Jak czytać etykiety i wybierać produkty najlepszej jakości?


09.09.2020
Anna Piotrowska
0
ostatnia aktualizacja: 26.03.2023

Spis treści

  1. Dlaczego warto czytać etykiety?
  2. Z czego składa się Twoje jedzenie?
  3. Tajemnicze składniki na etykiecie
  4. Jak znaleźć zdrowe produkty?

Mówi się, że nie należy oceniać książek po okładce. Tak samo nie powinniśmy wybierać poszczególnych produktów spożywczych na podstawie samego opakowania. Czasem fantazyjna nazwa, wesołe kolory i smakowicie wyglądające zdjęcie przykrywają fakt, że dany artykuł jest kiepskiej jakości lub jest po prostu niezdrowy. Na szczęście mamy bezcenne etykiety, które zawsze zdradzą, co kryje się w danym produkcie spożywczym. Czy wiesz, jak je czytać?

Dlaczego warto czytać etykiety?

Obecnie sklepowe półki uginają się pod ciężarem przepięknych produktów spożywczych. Każde opakowanie walczy o naszą uwagę intensywnymi kolorami i hasłami typu „light”, „bio” lub „bez GMO”.
Czy to automatycznie oznacza, że dany produkt jest zdrowy? Niestety nie. Jeśli chcesz mieć pewność, czy kupujesz produkty najwyższej jakości, musisz rozszyfrować tajemnice etykiety na opakowaniu.

Chcesz się zdrowo odżywiać? Poznaj najlepsze sklepy z Rankingu sklepów ekologicznych ze zdrową żywnością.

 

Z czego składa się Twoje jedzenie?

Na każdej etykiecie znajdziesz informacje na temat składu produktu. Co ważne, w pierwszej kolejności wymieniane są te składniki, których w danym produkcie jest najwięcej. Oznacza to, że jeśli kupujesz jogurt truskawkowy, a truskawki występują w jego składzie na szarym końcu za całą listą innych składników, to nie będzie ich zbyt wiele w samym produkcie. Innymi słowy, im wyżej dany składnik znajduje się na liście składników, tym jest go w danym produkcie więcej.

Warto o tym pamiętać, szczególnie w sytuacji, gdy na etykiecie nie ma listy składników podanej
w procentach. Niestety wartość procentowa wymagana jest tylko w niektórych przypadkach. Z tego powodu część producentów rezygnuje z podawania procentów, gdy nie ma obowiązku tego robić. Dotyczy to szczególnie tych firm, które nie mają się czym pochwalić, jeśli chodzi o skład własnych produktów.

Poza tym często spotkasz się z powiedzeniem, że im krótsza lista składników, tym lepszy jakościowo jest dany produkt. Jest w tym sporo racji, ponieważ krótka lista oznacza mało dodatków, barwników, spulchniaczy i polepszaczy smaku. Pamiętaj jednak, że wata cukrowa ma w zasadzie jeden składnik (cukier), ale do zdrowej żywności jej nie zaliczymy.

Lubisz oszczędne zakupy? Wykorzystaj nasz kod rabatowy na zakupy online w Auchan.

 

Tajemnicze składniki na etykiecie

Trend na czytanie etykiet na produktach spożywczych pojawił się już jakiś czas temu. W rezultacie coraz bardziej świadomi klienci wymusili na producentach żywności zmiany. Jednak nie zawsze miały one pożądany przebieg. Owszem, coraz więcej firm dokłada starań, aby ich produkty były jak najzdrowsze
i wysokojakościowe. Niestety, niektórzy producenci, zamiast zwiększyć jakość produktów, zmienili etykiety. Na czym to polega?

Dziś większość konsumentów wie, że cukier w nadmiernych ilościach szkodzi. Dlatego często na etykiecie go nie znajdziemy, a zamiast tego pojawi się na przykład syrop glukozowo-fruktozowy. Tylko że wcale nie jest on zdrowszy od cukru, a dodatkowo obciąża wątrobę.

Niestety takich przykładów jest więcej. Na etykietach pełno jest obco brzmiących nazw, które utrudniają nam codzienne zakupy. Jak sobie z tym radzić?

 

Jak znaleźć zdrowe produkty?

Jeśli nie chcesz tracić czasu w sklepie na dokładne analizowanie etykiet ulubionych produktów, sprawdź wybrane produkty wcześniej. Co jednak w przypadku, gdy w sklepie nie ma wybranego artykułu, o którym wiesz, że jest zdrowy?

Takich problemów nie ma, gdy robisz zakupy spożywcze przez internet. Przede wszystkim masz wtedy wszystko pod ręką. Zarówno ofertę sklepu, jak i internet, w którym możesz wszystko sprawdzić. Możesz
w ten sposób poświecić jeden wieczór, na dokładne weryfikowanie produktów, które trafią na Twoją listę zakupową. A jeśli przy kolejnych zakupach spożywczych online okaże się, że danego produktu nie ma, szybko zweryfikujesz jakość innego w internecie.

Nie masz czasu na chodzenie po supermarketach? Sprawdź, gdzie i kiedy zrobisz e-zakupy spożywcze?

Pamiętaj, że w spożywczych sklepach internetowych masz dostęp do wszelkich informacji o produktach.
W tym do ich składu, alergenach, kaloryczności czy terminie przydatności do spożycia. A w razie niejasności, możesz błyskawicznie sprawdzić, daną etykietę w internecie. W ten sposób będziesz mieć pewność, że to, co kupujesz, jest faktycznie zdrowe i wysokiej jakości. A jeśli chcesz kupować nie tylko zdrowo, ale i tanio, sprawdź Ranking Supermarketów Online. Znajdziesz w nim popularne sklepy spożywcze, które oferują najlepsze ceny, dodatkowe zniżki czy błyskawiczną realizację zamówienia.

 

Anna Piotrowska

Komentarze użytkowników

(0)