Koniec kas samoobsługowych? Coraz więcej sieci z nich rezygnuje


21.01.2024
Julia Walczak
0
ostatnia aktualizacja: 21.01.2024

Spis treści

  1. Koniec kas samoobsługowych: Rezygnują z nich kolejne sklepy
  2. Kasy samoobsługowe w Polsce to hit!

Kasy samoobsługowe znikają z zachodnich sieci sklepów. To był „nieudany eksperyment” – donosi BBC. W Polsce tego rodzaju urządzenia odniosły jednak niemały sukces i nie zanosi się na to, żeby miały zniknąć.

W Polsce kasy samoobsługowe wydają się rosnąć jak grzyby po deszczu. Okazuje się jednak, że takie rozwiązanie nie zostało równie dobrze przyjęte w innych krajach. Na urządzenia narzekają zarówno klienci, jak i same sklepy.

Koniec kas samoobsługowych: Rezygnują z nich kolejne sklepy

Kasy samoobsługowe miały być ułatwieniem dla konsumentów oraz dla pracowników sklepów. W założeniu powinny przyspieszać proces zakupowy i odciążać zatrudnionych kasjerów. Nie wszędzie spełniły te wymagania. Wśród powodów: problemy z technologią, niechęć konsumentów i… kradzieże.

Kasy samoobsługowe są likwidowane w kolejnych placówkach popularnych zachodnich sklepów. Rezygnują z nich między innymi: niemiecka sieć supermarketów Aldi, amerykański Walmart czy brytyjski Booth.Czy to początek rewolucji w światowym handlu?

Sklepy bronią się przed falą kradzieży

„Niektóre dane pokazują, że sprzedawcy detaliczni korzystający z technologii kas samoobsługowych odnotowują straty ponad dwukrotnie wyższe niż średnia w branży” – podaje BBC. Bezobsługowe formy płatności są często wykorzystywane przez klientów do oszustwa. Kradzież w sklepach spożywczych stała się problemem opiewającym na 100 miliardów dolarów rocznie – poskarżyli się właściciele firm takich jak Walgreens i Walmart.

Wyniki ankiety przeprowadzonej w 2022 roku są zatrważające. Do kradzieży przy kasach samoobsługowych przyznało się aż 15% badanych amerykanów. 21% stwierdziło, że zdarzyło im się wziąć ze sobą niezeskanowany produkt. To naprawdę duża liczba osób, która wyszła ze sklepów bez płacenia za zakupy.

Wolisz zakupy przez internet? Tutaj zrobisz je najwygodniej!

Platforma X/ lumin8

Technologia zawodzi

Kolejnym problemem kas samoobsługowych jest ich zawodność. Niektóre sieci zainwestowały miliony w zainstalowanie tej technologii. Mimo to, okazuje się, że problemy są nieuniknione. Transakcje przy kasach samoobsługowych często wymagają interwencji pracownika sklepu (np. w przypadku problemów technicznych lub potwierdzenia wieku). Wydłuża to czas transakcji i dezintegruje pracę osobom zatrudnionym.

Urządzenia często powodują frustrację konsumentów, kiedy nie działają tak jak powinny. Różnego rodzaju błędy i blokady, sprawiają, że proces kasowania staje się nie do zniesienia. Dodatkowo działania, które mają zapobiec kradzieżom (jak np. pokazywanie paragonu przy wyjściu ze sklepu), mogą wywoływać u uczciwych klientów dyskomfort.

Jak zrobić zakupy w sklepie autonomicznym? Zobacz przewodnik po Żabce Nano!

Kasy samoobsługowe w Polsce to hit!

Chociaż na zachodzie kasy samoobsługowe zbierają cęgi, w Polsce wciąż są hitem. Supermarkety chwalą się ich ilością i planują jeszcze więcej instalacji. Niedawno Biedronka pochwaliła się, że posiada już aż 15 tys. urządzeń tego typu. Znajdziemy je też m.in. we wszystkich sklepach Auchan oraz w większości sklepach Lidla czy Carrefoura.

Okazuje się, że Polacy naprawdę pokochali kasy samoobsługowe. Aż 37% respondentów ankiety stwierdziło, że obecność tego rodzaju urządzeń jest kluczowa dla komfortu zakupów – podaje portal Spider’s Web. Wygląda na to, że mimo wszystkich minusów kas samoobsługowych, w Polsce tak szybko nie doczekamy się ich masowej likwidacji.

Julia Walczak
Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Pasjonatka kuchni wegetariańskiej i ekologii. Dla TopSpozywcze.pl goni za najświeższymi newsami z branży. Uwielbia pisać o zdrowym żywieniu, nowych technologiach i zrównoważonym rozwoju.

Komentarze użytkowników

(0)