca 126 kg jedzenia rocznie. Sieć handlowa Netto postanowiła walczyć z tym zatrważającym trendem. W jaki sposób?
Netto: Działania przeciw marnowaniu żywności
Netto podejmuje różnego rodzaju działania przeciwko marnowaniu żywności. Firma współpracuje z Federacją Polskich Banków Żywności oraz Caritas. W 2022 roku przekazała tym organizacjom ponad 2 722,5 tony żywności, o wartości 18,1 mln zł. Netto racjonalnie zarządza też zatowarowaniem w sklepach oraz nie marnuje warzyw i owoców pakowanych. Jeżeli jeden produkt z paczki jest uszkodzony, firma usuwa go, a resztę artykułów przecenia.
Netto podejmuje też różnego rodzaju działania edukacyjne oraz zarządza towarem w taki sposób, żeby zminimalizować szansę zmarnowanej żywności. Pomaga w tym między innymi akcja „Nie marnuję i zyskuję”. W sklepach znajdują się specjalnie oznaczone miejsca, w których można znaleźć żywność przecenioną ze względu na zbliżający się termin przydatności do spożycia lub uszkodzone opakowanie.
Jaką aplikację do niemarnowania żywności wybrać?
Niemarnowanie żywności z pomocą AI
Co ciekawe, od września 2023 roku, wszystkie sklepy Netto są wyposażone w nowoczesny system oparty na sztucznej inteligencji. AI przewiduje najkorzystniejsze obniżki cen produktów ze zbliżającym się terminem przydatności. System sugeruje cenę o największym potencjale sprzedaży danego artykułu. Zwiększa tym samym szansę na to, że zostanie on kupiony i zjedzony, a nie wyrzucony do kosza!
Netto edukuje: Przed czy do?
Istotnym czynnikiem wpływającym na ograniczenie marnowania żywności jest oczywiście rosnąca świadomość konsumentów. Jak wskazuje badanie przeprowadzone na zlecenie Netto „Zero Waste – badanie zachowań konsumenckich”, 2 na 10 osób bez zastanowienia wyrzuca produkt „po dacie”. Firma postanowiła więc dokładnie poinstruować klientów, kiedy NIE trzeba wyrzucać takich artykułów.
Sprawdzaj skład produktów przed kupieniem. Są do tego aplikacje!
Netto, przedczydo.pl
Na etykietach możemy znaleźć dwa rodzaje oznaczeń, dotyczące przydatności do spożycia. Nie znaczą wcale tego samego!
- najlepiej spożyć do – po upłynięciu tego terminu nie należy spożywać produktu, ponieważ może być niebezpieczny dla zdrowia.
- najlepiej spożyć przed – to minimalna data trwałości. Po jej upłynięciu produkt może stracić pewne właściwości, ale nie oznacza to, że nie jest przydatny do spożycia.
Netto: W Polsce od 26 lat
Netto to duńska sieć handlowa, która funkcjonuje w Polsce od 26 lat. W tym czasie firma otworzyła tu około 660 lokali handlowych w tym 420 nowoczesnych sklepów 3.0, nawiązujących do skandynawskich korzeni firmy. Ten stan posiadania plasuje Netto na trzecim miejscu na polskim rynku dyskontów.
- Tagi
- marnowanie żywności

Komentarze użytkowników
(1)Marysia
Takie wykorzystanie sztucznej inteligencji popieram
Dodaj komentarz