Matcha: Lepszy sen i poprawa zdolności poznawczych u osób starszych?


09.09.2024
Julia Walczak
0
ostatnia aktualizacja: 09.09.2024

Matcha (zielona sproszkowana herbata) jest znana z wielu właściwości prozdrowotnych. Czy można dołączyć do nich również lepszy sen i zdolności poznawcze? Japońscy badacze postanowili przyjrzeć się temu jak matcha działa na osoby starsze i czy może być pomocna w przypadku demencji i innych problemów kognitywnych.

Badanie Uchida i.in. opublikowane w Plos One sprawdza w jaki sposób regularne picie matchy może wspierać funkcjonowanie osób starszych. Sugeruje, że włączenie jej do codziennej rutyny może być prostym, ale i skutecznym sposobem na poprawę funkcji poznawczych i zapobieganie demencji.

Matcha a osoby starsze: Poprawa snu i komunikacji

Badanie japońskich naukowców miało ocenić, czy matcha może wpływać na funkcje poznawcze u osób starszych. Do udziału zaproszono 99 uczestników w wieku od 60 do 85 lat, z czego 64 zgłaszało subiektywne pogorszenie zdolności poznawczych, a 35 miało łagodne upośledzenie poznawcze. Uczestników losowo przydzielono do grupy otrzymującej kapsułki z 2 gramami matcha dziennie lub grupy placebo (otrzymującej kapsułki z mąką kukurydzianą).

Wśród osób, które spożywały matchę zaobserwowano poprawę jakości snu oraz funkcji społecznych takich jak rozpoznawanie emocji czy komunikacja. Naukowcy przypisali te wyniki obecności teaniny, która może wspierać lepszy sen i zmniejszać stres. Ogólne funkcje poznawcze takie jak np. pamięć czy inne zdolności – nie uległy poprawie. Autorzy podkreślają, że wciąż potrzeba dalszych badań, żeby dokładnie zrozumieć działanie matchy w przypadku łagodnych zaburzeń poznawczych.

Gdzie kupić matchę najwyższej jakości?

Czy matcha działa na zdolności poznawcze?

Badania nad wpływem matchy na funkcje poznawcze przyniosły mieszane rezultaty, ale istnieją przesłanki, że może ona mieć korzystny wpływ na zdrowie mózgu. Jak pokazuje jedna z większych metaanalizkofeina, teina i katechiny, występujące w matchy, wykazują potencjalne korzyści dla funkcji poznawczych:

  • kofeina – poprawia czujność i wydajność poznawczą;
  • teina – pozytywnie wpływa na neurogenezę i funkcje poznawcze;
  • katechina (EGCG) – ma działanie neuroprotekcyjne, mogąc przeciwdziałać schorzeniom neurologicznym.

Matcha a zdolności poznawcze: Badania na zwierzętach

Wpływ matchy na funkcje poznawczo badano już wielokrotnie na zwierzętach. Większość z nich sugeruje, że matcha może mieć pozytywny wpływ na te zdolności dzięki zmniejszeniu stresu psychologicznego, ochronie przed stanami zapalnymi i właściwościom neuroproteksyjnym.

  • Unno et al. (2018)Wykazano, że większe dawki matchy zmniejszały wagę nadnerczy, co sugeruje zmniejszenie stresu psychologicznego.
  • Iwai et al. (2021)Badanie sugeruje, że matcha może zapobiegać starzeniu się naczyń krwionośnych i chronić funkcje mózgu. Matcha chroniła gęstość neuronów w warstwie 1 kory mózgowej, co ma potencjalny efekt ochronny.
  • Kim et al. (2020)Badano wpływ matchy na myszy z dysfunkcjami poznawczymi wywołanymi dietą wysokotłuszczową. Matcha poprawiła pamięć, długoterminowe uczenie się, a także zmniejszyła akumulację tłuszczu i poprawiła hiperglikemię.

Energetyki z największą ilością kofeiny. Które pobudzają najbardziej?

Matcha a zdolności poznawcze: Badania na ludziach

Nie brakuje również badań na ludziach, które potwierdzają potencjalne oddziaływanie matchy na zdolności poznawcze. Nie wszystkie badania są jednak zgodne, dlatego nie można mieć zupełnej pewności co pozytywnego wpływu matchy na ten obszar funkcjonowania.

  • Baba et al. (2021)uczestnicy spożywali 2,07 g matchy dziennie przez dwa tygodnie. Matcha zawierała 50,3 mg teaniny, 171,0 mg katechin i 72,5 mg kofeiny. Badanie wykazało, że spożycie matchy zmniejszyło czas reakcji i zwiększyło liczbę trafień w testach percepcji emocji, co sugeruje poprawę funkcji poznawczych. Nie zaobserwowano jednak wpływu na zmęczenie, koncentrację czy poziom energii.
  • Baba et al. (2021a)Kolejne badanie porównało wpływ matchy i kofeiny na funkcje poznawcze po stresie. W badaniu wzięło udział 51 uczestników, którzy spożywali albo kapsułki z matchą, kofeiną, albo placebo przez 12 tygodni. Matcha poprawiła wyniki testów uwagi pod wpływem stresu, ale nie miała wpływu na biomarkery związane z demencją. Kofeina miała natychmiastowy wpływ na uwagę, ale długotrwałe spożycie matchy lepiej wspierało funkcje poznawcze pod wpływem stresu.
  • Sakurai et al. (2020)Badanie przeprowadzone na starszych osobach (zarówno kobietach, jak i mężczyznach) przez 12 tygodni. Spożywanie 3 g matchy dziennie poprawiło funkcje językowe u starszych kobiet, jednak brakowało wyraźnych efektów u mężczyzn. Sugeruje to, że matcha może mieć korzystniejszy wpływ na funkcje poznawcze u kobiet, szczególnie tych z niedoborami witaminy K.

Te herbaty obniżają poziom cukru we krwi. Koniecznie po nie sięgnij

Matcha z pewnością może być środkiem wspomagającym codzienne funkcjonowanie (szczególnie wśród osób starszych). Ponieważ jest łatwo dostępna – można z powodzeniem wprowadzić ją do diety i sprawdzić w jaki sposób na nas działa i w jakich obszarach odczuwamy poprawę.

Julia Walczak
Redaktorka i copywriterka. Pasjonatka kuchni wegetariańskiej i ekologii. Dla TopSpozywcze.pl goni za najświeższymi newsami z branży. Uwielbia pisać o zdrowym żywieniu, nowych technologiach i zrównoważonym rozwoju.

Komentarze użytkowników

(0)