Jak bezpiecznie zrobić zakupy podczas pandemii koronawirusa?


22.03.2020
Anna Piotrowska
0
ostatnia aktualizacja: 26.03.2023

Spis treści

  1. #zostańwdomu i zrób zakupy spożywcze online
  2. Jak bezpiecznie zrobić zakupy w sklepach stacjonarnych?

W ciągu zaledwie kilku ostatnich tygodni groźba pandemii koronawirusa wymusiła zmiany w życiu milionów Polaków. Część osób została zmuszona do pozostania w domach w ramach kwarantanny, pozostali nie powinni wychodzić z domu, jeśli nie ma takiej potrzeby. Jak w takich warunkach bezpiecznie wybrać się na zakupy?

 

#zostańwdomu i zrób zakupy spożywcze online

Najbezpieczniejszym sposobem na zakupy spożywcze jest skorzystanie z oferty spożywczych sklepów internetowych. Dzięki temu unikniesz tłumów, przez co zmniejszysz ryzyko zachorowania i przekazania wirusa innym osobom.

Wielu konsumentów już jakiś czas temu zdecydowało się na ten krok, przez co wydłużył się czas oczekiwania na dostarczenie zamówienia. Warto jednak na bieżąco sprawdzać oferty internetowych supermarketów i tak zaplanować zakupy, aby produkty wystarczyły na kilka dni. Wówczas nawet kilkudniowy okres dostawy nie powinien sprawić większych kłopotów.
W przypadku zakupów spożywczych online możesz zdecydować się na kilka form dostawy.

Do najpopularniejszych należy dostarczenie zamówienia wprost do domu przez kuriera. Jeśli zdecydujesz się na taką opcję, pamiętaj, aby za zakupy zapłacić przy składaniu zamówienia przez internet. Dzięki temu ograniczysz do minimum kontakt z dostawcą. Poza tym w takim przypadku zawsze możesz poprosić o pozostawienie zakupów pod drzwiami.

Niektóre internetowe supermarkety spożywcze oferują dostawę zamówienia do paczkomatów lub lodówkomatów. Ty również możesz skorzystać z tego rozwiązania. Warto jednak odbierać zakupy poza godzinami szczytu.

Zakupy spożywcze online zmniejszają ryzyko zarażenia się wirusem. To idealne rozwiązanie dla rodziców, którzy obecnie sprawują w domu opiekę nad dzieckiem. Jeśli nie masz z kim zostawić pociechy na czas zakupów, po prostu zamów wybrane produkty przez internet. Nie ma sensu narażać dzieci na chorobę. Zwłaszcza że nawet przy zwykłym przeziębieniu dostęp do lekarza może być utrudniony.

Przez internet zrobisz również niezbędne zakupy dla osób, które są najbardziej narażone na powikłania wywołane zarażeniem koronawirusem, czyli starszym rodzicom, teściom czy dziatkom.

Obecnie warto również zrezygnować z wypraw do apteki. Jeśli możesz, niezbędne lekarstwa kup w aptece internetowej, a zamówienie odbierz w paczkomacie lub wybierz opcję dostawy kurierem. To samo tyczy się środków higieny. Wiele drogerii pozwala zamówić artykuły przez internet i odebrać je w placówce sklepu. To również bezpieczniejsza opcja niż samodzielne wybieranie poszczególnych produktów ze sklepowych półek.

➡ Sprawdź nasz ranking supermarketów internetowych

 

Jak bezpiecznie zrobić zakupy w sklepach stacjonarnych?

Co jednak w przypadku, gdy nie możesz zrobić zakupów spożywczych przez internet? Nie pozostaje Ci nic innego, jak wybrać się do tradycyjnego sklepu spożywczego. Zdecydowana większość z nich jest otwarta w standardowych godzinach, a ewentualne braki towaru są szybko uzupełniane. Nie oznacza to jednak, że codzienne spacery do sklepów są wskazane.

Wprost przeciwnie. Eksperci zalecają, aby do sklepów stacjonarnych wybierać się jak najrzadziej. Dlatego staraj się robić zakupy, które wystarczą na kilka dni. Do tego, jeśli tylko masz taką możliwość, unikaj zakupów w godzinach szczytu, gdy większość osób wychodzi z pracy. Poza tym nie idź do sklepu z całą rodziną. W ten sposób w mniejszych placówkach robi się tłok, który sprzyja przekazywaniu sobie wirusa.

A przede wszystkim przestrzegaj zasad panujących w sklepie. Zachowaj bezpieczną odległość od innych klientów, szczególnie gdy czekasz w kolejce do kasy. Za zakupy płać kartą i unikaj przekazywania sobie gotówki. Staraj się korzystać z kas samoobsługowych. Jeśli w sklepie znajduje się środek dezynfekujący (zobacz jak skutecznie dezynfekować dłonie) i jednorazowe rękawiczki, skorzystaj z nich. W przypadku małych sklepików czekaj na swoją kolej na zewnątrz.

Do tego postaraj się zrobić zakupy jak najszybciej. W tym celu przygotuj listę zakupów jeszcze w domu, abyś nie musiał chodzić po całym sklepie i zastanawiać się, czego jeszcze możesz potrzebować.

I nie zapominaj, że pracownicy sklepu… to też ludzie. I tak jak każdy w obecnych czasach martwią się o zdrowie swoich najbliższych. Dlatego zrób wszystko, co w Twojej mocy, aby Twoje zakupy przebiegały sprawnie i szybko.

Choć koronawirus w wielu wypadkach postawił na głowie codzienne funkcjonowanie wielu osób, to jeść i pić musimy w dalszym ciągu. Na szczęście sklepy pozostają otwarte, a obawy o bark towaru są w większości przypadków przesadzone. Nie zmienia to jednak faktu, że dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy zmodyfikować nasze nawyki zakupowe. Jeśli tylko masz taką możliwość, korzystaj z zakupów spożywczych przez Internet. A gdy musisz wybrać się do sklepu stacjonarnego, przestrzegaj zasad higieny w nim obowiązujących i stosuj się do rad i zaleceń ekspertów.

Anna Piotrowska

Komentarze użytkowników

(0)