Jedzenie przed telewizorem: Czy naprawdę jest takie złe?


12.12.2024
Julia Walczak
0
ostatnia aktualizacja: 11.12.2024

Spis treści

  1. Czy jedzenie przed telewizorem jest niezdrowe?
  2. Czy oglądanie telewizji wpływa na to co jemy w ciągu dnia?

Telewizja śniadaniowa do porannej owsianki? Obiad przy ulubionym serialu? Czy może wieczorny film z udziałem słonych przekąsek? Coraz więcej osób nie może wyobrazić sobie posiłku bez wpatrywania się w ekran. Prawdopodobnie każdy z nas słyszał już kiedyś, że ma to zły wpływ na nasz organizm. Ale dlaczego? Jak oglądanie w trakcie jedzenia oddziałuje na to jak i co jemy i jak się później czujemy?

Problem uzależnienia od dużej ilości bodźców (szczególnie w formie stymulacji z użyciem różnego rodzaju ekranów) staje się coraz poważniejszy. Jednocześnie jako społeczeństwo cierpimy też na 'epidemię otyłości’. Czy te dwa zjawiska mogą mieć ze sobą jakiś związek?

Czy jedzenie przed telewizorem jest niezdrowe?

Wyobraź sobie wieczór po długim dniu – miękki fotel, ulubiony serial i talerz przekąsek. Brzmi idealnie? Choć jedzenie przed telewizorem wydaje się być relaksującą chwilą wytchnienia, naukowcy ostrzegają, że ten zwyczaj może mieć wpływ na naszą dietę i zdrowie.

Jedzenie przed telewizorem nie jest uznawane za zdrowe, głównie ze względu na tendencję do nieświadomego przejadania się i wyboru mniej wartościowych produktów spożywczych. Rozproszenie uwagi przez ekran utrudnia rejestrowanie sygnałów sytości, co prowadzi do spożywania większych porcji i zwiększenia ilości kalorii w diecie. Aby uniknąć tych negatywnych skutków, warto ograniczyć jedzenie w towarzystwie telewizora i skupić się na świadomym spożywaniu posiłków, co sprzyja lepszemu odżywianiu i kontroli wagi.

Restrykcje kontra intuicja: Co lepiej działa w przypadku diety?

Dystrakcja: Problem z odczytywaniem sygnałów sytości

Jednym z najczęściej podnoszonych problemów jest to, że oglądanie telewizji podczas jedzenia może prowadzić do niekontrolowanego spożywania większych porcji. Dlaczego? Rozproszenie uwagi może prowadzić do 'bezmyślnego jedzenia’ i tym samym trudności z rozpoznaniem sygnałów sytości, które płyną z naszego ciała. Możemy przez to spożyć więcej, niż tak naprawdę potrzebujemy, co prowadzi do przejadania się.

Nawykowe jedzenie przed telewizorem

Jedzenie przed telewizorem może mieć charakter nawyku. Oznacza to, że mamy ochotę na jedzenie, pomimo tego, że nie odczuwamy fizycznego głodu. Możemy wtedy zwiększać ilość kalorii spożytych w ciągu całego dnia i nie kontrolować wielkości porcji. Dodatkowo często podczas oglądania telewizji wybieramy produkty wysokokaloryczne, takie jak chipsy czy słodycze, co źle wpływa na jakość naszej diety.

Stymulacja: Sygnały związane z jedzeniem

Oprócz tego, że oglądanie telewizji samo w sobie może powodować większe spożywanie pokarmów, to również jej zawartość może sprawiać, że będziemy mieli ochotę na określone potrawy. Oglądanie jedzenia (czy to w programach kulinarnych czy np. w reklamach) może zwiększać ochotę na nie, mimo braku sygnałów głodu. Warto zwrócić uwagę na to, że reklamy komercyjne często promują raczej niezdrowe wzorce konsumpcji (np. tłuste jedzenie, fast-foody, promowanie jedzenia emocjonalnego).

W jaki sposób różne zmysły wpływają na smak potraw?

Czy oglądanie telewizji wpływa na to co jemy w ciągu dnia?

Co ciekawe oglądanie telewizji podczas jedzenia wpływa nie tylko na bieżące spożycie, ale również na to, co i ile jemy w kolejnych godzinach. Badania wykazały, że osoby jedzące lunch w towarzystwie telewizora zjadają większe porcje podczas późniejszych przekąsek. Wynika to z faktu, że telewizja rozprasza uwagę, co zaburza proces zapamiętywania szczegółów spożytego posiłku. W efekcie obniżona pamięć o wcześniejszym jedzeniu sprawia, że organizm ma trudności z odpowiednim regulowaniem apetytu, co prowadzi do konsumpcji większej ilości kalorii później w ciągu dnia​.

Dodatkowo, telewizja wpływa na preferencje żywieniowe, ponieważ osoby oglądające ekran częściej sięgają po produkty wysokokaloryczne, takie jak słodycze, w porównaniu do osób, które jedzą w skupieniu. Badania pokazują, że takie zachowania mogą być związane z zakłóceniem naturalnych mechanizmów sytości, a także z promowaniem niezdrowych nawyków przez reklamy lub programy telewizyjne. W konsekwencji, regularne jedzenie przed telewizorem może przyczyniać się do problemów z wagą i ogólnym zdrowiem.

Julia Walczak
Redaktorka i copywriterka. Pasjonatka kuchni wegetariańskiej i ekologii. Dla TopSpozywcze.pl goni za najświeższymi newsami z branży. Uwielbia pisać o zdrowym żywieniu, nowych technologiach i zrównoważonym rozwoju.

Komentarze użytkowników

(0)