Kawa a śmiertelność. Nie uwierzysz co odkryli naukowcy


27.06.2024
Julia Walczak
0
ostatnia aktualizacja: 27.06.2024

Spis treści

  1. Czas siedzenia i spożycie kawy a śmiertelność
  2. Czy kawa jest cudownym lekarstwem? O istocie zdrowego stylu życia

Czy picie kawy może mieć wpływ na naszą śmiertelność? Badanie naukowców z Uniwersytetu Sohoow wskazuje na to, że tak. Okazuje się, że kawa może zmniejszyć negatywne skutki siedzącego trybu życia i obniżyć ryzyko przedwczesnej śmierci.

Istotnym determinantem zdrowia jest aktywność fizyczna. Mimo to coraz więcej osób prowadzi w dużej mierze siedzący tryb życia, co może nieść ze sobą ryzyko powstawania takich zaburzeń jak otyłość, nadciśnienie, cukrzyca oraz choroby serca. Okazuje się, że picie kawy może przynajmniej w jakiejś części zapobiec tym skutkom. Nowe badanie, opublikowane w czasopiśmie naukowym BMC Public Health pokazało, że osoby pijące kawę mają niższe ryzyko zgonu w porównaniu do osób, które kawy nie piją, nawet jeśli Ci pierwsi prowadzą siedzący tryb życia.

Czas siedzenia i spożycie kawy a śmiertelność

Badacze przeanalizowali dane z National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) z lat 2007-2018, obejmujące 10,639 dorosłych uczestników. Projekt miał na celu odkrycie potencjalnych związków pomiędzy codziennym czasem siedzenia i spożyciem kawy, a śmiertelnością.

W czasie obserwacji odnotowano 945 zgonów, w tym 284 z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego. Osoby siedzące więcej niż 8 godzin dziennie miały wyższe ryzyko śmiertelności ze wszystkich przyczyn (w tym z powodu chorób serca) w porównaniu do tych, którzy siedzieli mniej niż 4 godziny dziennie.Wysokie spożycie kawy było natomiast związane z obniżonym ryzykiem śmiertelności w porównaniu do osób niepijących kawy. Co ciekawe związek siedzącego trybu życia ze zwiększoną śmiertelnością zaobserwowano tylko wśród dorosłych niespożywających kawy, ale nie wśród osób ją spożywających.

Ile kawy dziennie możesz wypić?

Dlaczego akurat kawa?

Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie, a jej wyjątkowe właściwości zdrowotne są odkrywane przez naukowców już od lat. Jej siła leży przede wszystkim w zawartości antyoksydantów, które zwiększają odporność organizmu i neutralizują „wolne rodniki” w organizmie.

Jak piszą naukowcy, którzy przeprowadzili badanie, kawa może być bardzo prostą formą interwencji, zmniejszającej negatywne skutki siedzącego trybu życia, co jest kluczowe z perspektywy zdrowia publicznego. Może być łatwym do wprowadzenia na szeroką skalę środkiem prewencji.

Ograniczenia badania: Czy możemy mu bezgranicznie wierzyć?

Badanie naukowców z Uniwersytetu Sohoow jest jak najbardziej wiarygodne, nie oznacza to jednak, że nie ma żadnych ograniczeń. Po pierwsze dane dotyczące czasu siedzenia w ciągu dnia były raportowane przez samych uczestników badania, którzy mogli potencjalnie manipulować swoimi odpowiedziami z różnych powodów. Po drugie w badaniu nie zostały wzięte pod uwagę różne rodzaje kawy i sposoby jej przygotowania (ze względu na brak danych).

I w reszcie po trzecie badanie miało charakter przekrojowy, co oznacza, że trudno jest ustalić rzeczywisty związek przyczynowo skutkowy. Na śmiertelność mogły mieć wpływ również różne inne czynniki, które nie zostały wzięte pod uwagę w trakcie analizy. Żeby mieć całkowitą pewność co do rezultatów badania trzeba poczekać na kolejne analizy, które potwierdzą hipotezy badaczy.

Czy kawa jest cudownym lekarstwem? O istocie zdrowego stylu życia

Chociaż nowe badanie dotyczące wyjątkowych właściwości kawy może nas pozytywnie zaskakiwać, warto przy tym pamiętać, że zdrowie jest zależne od wielu złożonych czynników. Siedzący tryb życia stanowi poważne zagrożenie, którego nie wolno ignorować. Tak, kawa może pomóc w obniżeniu ryzyka zachorowania na różnego rodzaju choroby, pamiętaj jednak, żeby nie stała się Twoim jedynym sposobem dążenia do zdrowia. Jeżeli siedzisz przez 6-8 godzin dziennie postaraj się znaleźć sposób na wprowadzenie ruchu do swojego życia (zaleca się przynajmniej 150 minut aktywności fizycznej w tygodniu). Spróbuj też wstać z krzesła przynajmniej raz w ciągu godziny.

Jakie są najlepsze internetowe sklepy z kawą?

Chociaż kawa może być bardzo korzystna dla naszego zdrowia, warto też zachować umiar w jej konsumpcji. Nie powinieneś spożywać więcej niż 400 mg kofeiny w ciągu dnia (czyli około 2-4 filiżanki kawy). Przedawkowanie tej substancji może mieć bardzo negatywne skutki takie jak: tachykardia, bezsenność, bóle głowy czy wzmożony lęk i nerwowość.

Julia Walczak
Redaktorka i copywriterka. Pasjonatka kuchni wegetariańskiej i ekologii. Dla TopSpozywcze.pl goni za najświeższymi newsami z branży. Uwielbia pisać o zdrowym żywieniu, nowych technologiach i zrównoważonym rozwoju.

Komentarze użytkowników

(0)