Kasa samoobsługowa w Aldi Süd rozpoznaje owoce i warzywa


20.12.2023
Julia Walczak
3
ostatnia aktualizacja: 20.12.2023

Spis treści

  1. Nowoczesna technologia w praktyce: Jak to działa?
  2. 4-krotnie szybsze rozpoznanie produktu
  3. Automatyzacja: Ochrona przed oszustwami

Aldi Süd, niemiecka sieć supermarketów, testuje program automatycznego rozpoznawania owoców i warzyw przy kasach samoobsługowych. System oparty na AI analizuje obraz z kamer i identyfikuje produkty, które nie posiadają kodu kreskowego.

Działanie mechanizmu w jednym z marketów Aldi w centrum Kolonii opisał na platformie LinkedIn Prof. Dr. Stephan Rüschen, wykładowca handlu detalicznego żywnością i kierownik studiów na Baden-Württemberg Cooperative State University w Heilbronn – podaje portal Retail Optimiser.

Nowoczesna technologia w praktyce: Jak to działa?

W jaki sposób kasa samoobsługowa jest w stanie rozpoznać produkty, które nie posiadają kodu kreskowego? Może zrobić to z pomocą inteligentnej kamery, zainstalowanej z boku ekranu dotykowego. Urządzenie korzysta z widzenia komputerowego i AI.

Kiedy klient położy owoc lub warzywo w dedykowanym do tego miejscu, kamera przeanalizuje produkt i zaklasyfikuje go do jakiejś kategorii. Jeżeli artykuł może być zidentyfikowany jako kilka rodzajów produktów, ekran wyświetli krótką listę produktów do wyboru. Prof. Dr. Stephan Rüschen ocenił cały proces bardzo pozytywnie i stwierdził, że zdecydowanie skraca czas kasowania zakupów.

Zobacz jak działa aplikacja mobilna Aldi. Co możesz zyskać?

Oprogramowanie od Diebold Nixdorf

Oprogramowanie, które umożliwia kasom samoobsługowym identyfikację owoców i warzyw, pochodzi od producenta Diebold Nixdorf. Ich rozwiązanie o nazwie Vynamic Smart Vision/Fresh Produce Recognition ułatwia klientom rejestrowanie świeżych produktów bez kodu kreskowego.

Integracją nowego rozwiązania z istniejącymi systemami zajęła się firma Gebit, dostawca oprogramowania punktu sprzedaży dla Aldi Süd.

Co nam mówi kod kreskowy? Wszystko co musisz wiedzieć!

Zdjęcie: Diebold Nixdorf

Samouczący się algorytm przeszkolony na setkach produktów

Model sztucznej inteligencji działa bezpośrednio na systemie samoobsługowym i nie wymaga dodatkowej instalacji sprzętu. Jest połączony z chmurą dostawcy za pośrednictwem internetu, co umożliwia tryb samouczenia i ciągłe doskonalenie modelu. Personel sklepowy może dodać nowe produkty do systemu samoobsługowego w ciągu dwóch godzin. Algorytm aktualizuje się automatycznie i został już przeszkolony na setkach produktów spożywczych.

4-krotnie szybsze rozpoznanie produktu

Identyfikacja produktów z użyciem nowoczesnego oprogramowania jest aż 4-krotnie szybsza! Według badania przeprowadzonego przez Diebold Nixdorf, klient potrzebuje średnio około 10-15 sekund na wybór właściwego świeżego produktu z listy. Dzięki Smart Vision czas ten skraca się do 3 sekund na pozycję. Można dzięki temu zwiększyć liczbę transakcji nawet o 40%.

Wcześniej około trzech z dziesięciu klientów z owocami i warzywami w koszyku rezygnowało z korzystania z kas samoobsługowych. Dzięki prostszemu procesowi, współczynnik wykorzystania kas samoobsługowych może wzrosnąć, a interwencje personelu nadzorczego z powodu owoców i warzyw mogą zostać zredukowane nawet o 45%.

Wolisz zakupy przez internet? Sprawdź jakie sklepy są najlepsze

Automatyzacja: Ochrona przed oszustwami

Sztuczna inteligencja również pomaga w zapobieganiu oszustwom. Rozpoznaje i analizuje obiekty w polu widzenia kamery, w tym te w okolicy skanera, na przykład ręce klientów. Automatyzacja wyboru produktów pomaga zredukować przypadkowe błędy lub złośliwe zachowanie klientów. System nie jest jednak odporny na wybieranie tańszej odmiany z listy, jeśli na przykład produkt organiczny jest droższy.

Według portalu Retail Optimiser, Aldi Süd testuje rozwiązanie tylko w wybranych sklepach, i jeszcze nie zdecydowano, czy zostanie ono wprowadzone na stałe. Oprócz sklepu w Kolonii, rozwiązanie jest dostępne też w innych lokalizacjach, między innymi w Aachen.

Julia Walczak
Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Pasjonatka kuchni wegetariańskiej i ekologii. Dla TopSpozywcze.pl goni za najświeższymi newsami z branży. Uwielbia pisać o zdrowym żywieniu, nowych technologiach i zrównoważonym rozwoju.

Komentarze użytkowników

(3)

Olek

Co te nowoczesne sprzęty jeszcze będą potrafiły…?

Maja

Uwielbiam te samoobsługowe kasy, czuje sie jak kasjerka która chciałam być jako dziecko

Martna

Wow, to super sprawa! Zawsze źle wbijam owoce i bułki haha