Kieliszek dla zdrowotności? Nowe badanie obala mity


28.07.2024
Julia Walczak
0
ostatnia aktualizacja: 28.07.2024

Spis treści

  1. Niewielkie ilości alkoholu dobre dla zdrowia? Dlaczego badania się myliły?

„To na trawienie”, „dla zdrowotności” – słyszeliście kiedyś takie wypowiedzi dotyczące picia alkoholu? A może sami jesteście ich autorami? Przez lata panowało powszechne przekonanie, że picie niewielkich ilości alkoholu może mieć pozytywny wpływ na zdrowie. Zdawały się to potwierdzać również niektóre badania naukowe. Najnowsza analiza stwierdza jednak jasno, te konkluzje wynikały z błędów w metodologii.

Picie niewielkich ilości alkoholu nie ma wpływu na wydłużenie życia – pokazuje badanie opublikowane w Journal of Studies on Alcohol and Drugs. Naukowcy zachęcają do abstynencji lub ograniczania spożycia tej substancji. To dużo lepszy sposób na dbanie o zdrowie!

Niewielkie ilości alkoholu dobre dla zdrowia? Dlaczego badania się myliły?

Dlaczego niektóre badania pokazują, że picie niewielkich ilości alkoholu jest dobre dla zdrowia, a inne nie? Odpowiedzi na to pytanie poszukiwali naukowcy z Uniwersytetu Victoria w Kanadzie. Przeanalizowali 107 badań dotyczących wpływu picia alkoholu na długość życia. Udało im się podzielić badania na te lepszej i gorszej jakości pod względem metodologicznym. Pierwsze z nich (długotrwałe, wykluczające byłych pijących) jasno pokazywały, że niewielkie ilości alkoholu nie wpływają znacząco na długość życia.

Gorszej jakości badania mogą prowadzić do wyciągania mylnych wniosków dotyczących wpływu alkoholu na zdrowie. Wyniki nie mogą być traktowane wiarygodnie ze względu na błędy metodologiczne takie jak:

  • słabe miary konsumpcji alkoholu – niektóre badania oceniały poziom spożycia alkoholu na podstawie danych z krótkiego okresu (np. tylko z tygodnia lub kilku dni).
  • nie uwzględnianie statusu zdrowotnego uczestników badania – włączanie do badań osób z istniejącymi problemami zdrowotnymi może prowadzić do zakłócenia wyników.
  • błędne klasyfikowanie abstynentów – przypisywanie byłych pijących do grupy abstynentów może prowadzić do błędów w ocenie ryzyka. Grupa abstynentów może w takim wypadku zawierać osoby, które przestały pić z powodów zdrowotnych. To zjawisko prowadzi do mylnego wniosku, że osoby pijące umiarkowanie są zdrowsze niż abstynenci, ponieważ w grupie abstynentów znajduje się więcej osób o złym stanie zdrowia​.

Czy piwo bezalkoholowe może nieść ze sobą jakieś korzyści?

Ile alkoholu można pić?

Odpowiedź na to pytanie jest dosyć prosta. Najlepiej go po prostu nie pić. Według Światowej Organizacji Zdrowia żadna ilość alkoholu nie jest bezpieczna i nawet niewielkie ilości tej substancji mogą nieść ze sobą poważne konsekwencje dla zdrowia.

Nie ma takiej formy spożycia alkoholu, która byłaby wolna od ryzyka. Najwięcej szkód związanych z alkoholem wynika z intensywnego epizodycznego lub ciągłego długotrwałego spożycia alkoholu, ale to nie oznacza, że osoby pijące niewiele i sporadycznie nie muszą się niczego obawiać. Nawet one powinny liczyć się z możliwymi negatywnymi konsekwencjami dla zdrowia.

Picie alkoholu: Zero korzyści, same szkody

Na całym świecie w 2019 roku spożycie alkoholu spowodowało 2,6 miliona zgonów, a spożywanie (nawet niewielkich ilości) alkoholu jest związane ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na ponad 200 chorób.

Picie alkoholu zwiększa ryzyko rozwoju chorób niezakaźnych, takich jak choroby wątroby, choroby serca i różne typy nowotworów, a także problemy zdrowia psychicznego, takie jak depresja i lęk.

Julia Walczak
Redaktorka i copywriterka. Pasjonatka kuchni wegetariańskiej i ekologii. Dla TopSpozywcze.pl goni za najświeższymi newsami z branży. Uwielbia pisać o zdrowym żywieniu, nowych technologiach i zrównoważonym rozwoju.

Komentarze użytkowników

(0)