Wiemy, jak LIDL zamierza walczyć z plastikiem!
- Kategoria
- aktualności
Spis treści
Nurt ekologiczny na dobre zagościł w sklepach spożywczych, dyskontach i supermarketach. Mniejsze i większe sieci spożywcze zachęcają do zdrowego odżywiania się i proekologicznego stylu życia. Tym razem do walki z plastikiem włącza się również LIDL. W Danii foliowe jednorazówki zostały zastąpione przez woreczki do wielokrotnego użytku. Spakujemy w nie m.in. warzywa i owoce.
Koniec z produkcją ton plastikowych śmieci
Wybierasz się na zakupy do supermarketu i zamierzasz kupić nieco zdrowych warzyw i owoców? Możemy się założyć, że tak jak większość kupujących, wybierzesz najpiękniejsze okazy i każdy z nich zapakujesz do foliowej siateczki. Do jednej trafi marchewka, do drugiej ogórki, do kolejnej pomidory, brzoskwinie itd. Im zdrowiej jesz, tym więcej jednorazówek wykorzystasz. Jednak co z nimi zrobisz, gdy przyniesione do domu warzywa i owoce włożysz do lodówki? Najpewniej wyrzucisz je po prostu do kosza.
I w taki właśnie sposób tony woreczków, z których korzystałaś raptem kilka godzin, zaczynają tworzyć góry śmieci. I właśnie z tym zjawiskiem podjął walkę LIDL.
LIDL i Dania idą na wojnę z plastikiem
LIDL rozpoczął walkę z małymi, plastikowymi jednorazówkami w Danii. To właśnie w tym kraju ze 119 sklepów tej popularnej sieci dyskontów zniknęły foliówki, do których najczęściej trafiają warzywa i owoce. Zamiast nich Duńczycy mogą korzystać ze specjalnych woreczków wielokrotnego użytku. Takie woreczki można kupić za około 5 duńskich koron za sztukę, co jest odpowiednikiem około 2,9 zł. Oczywiście takie siateczki można prać w pralce i zabierać je ze sobą na kolejne zakupy.
Kompleksowa walka z plastikiem dzięki LIDL i Plastic Change
LIDL wprowadził woreczki wielokrotnego użytku w ramach akcji, która ma na celu zminimalizowanie użycia plastikowych, jednorazowych siateczek o około 20% do 2022 roku. Poza tym to nie jedyne korzyści, jakie wynikają z wprowadzonych zmian.
Otóż dochód ze sprzedaży nowych, ekologicznych woreczków jest przekazywany firmie Plastic Change, która zajmuje się ograniczeniem produkcji i zużycia plastiku na świecie. LIDL podkreśla również, że zastąpienie jednorazowych siateczek woreczkami wielokrotnego użytku jest ich długofalowym celem, a nie jednorazową akcją.
Nie tylko LIDL
Na koniec warto przypomnieć, że LIDL nie jest jedyną siecią, która coraz bardziej zwraca się ku ekologicznemu podejściu do codziennych zakupów. Jakiś czas temu z podobną inicjatywą wyszła sieć supermarketów Carrefour, która umożliwiła klientom przynoszenie na zakupy własnych pojemników na żywność. W Polsce jako pierwsi z takiej opcji mogli skorzystać mieszkańcy Bydgoszczy i Torunia, a obecnie Carrefour włącza do akcji sklepy z innych polskich miast.
Jak jeszcze możesz stać się bardziej eko?
Obecnie nie tylko plastik stanowi poważny problem dla naszego środowiska. Dlatego, jeśli chcesz być jeszcze bardziej ekologiczna, zdecyduj się na zakupy online zamiast regularnych wizyt w sklepach stacjonarnych. Pamiętaj, że artykuły spożywcze dostarczane wprost do Twojego domu rozwozi się masowo, czyli jeden samochód dostarcza produktu kilkudziesięciu osobom dzienne. Jest to o wiele bardziej ekologiczne, niż gdyby każda z tych osób miała wsiąść we własny samochód i osobiście pojechać do sklepu na zakupy.