Jaką wodę najchętniej piją Polacy? Z kranu czy z butelki?


05.06.2024
Julia Walczak
0
ostatnia aktualizacja: 05.06.2024

Spis treści

  1. Jaką wodę piją Polacy w 2024 roku?
  2. Kampanie społeczne: Czy cokolwiek zmieniają?

Woda jest absolutnie niezbędna do życia. Można ją jednak przyjmować w różnych formach, a sposób w jaki ludzie ją piją zmienia się na przestrzeni lat. Po jaką wodę najchętniej sięgają teraz Polacy? Firmy ABR SESTA i SYNO postawiły to sprawdzić. Zobacz jakie były wyniki badania!

Prosto z kranu? Z filtra? A może gazowana? Jak myślicie jaką wodę najbardziej lubią Polacy? Wciąż najchętniej sięgamy po wodę butelkowaną, chociaż wiele osób regularnie korzysta też ze sprzętów filtrujących.

Jaką wodę piją Polacy w 2024 roku?

Preferencje dotyczące picia wody są wciąż bardzo zróżnicowane i zależą m.in. od różnych czynników demograficznych takich jak wiek czy wykształcenie. Większość osób nadal wybiera wodę butelkowaną (robi tak aż 48% badanych). Sporej części zdarza się pić zarówno wodę z kranu, jak i z butelki (31%), a wyłącznie z kranu pije tylko 18%.

Co ciekawe wodę z kranu chętniej spożywają osoby starsze (od 55 do 80 lat), a najbardziej odrzuca ją najmłodsze pokolenie. Istotna zależność pojawiła się również w przypadku wyboru wody butelkowanej – znacznie częściej sięgają po nią osoby z niższym wykształceniem.

Pijesz Colę Zero? Sprawdź jakie są tego konsekwencje

Woda butelkowana wciąż na topie

Pomimo wielu kampanii społecznych dotyczących picia wody z kranu i rosnącego trendu eko, wiele osób wciąż sięga wyłącznie po wodę butelkowaną. Dlaczego? W wielu przypadkach może to wynikać z indywidualnych preferencji smakowych lub mitów i negatywnych przekonań dotyczących wody z kranu (które próbują zmienić właśnie takie kampanie).

Niektórzy mogą też obawiać się o stan rur w ich budynku czy zawartość szkodliwych metali w wodzie. Woda z kranu jest w pełni bezpieczna i zdatna do picia. Jednak w przypadku jakichkolwiek wątpliwości zawsze można oddać próbkę wody z kranu do przebadania w Sanepidzie.

Gazowana czy niegazowana?

Okazuje się, że większość badanych (48%) woli wodę niegazowaną od tej z dodatkiem dwutlenku węgla (39%). Te preferencje różnią się też w zależności od płci, wieku i wykształcenia. Wodę gazowaną chętniej piją mężczyźni oraz osoby w wieku średnim, natomiast niegazowaną kobiety z wyższym wykształceniem. Dla 11% jest bez różnicy jaką wodę pije.

Czy woda gazowana jest zdrowa? Zobacz dlaczego warto ją pić

Kampanie społeczne: Czy cokolwiek zmieniają?

Kampanie promujące picie wody kranowej przekonały do niej 24% badanych. 40% z nich słyszało o takich kampaniach, ale nie wpłynęły one na zmianę ich codziennych nawyków. Nie dziwi też to, że dużo bardziej otwarte na takie zmiany są osoby młodsze niż starsze.

Domowe filtry do wody pitnej

Coraz więcej Polaków korzysta z urządzeń filtrujących wodę z kranu. Regularnie używa ich 42% respondentów, a sporadycznie – 19%. Część z nich (15%) rozważa też zakup filtru do wody.

Aktualnie na rynku istnieje bardzo duży wybór takich rozwiązań. Można korzystać z butelek lub dzbanków filtrujących, a nawet specjalnych urządzeń zakładanych bezpośrednio na kran. Dla miłośników wody gazowanej poleca się natomiast specjalne saturatory, które w domowych warunkach nasycą wodę dwutlenkiem węgla.

Julia Walczak
Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Pasjonatka kuchni wegetariańskiej i ekologii. Dla TopSpozywcze.pl goni za najświeższymi newsami z branży. Uwielbia pisać o zdrowym żywieniu, nowych technologiach i zrównoważonym rozwoju.

Komentarze użytkowników

(0)