Masło a margaryna: Co jest zdrowsze?
- Kategoria
- aktualności
Spis treści
Wojna pomiędzy masłem a margaryną trwa w najlepsze. Łatwo pogubić się wśród nadmiaru sprzecznych informacji. Czym lepiej smarować pieczywo? Co jest zdrowsze: masło czy margaryna? Jakie masło roślinne jest najzdrowsze? Sprawdzamy!
Margaryna przez wiele lat nie miała zbyt dobrej opinii, a na jej temat krążyło wiele przeróżnych plotek. Zawdzięczała to przede wszystkim obecności tłuszczów trans, które są powiązane z wieloma problemami zdrowotnymi, w tym chorobami sercowo-naczyniowymi. Aktualnie jednak nie ma się czego bać, bo większość margaryn dostępnych na rynku nie zawiera już szkodliwych tłuszczów trans, dzięki zmianom w procesie produkcji. Co to zmienia dla szeregowego konsumenta?
Margaryna a masło: Czym się różnią?
Masło i margaryna to różnego rodzaju tłuszcze, które przydają się w każdej kuchni. Masło jest produktem mlecznym, wytwarzanym z tłuszczu mlecznego. Składa się głównie z tłuszczy nasyconych, zawiera także białka, witaminy (A, D, E, K) i minerały. Margaryna jest natomiast produktem roślinnym, wytwarzanym z olejów roślinnych (np. sojowego, palmowego, rzepakowego). Wiele margaryn jest wzbogacanych w witaminy i może zawierać tłuszcze nasycone lub trans, w zależności od procesu produkcji.
- Źródło: masło to tłuszcz pochodzenia zwierzęcego, margaryna to produkt roślinny (nadaje się dla wegan).
- Tłuszcze: w składzie masła dominują nasycone kwasy tłuszczowe, w składzie margaryny dominują jedno- lub wielonienasycone kwasy tłuszczowe.
- Witaminy: masło jest naturalnym źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach A i D, margaryny są zwykle wzbogacane o witaminy A i D, posiadają też witaminę E, pochodzącą z olei roślinnych.
Jakie mleko jest lepsze? Zwykłe czy odtłuszczone?
Co jest zdrowsze: Masło czy margaryna?
Masło i margaryna a zdrowie serca
Margaryna, szczególnie ta w postaci miękkiej lub płynnej, jest produktem roślinnym bogatym w nienasycone kwasy tłuszczowe, które mogą obniżać poziom cholesterolu LDL i tym samym redukować ryzyko chorób serca. W przeciwieństwie do niej, masło zawiera dużą ilość nasyconych kwasów tłuszczowych. Tłuszcze nasycone mogą zwiększać poziom „złego” cholesterolu LDL, co wiąże się z wyższym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych.
Jeżeli Twoim celem jest przede wszystkim dbanie o zdrowie serca i masz problemy ze zbyt wysokim cholesterolem, warto pomyśleć o ograniczeniu masła. Możesz zamienić je np. na margarynę. Jakie margaryny obniżają cholesterol? Do tego celu wybieraj te w postaci miękkiej/płynnej. Unikaj margaryn w formie stałej (kostek), ponieważ mogą zawierać większą ilość tłuszczów nasyconych.
Składniki odżywcze masła i margaryny
Masło dostarcza witaminy A, D, E i K, a także niewielkie ilości białka. Zawiera jednak również dużą ilość nasyconych kwasów tłuszczowych, które mogą wpływać na wzrost poziomu cholesterolu we krwi. Margaryna, szczególnie ta oparta na zdrowych olejach roślinnych (np. z oliwy z oliwek, rzepaku czy słonecznika), jest bogata w jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które wspierają zdrowie serca.
Ponadto wiele margaryn wzbogaconych jest w witaminy A i D, a także naturalnie zawierają witaminę E, dzięki czemu stanowią cenne źródło składników odżywczych. Warto jednak sprawdzać etykiety, aby wybierać produkty z jak najniższą zawartością tłuszczów nasyconych i trans.
Czy trzeba przejmować się tłuszczami trans w margarynach?
Tak jak pisaliśmy, aktualnie większość margaryn dostępnych na rynku nie zawiera wcale szkodliwych tłuszczów trans. Badanie przeprowadzone w 2017 roku na wybranych tłuszczach dostępnych w Polsce pokazało, że większość miękkich margaryn, ale też margaryn twardych i miksów masła z margaryną zawiera bardzo małe ilość tłuszczów trans (poniżej 2%). Niektóre pojedyncze próbki twardych margaryn zawierały ich jedna aż do 20% – dlatego warto pamiętać o tym, żeby unikać margaryn w kostkach.
10 produktów bogatych w żelazo! Co z wegetarianami?
Masło a margaryna: Podsumowanie
Wybór między masłem a margaryną zależy od indywidualnych potrzeb zdrowotnych i preferencji. Masło jest naturalnym produktem mlecznym, bogatym w tłuszcze nasycone, które mogą podnosić poziom cholesterolu LDL i zwiększać ryzyko chorób serca. Margaryna, zwłaszcza ta w formie miękkiej lub płynnej, jest produktem roślinnym, zawierającym zdrowe, nienasycone kwasy tłuszczowe, które mogą obniżać poziom cholesterolu.
Dzisiejsze margaryny są w dużej mierze wolne od szkodliwych tłuszczów trans, choć warto unikać twardych wersji w kostkach. Warto również zwracać uwagę na skład i wybierać produkty z jak najniższą zawartością tłuszczów nasyconych i trans.
Dodaj komentarz